Kes kardab tulevikku? Hübriidajamiga sõidukid toovad sõnumeid paremast homsest

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Hübriidautod pakuvad linnaliikluses keskkonnasõbralikumat alternatiivi: aeglastel kiirustel liigub sõiduk edasi puhta elektri jõul, tekitades vähem müra ja õhku mitte saastades. Toyota Balticu Lexuse ärivaldkonna juht Raigo Kaseorg on veendunud, et hübriidajamiga sõidukid on osa tulevikust ning soovitab seda mitte karta vaid astuda samm paremasse maailma kohe täna.

Alates 2009. aastast on hübriidajamiga autode müük Eestis, Lätis ja Leedus märkimisväärselt kasvanud. Kahe jõujaamaga autode müügi turuliider on Toyota, noobelsegmendis on liidrite seas Lexus.

Eestis paistab hübriidide rohkus hästi silma, aegade algusest on mõlemad margid olnud keskkonnateadlike inimeste südames päiksepoolses toas: hübriid-Lexuste ja Toyotade mainet on toetanud tuntud kultuuri- ja haridusinimesed.

Hübriidautodel on eeliseid, mida sisepõlemismootoriga masinad kunagi pakkuda ei suuda: nad on vaiksed, saastavad vähem, kulutavad vähem fossiilkütuseid, nende sõiduomadused on paremad, ja enamasti näevad need ka natuke ägedamad välja kui nn. tavaautod. Poliitikudki suhtuvad sellistesse sõidukitesse soosivalt, sest linnaõhu kvaliteedi parandamisel on hübriididel oma väike roll.

LEXUS ON HÜBRIIDAUTODE LIPULAEV

Toyota Balticu Lexuse ärivaldkonna juht Raigo Kaseorg tõdeb, et Lexus on suurepärane näide hübriidautode populaarsusest:  möödunud aastal Eestis müüdud Lexustest pea 90% olid hübriidajamiga!

Muude omaduste kõrval on hübriidajamil põhinevad masinad saavutanud klientide poolehoiu oma madalama kütusekulu ja väiksema CO2-emissiooniga. Kaseoru sõnul on hübriidauto loodussõbralikum valik just nendele, kes sõidavad peamiselt linnas ning vähem maanteedel, sest sellisel juhul kasutab hübriidauto oma mootorit kõige efektiivsemalt.

“Kui keegi soovib näiteks bensiinimootoriga sõidukit, mille kiirendus on 5,9 sekundit 0-100km ja keskmine kütusekulu seejuures jääb alla 7l/100km, siis turul hinnaklassiga 60 000 ja alla selle on raske sobivat sõidukit leida. Hübriidauto pakub aga võimaluse soetada selliste näitajatega auto,” selgitab Kaseorg.

VÕTTA KUMMASTKI SEE PAREM POOL!

Hübriidautode eelis tarbija jaoks on võimaluses omada sõidukit, milles on kombineeritud sisepõlemis- ja elektrimootoriga autode parimad omadused, vältides aga kummagi süsteemi olulisi puudujääke.

Näiteks erinevalt elektriautodest, mille kasutaja peab energia saamiseks teatud vahemaa tagant peatuma ja akusid laadima, tuleb hübriidauto akude laadimisega ise toime.

Hübriidajamiga sõiduk salvestab pidurdamisel tekitatud energia ja sel moel elektri jõul sõidetavat distantsi kasvatada. Elektriautole sarnaselt on hübriidauto vaikne, väheste kulumaterjalidega ning säästab linnaõhku, kasutades linnas peamiselt elektrimootorit.

HÜBRIID ON TULEVIK, AGA TULEVIK ON TÄNA JA SIIN

Elektrijõudu kasutavad ja seeläbi loodust säästvamad hübriidajamid on maailmas leidmas üha laialdasemat kasutust ning seda mitte vaid sõiduautode seas.

Näiteks võttis Tallinna linn hiljuti kasutusele hübriidbussid, Norra fjordides teenindab 2018. aasta aprillist reisijaid hübriidajamil põhinev reisilaev ning Euroopa lennukitootja Airbus on koguni kinnitanud soovi aastaks 2030 valmistada hübriidajamil põhinevaid reisilennukeid.

Raigo Kaseorg ütleb, et karta nagu võiks kombineeritud energia kasutamine mõjutada sõidukite töökindlust või pakkuda kehvemaid sõiduomadusi, pole küll vaja.

“Bensiinimootoriga sõidukid on laialt levinud eelkõige oma töökindluse tõttu, kuid ka elektrimootor on oma olemuselt väga töökindel ja lihtne. Keegi ikka teab kedagi, kellel on maal mõni siiani töötav elektrimootoriga seade – olgu siis saag või höövel, mis on töötanud 40 aastat ja töötab teise samapalju veel,” toob Kaseorg vaimuka näite.

ACCELERISTA KOMM Jah, teadlased on jõudnud seisukohale, et hübriidajamiga sõidukid üksinda kliimamuutust peatada ja maailma päästa ei suuda, aga sisepõlemismootoritega autodega võrreldes on need suur samm edasi saastevabama elu suunas.

Kel on kahtlusi, kas see kõik ikka meid päriselt ka tulevikku viib, saab oma skepsist hajutada kahes suurepärases koolis, kus hübriidajamitest kõike õpetatakse: Tallinna Tehnikakõrgkoolis saab taskusse tulevikutehnoloogiaid tundva inseneri paberid, Tartu Kutsehariduskeskuses saab aga spetsialiseeruda hübriidajamite hooldustehnikuks.

Veidi mõttemängeldes – tulevik on kogu aeg siin. Iga järgmine hetk on tulevik, mis saab olevikuks, ja seejärel just täpselt nii meeldivaks minevikuks, kui me selle luua suutsime. Hübriidajam on tulnud, et vähemalt mõnda aega olla meile toeks teel veel ägedamate tehnoloogiate leiutamisel.

Allikas: Toyota Baltic, Lexus. Kaanepilt: Lexus RC, Ylle Rajasaar

Jaga

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.