BMW grupp lansseerib Seattle’is, USAs autojagamisteenuse, mida hakatakse pakkuma ReachNow nime all. Programm põhineb Euroopas DriveNow-nimelisel edukalt toimival ärimudelil.

Siinkohal tasub vahet teha sõidu- ja autojagamisel. Kuigi ka esimese puhul põhimõtteliselt jagatakse autot, on selle puhul ühes autos mitu erinevat kasutajat samaaegselt. Autojagamise puhul kasutavad erinevad inimesed järjest samu autosid, meenutades autorenti.

ReachNow alustab Seattle’is 370 BMW ja MINI autoga. 20 protsenti sõidukitest on BMW i3 elektriautod. Hiljem on oodata ReachNow laienemist ka kümnesse teise USA linna. Autojagamist nähakse nii autotootjate kui -kasutajatepoolset sammu autode omamisest eemale.

Teenus sarnaneb mõneti Daimleri Car2Go-le, mis toimib hetkel Smarti autodega Austinis, New York Citys ja veel mõnedes Põhja-Ameerika linnades – tasu on samuti minutipõhine ja autosid ei pea algpunkti tagasi tooma, kui need jäävad teatud nö kodupiirkonda.

Autojagamisteenus või autorent, kuidas soovite, ei ole väga odav, kuid kui autot on vaja kiireks asjaajamiseks, on minutipõhine arvestus mõistlik. Kõikide ReachNow autode tutvumishind on praeguse kursiga eurodesse ümberarvestatult umbes 36 eurosenti minut (muidu peaaegu 43 senti) sõites ja pargituna 26 senti minut.

Pikemaks ajaks rentides on hinnad umbes 44 eurot 3 tunni eest, 70 eurot 12 tunni eest ja 96 eurot ööpäeva eest. Igal ajal on võimalik otsustada, et tahaks auto kauemaks enda kätte jätta ja sel juhul võetakse tasu alati soodsaima tariifi järgi.

Klientidel on võimalik ka kasutada erinevaid seotud teenuseid, sealhulgas näiteks auto kohaletoimetamine, mis sobib neile, kel on vaja asju transportida või kes elavad piiratud parkimiskohtadega piirkondades, samuti neile, kes mingil põhjusel ei soovi ise auto juurde kõndida. Sellisel moel saab ka kindlustada, et soovitud ajal on sõiduk valmis.

Osa ReachNow autosid jääb vaid konkreetsete gruppide, näiteks ettevõtete ja elumajade kasutusse ning neid hoitakse vastavatel territooriumitel. Tänu pikaajalise broneerimise võimalusele on autode kättesaadavus garanteeritud.

Kui autoomanik on näiteks puhkusel või mingil muul põhjusel oma autot ei kasuta, saab ta ka selle ReachNow kaudu välja rentida ning soovi korral määrata võimalikeks kasutajateks vaid inimesed oma sotsiaalmeedia kontaktide hulgast.

See teenus sõltub samas auto teatavatest vajalikest tehnilistest eeldustest. Tulevikus lisandub ka autorent koos juhiga, mis on mõeldud neile, kes mingil põhjusel ei saa või taha ise sõita.

reachnow

[dropcap]ACCELERISTA KOMM [/dropcap]Kiire näitlik arvutus näitab, et kui auto liising, kindlustus ja kuus kuluv kütus oleks kokku näiteks ümmarguselt 400 eurot ja inimene kasutaks autot iga päev ca 2 tundi päevas, oleks 30-päevases kuus minuti hinnaks 11 senti.

See on küll pealtnäha tunduvalt odavam kui ReachNow, ent puuduvad igasugused oma autoga seotud riskid, olgu selleks siis remondikulud või vähenev turuväärtus.

Lisaks inimeste autoomamisest eemale suunamisele hiilib sedasorti teenus kuklasse hingama ka taksoteenuse pakkujatele, eriti see “koos juhiga” autorent.

Samas on sellele kindlasti turgu ja kui sellised autod piisavalt levinuks saavad, võib ilmselt nii mõnegi inimese jaoks isikliku auto soetamine täiesti mõttetuks jääda. Eestis on selles vallas juba kanda kinnitanud ELMO rent, mille kitsaskohaks on ilmselt siiski veel laadimiskohtade vähesus ja inimeste skepsis elektriautode suhtes.

Allikas: Automotive World, foto: ReachNow

Jaga

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.