Reede, 29. märts 2024
Prantsuse start-up ettevõte Carwatt esitles Pariisi kliimakonverentsil taaskasutatud materjalidest valmistatud elektriauto akut. Eesmärk on aku puhul ära kasutada kogu sellest saadav energiapotentsiaal.

Carwatt taaskasutatud akud Renault

Detsembris Pariisis peetud kliimakonverentsil (COP21) esitleti Renault Trafic elektriautot, millel on taaskasutatud materjalidest valmistatud liitium-ioonaku. Uuendusliku aku prototüübi valmistas Prantsuse start-up ettevõte Carwatt Renault’ elektrisõidukite vanadest akudest.

Uue prototüübi esitlus näitas, et Renault’ elektrisõidukite akusid, mis on kulunud (kaotanud 75% oma algsest jõust), saab veel teist korda kasutusse võtta enne nende lõplikku mahakandmist. Hetkel on käimas mitmeid sarnaseid tootearenduskatsetusi, Pariisis esitletud Carwatti prototüüp on hea näide keskkonnasäästliku majanduse põhimõtete ellurakendamisest, kus akust kasutatakse ära kogu selles olemasolev energiapotentsiaal.

Täna sõidab 94% tarbesõidukitest diiselkütusega, elektriliste jõuallikate kasutuselevõtt linnas kasutatavatel tarbesõidukitel pakub vähem kulukat ja keskkonnasäästlikumat alternatiivi. Carwatt ja Pariisi linnanõukogu plaanivad 2016. aastal varustada elektriliste jõuallikatega veel hulga Renault’ tarbesõidukeid.

Carwatt näita akut

[dropcap]ACCELERISTA KOMM[/dropcap] Siin polegi midagi pikalt jaurata, tuleb kiita nutikaid start-up’ijaid, kes püüavad lahendada küsimust, kuidas akude tootmise keskkonnamõju vähendada. Fakt, et elektriautode kasutuselevõtu üks suuremaid takistusi on see, et tänased akud ei mahuta eriti midagi (väike sõiduraadius), nende kasutusaeg on suhteliselt lühike (8-10 aastat maksimum) ja nende utiliseerimine mõttetult ressursirohke.

Tootjad tunnustavad head tava – teed elektriauto, siis mõtled midagi ka akudega välja ning näiteks Renault-Nissani liit, BMW, VW, Tesla jt. on pakkunud välja põhjalikud tegevuskavad, mida teha vanade akudega. Üks lahendus selles valdkonnas lisaks ei ole kunagi üleliia.

Allikas: Renault

KOMMENTEERI SIIN