Neljapäev, 25. aprill 2024
Geely on teinud olulise sammu tuleviku elektritranspordi suunas: kahekohaline TF-2A eVTOL on teinud esimesed edukad proovilennud. TF-2A on Geely ja Terrafugia koostööprojekt, mis peaks lähiaastatel seeriatootmisse jõudma. Lennumasin suudab ühe laadimisega lennata kuni 100 km ja arendada kiirust 180 km/h.

Hiinlaste Geely on tuntud sõiduautode valmistajana, muuhulgas on nende valduses rootslaste Volvo ja Polestar. Kõik korpratsiooni autobrändid viiakse järk-järgult üle elektrile. Valik on suur, mahehübriididest e-autodeni.

Sestap ei tulegi üllatusena, et sõiduautodest vaadatakse kaugemale ja kõrgemale: 2017. aastal omandas Geely HG ameeriklastelt Terrafugia, mis on keskendunud kergetele õhutranspordivahenditele ehk lendautodele.

USA ettevõte loodi 2006. aastal ja selle esimene “lendauto” tegi proovilennu rohkem kui 10 aastat tagasi. Et mõisted oleksid selged: lendautoks võib nimetada transpordivahendit, mis suudab sõita maa peal ja lennata õhus.

Selle aasta alguses anti teada, et ühistöös sündinud kahekohaline lennumasin Geely Tail Speed TF-2A esimene lend oli edukas. Projekti potentsiaali hinnatakse piisavaks, et jätkata tööd seeriatootmisse jõudmise nimel.

TF-2A on eVTOL (Electric Vertical Take-Off and Landing) ehk täisselektriline õhusõiduk, mis suudab koha pealt õhku tõusta ja maanduda vertikaalselt, tarvitamata selleks pikka hoojooksu- või maandumisrada.

Vertikaalse õhkutõusu ja maandumise teevad võimalikuks õhusõiduki tiibadele kinnitatud 8 propellerit. Tagaosas olev propeller annab hoogu sõidusuunas. Kõik “veskid” saavad oma jõu elektrimootoritest. Tiibade siruulatus on vaid 4,5 meetrit ja maksimaalne stardikaal 60 kg.

TV-2A suudab ühe laadimisega lennata kuni 100 kilomeetrit, maksimaalne sõidukiirus on 180 km/h (eri andmetel 100 km/h). Lennuk mahutab 2 inimest. Tõenäoliselt peab üks neist olema juhises, sest (vähemalt esialgu) iselennukist ei räägita.

Kahekohaline lennumasin põhineb Terrafugia TF-platvormil, mis võimaldab luua eri suurusega lennumasinaid ja neid kombineerida nn viimase miili transpordivahenditega.

Kahekohaline kerge lennumasin võiks olla asendamatu abiline näiteks meditsiinipersonalile, kes saaks kiiresti lennata õnnetuskohale linnasüdames appi. Aga loomulikult on sihikul jõukamad elanikud, kes hea meelega ummikute asemel sinitaevast imetleksid ja muretult sihtkohta jõuaksid.

Geelyl näikse olevat selge eesmärk lähiajal lendavad kergsõidukid tootmisse tuua: Terrafugia omandamise kõrval on hiinlased investeerinud sakslaste Volocopterisse.

Volocopter arendab samuti vertikaalseid õhkutõusjaid ning esimeste prototüüpidega on proovilende tehtud. Sügisel 2019 kaasasid sakslased edukalt 50 000 euro ulatuses investorite raha, suurim neist oligi Geely.

Allikas: tootja pressiteade

KOMMENTEERI SIIN