Neljapäev, 25. aprill 2024
Viimastel aastatel on BMW end üha enam positsioneerinud innovaatilise ja keskkonnasõbraliku tootjana. Seda mainet loob eelkõige elektri-ja hübriidajamitega i-seeria, kus tootmises on juba i3 kompaktauto ning sportlik i8. Lähiajal jõuab tootmisse uus i-seeria auto, mis suure tõenäosusega on krossover ning mille nimeks saab i5.

Kuulujutud i-seeria 1,2,5,6,9 -numbriga sõidukitest on ringelnud alates hetkest, mil BMW esimesed i3 ja i8 eksemplarid liiklusse lasi. Vaat’ et olulisemgi teadmistest, et tegu on (mõne mööndusega) elektriautodega, on see, et i-seeria puhul on BMW insenerid võtnud julguse ja kasutanud materjale, mida autotööstus seni on vaid katsetanud – uudseid kihtplaste, süsinikkiudu, taaskasutusplasti. Tänu sellele on i-autod kerged, aga tugevad ning lähitulevikus võimelised ka väiksemaid vigastusi “ise parandama”.

BMW i3 toodetakse kahes variandis, elektrilise ja “toetatud” elektrilisena ning auto on mõeldud linnaoludes kasutamiseks – eriti maailma suurlinnades on saastevaba elektriajamiga sõidukist kasu. BEV ehk pelgalt 125 kW elektrimootoriga, 18,8 kWh liitiumaku toitel töötav i3 suutis algul ühe laadimisega läbida kuni 160km, 2016. aasta mudelil on see raadius juba ligi 200 km, seda peamiselt tänu akutehnoloogiate arengule ja odavnemisele.

i3 REx (Range Extender) lahenduses on lisatud elektriajamile 0,65-liitrine bensiinimootor, mis laeb akut ning annab sõiduraadiust, sõltuvalt stiilist juurde isegi kuni 360 kilomeetrini ühe laadimistsükliga. Sedagi autot nimetab BMW elektriautoks, sest bensiinimootor on mõeldud elektriajamit toetama.

“Kajakatiibse” BMW sportauto i8 puhul on tegu hübriidajamiga, kus 1.5-liitrist, kolmesilindrilist TwinPowerTurbo bensiinimootorit toetab elektrimootor, mis saab oma energia 5kWh mahutavast liitiumioonakust. Üksnes särtsu jõul suudab i8 edasi liikuda kuni 35 km, kombineeritud sõiduraadiuseks annab tootja 500 km.

Nende kahe – pisikese linnaauto i3 ja ülisportliku i8 vahel ja ümber haigutab i-seerias suur auk. BMW on liiga kaua vaikinud uute i-de osas, küll on teada antud, et isesõitvate autode turuletoomisega ei kiirustata ning i8 saab võib-olla kunagi kabriolett-versiooni, aga seda, kas tuleb uusi i-sid; mitte sõnagi. Äsja oma 100-aastast sünnipäeva tähistanud “baierlane” leiab, et nüüd on aeg avada kaardid ka innovaatsiooniosakonnas ning kinnitab, et uus i tuleb. Vähemalt üks.

BMW on pikalt kaalunud varianti, tuua i3 ja i8 kõrval turule keskklassi sõiduk, mille nimeks saaks kas i5 või i8. Kui alguses plaaniti pigem coupé-laadset neljaukselist sedaani, siis nüüd on see mõte kõrvale pandud. Autoomanik tahab asjade peale vaadata kõrgelt ja nelikveoliselt, sõita nädalavahetuseks linnast välja loodusesse.

Nii on BMW langetanud otsuse uue elektrilise linnamaasturi kasuks, mille numbritähiseks saab tõenäoliselt i5. See oleks loogiline, sest paar aastat tagasi hakkas BMW rakendama loogikat, kus “tavalised” autod kannavad paarituid, ebatavalised (kupeed, kabriod) paarisnumbreid.

Seega, krossover i5 ja elektriline (mõne mööndusega). See annaks BMW-le ka elektriliste linnamaasturite segmendis (veel on toas üksjagu ruumi) võimaluse populaarsust püüda ning rahuldada nende autoostjate soove, kes tahaksid igale poole, aga tahaksid seda keskkonnasõbralikult.

BMW i-seeria autode osakonnajuhataja Henrik Wenders kinnitas hiljutises Car and Driver ajakirjale antud intervjuus, et uus mudel saab olema täiselektriline ning unistus oma hübriidajamist on kõrvale jäetud. Siiski, nagu i3 puhul, hakatakse ka uustulnukale pakkuma lisavõimalusena “toetatud” elektriajamit, ehk lisatakse sõidukile tilluke sisepõlemismootor.

Wenders selgitas, et abistavast sisepõlemismootorist loobutakse siis, kui elektriautode sõiduraadius on kasvanud piisavalt pikaks, et konkureerida tavaliste bensiini-või diiselmootoriga sõidukitega: “Sõiduraadiust pikendavatel abimootoritel on lähiaastatel jätkuvalt oluline roll. BMW ei võta osa võidujooksust, toota täna, maksku mis maksab, võimalikult suure sõiduraadiusega elektriautot. Võttes arvesse sellise auto valmistamisprotsessi ning energiat, mis täna tootmiseks kulub, ei ole see üheski aspektis efektiivne ega keskkonnasõbralik. Sellise, iga hinna eest toodetud elektriauto ökoloogiline jalajälg on suurem kui tavalisel, sisepõlemismootoriga autol.”

Kolmas i-seeria mudel põhineb FSAR šassiil, mis võimaldab akupaki paigutamise kõige ruumisäästlikumal moel. Auto keredetailides kasutatakse, sarnaselt i3 ja i8-le, süsinikkiudu ja kihtplaste, taaskasutatud materjale. Luksusliku linnamaasturi peamise sihtrühmana nähakse peresid, kes tahaksid endale osta sõiduki, mis täidaks kõik vajadused. i3 on selles osas paindumatum, sest sinna mahub mõnusalt sõitma kuni kaks inimest ja hea tahtmise korral üks väikelaps.
Uut linnamaasturit tuleb siiski veel mõni aeg oodata. Disainibürood töötavad üksteisevõidu erinevate kujunduskontseptsioonide kallal ning aeg-ajalt laseb BMW nende töö tulemust oma ametliku blogi kaudu ka imetleda. Seda, milline auto päriselt välja näeb, saame teada aastal 2020, kui i5 müüki peaks tulema. Siis selgub ka, kas spekulatsioonidel – luksuslik kõikjalsõitja, mil nimeks i5- ka alust on.
BMW i5 Crossover
[dropcap]ACCELERISTA KOMM [/dropcap] Tervitus baierlastele! Ja mitte sel puhul, et turule tuleb järjekordne krossover vaid sel puhul, et i-osakonna juhil on julgust välja öelda kõva häälega see, mida teadlased ammu kindlaks teinud – paljukiidetud elektriautod ei ole sugugi nii keskkonnasõbralikud, kui nad välja paista tahavad.
Vastutustundlikud tootjad saavad endale lubada luksust, avalikustada kogu tootmisprotsessi ökoloogiline jalajälg – palju kulub toote valmistamiseks taastumatut ressurssi ja mis saab tootest siis, kui see on kasutaja poolt ribadeks lastud. Kui nimetada nimesid, siis viimasel ajal on just Nissan tulnud välja uute lahendustega elektriautode akude uuskasutuse osas, millest saavad näiteks haiglate varuenergialaod või kontorihoonete küttesüsteemi toiteallikad.
No ja siis on need teised, kes ütlevad, et oo, küll me nüüd teeme ja toimetame; ja kohe hakkab saama seninägematut ilutulestikku… ja… ah, no las see jääda. Pikaajaline traditsioon ja teadlik tegutsemine on mõjub igal juhul paremini kui suur reklaamijutt, mida iga päev kosena uksest ja aknast sisse kallatakse.
Allikas ja meedia: BMW, BMWblog, Car and Driver

BMW ei kiirusta isesõitva autoga turule: turvalisus ennekõike!

Tesla jalgealune tehakse veel tulisemaks – ka sina, BMW!

Nissan ja BMW loovad ühise elektriautode kiirlaadimisvõrgu

KOMMENTEERI SIIN