GAZ Grupp koostöös KAMAZiga on välja arendanud ja tootmisesse lasknud elektribussid, mis on võimelised konkureerima ka maailma juhtivate analoogidega. Tänavu sügisel jõuavad Moskva tänavatele esimesed moodsad venemaised elektribussid.

Venemaa Tööstus- ja Kaubandusministeeriumi pressiteenistuse teatel on valitsus oma määrusega näinud ette toetada riiklikult aastatel 2018-2020 linnaliikluse otstarbeks mõeldud elektrilise maatranspordi tootjaid, kes on pakkunud sõidukite ostjatele hinnaalandust kogusummas 1,5 miljardit rubla aastas.

Nii võitsidki Moskva linna poolt välja kuulutatud hanke venemaised tootjad ja on valmis 200 elektribussi tarneks vastavalt 2018-2019 aastate elutsükli jooksul.

Moskva linnapea asetäitja Maksim Liksutovi sõnade kohaselt peavad esimesed elektribussid ilmuma pealinna teedele enne käesoleva aasta sügist. Uue põlvkonna sõidukite marsruudid suunatakse Moskva põhja– ja kirdeossa.

2019. aasta lõpuks peaks pealinna teedel liikuma umbes 600 elektribussi. Ning aastaks 2021 on linnavõim otsustanud täielikult loobuda diislil toimivate busside hankest reisijateveoks ning keskenduda täielikult elektribusside soetamisele.

VÕIMSAD TEHNILISED NÄITAJAD

GAZ Grupi elektribussidesse on paigaldatud kaks asünkroonmootorit võimsusega kuni 125 kW, tänu millele suudavad masinad liikuda kiirusel kuni 70 km/h. Bussidel on liitium-titanaatakud, mis võimaldavad laadida sõidukeid eriti kiirelt, vaid 10-18 minutiga.

Akude modulaarne tüüp lubab kasutada elektribusse igasuguse pikkusega linnaliinidel. Reisijate mugavuse ning ohutuse tagamiseks on transpordivahendid varustatud kahepoolse kliimaseadmega, kallutusmehhanismiga (buss kaldub peatuse suunas) ning videovalvesüsteemiga.

Lisaks on bussidel peal mitmeotstarbeline juhtimissüsteem, mis võimaldab kaugjuhtida ja jälgida enam kui 300 muutujat (nt. sõiduki kõikide süsteemide tehnilist seisundit, sõitjateruumi õhutemperatuuri, kulumaterjalide kulumisastet jpm.).

Buss on mõeldud 85 reisija sõidutamiseks ning selles on 27 istekohta, lisaks ka piiratud liikumisvõimega reisijate transpordivahendi kinnitusvõimalus.

VENEMAA VÕTAB EUROOPAST EESKUJU

Elektribuss on välja töötatud katseprotsessi tulemusi arvesse võttes, mis viidi läbi 2017. aasta jaanuarist juulini vastavalt riikliku unitaarse ettevõtte Mosgortrans volitusele Moskva varustamiseks elektribussidega.

Elektribusside kasutuselevõtt on kooskõlas pealinna üldiste nõuetega ühistranspordi osas, mis tänase päeva seisuga on riigis kõige rangemalt reguleeritud nõuded üldse. Venemaa ootused ühistranspordile vastavad Euroopa tähtsamate pealinnade tingimustele.

Vadim Sorokin, GAZ Grupi president, teatas, et ettevõte jätkab elektribusside sarja arendamist, võttes arvesse maailma kaasaegseid tendentse ning osaleb ka edaspidi kohalike omavalitsuste hangetes tänapäevase kõrgtehnoloogilise transpordi pakkumiseks.

Vaata kogu elektribusside galeriid Fishki.net-ist

BUSS KUI RÄTSEPAÜLIKOND

Individuaalse disaini järgi valmistatud elektribuss KAMAZ on varustatud kõige moodsama liitium-titanaattüüpi akuga (LTI), mis võimaldab läbida kuni 56 km.

KAMAZi pressiteenistuse teatel nägi volitus ette madalapõhjaliste masinate ostmist, mis mahutavad vähemalt 85 reisijat, kusjuures istekohti on vähemalt 30-le.

Uuenduslikud transpordivahendid pidid olema varustatud kõige moodsama varustusega, mille hulka kuuluvad kliimaseade, videovalve ja satelliitnavigatsioon, USB-liidesed mobiilseadmete laadimiseks, juurdepääs Wi-Fi´le.

KAMAZ-6282 elektribussid vastavad kõigile neile ja teistelegi nõudmistele. Mudelit testiti proovisõitudel Moskva tänavatel viimase kahe aasta vältel ning see teenis palju positiivset tagasisidet.

Teise põlvkonna KAMAZ-6282 elektribussis on võetud kasutusele elektriseadmete veojõu tänapäevasemad komponendid, mille hulgas on nimetatud elektri portaaltelge ja liitium-titanaatakumulaatoreid, mille eluiga on enam kui 10 aastat.

Akude laadimiseks kulub vaid 10-20 minutit, mis on kümneid kordi vähem kui eelmise põlvkonna akud keskmiselt vajasid. Elektribussi laetakse ülikiirest laadijajaamast polüpantograafi abil, lisaks kasutatakse pardalaadijat, mis võimaldab laadida akusid 380 V vahelduvvoolu kolmefaasilise võrgu kaudu („öölaadija“).

KIIRE LAADIMINE KA TALVEL

Ülikiire laadimisjaam suudab lühikese aja jooksul taastada liitium-titanaatakude taseme maksimimumini, seejuures tema enda ressurss ei vähene. Elektribussi kiirlaadimise kasutusviis võimaldab mahutada vähem akusid ja rohkem reisijaid.

Tähtis on ka see, et akupakk on mõeldud vähemalt 20 000 süvatühjenemise-täislaadimise tsükliks. Tähelepanu väärib asjaolu, et elektribussi on võimalik laadida ka madalal temperatuuril: akupatareid töötavad ilma täiendavate soojendussüsteemideta isegi talvel. Selliselt suudab elektribuss KAMAZ-6282 tagada reisijateveo aastaringselt.

Juba on teada, et detsembris kuulutatakse välja veel saja elektribussi hange Venemaa pealinna tarbeks. KAMAZ on kindel osaleja nii sellel kui ka järgnevatel pakkumistel: võimaluse tekkides on ettevõte valmis tootma Moskva ja teiste Venemaa regioonide tarbeks kuni 1000 elektribussi aastas.

Tõlkis: Ilona Toots Fotod: fishki.net Allikas: KAMAZ 

Jaga

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.