Kolmapäev, 24. aprill 2024
Kaks Valgevene autoentusiasti võidavad sotsiaalmeedias automehaanikute igapäevatöö tutvustamisega populaarsust. Värskes time-lapse videos võetakse Straussi kuulsa valsi “Kevadhääled” saatel algosakesteks lahti ja pannakse remondituna kokku VAZ 2106 mootor.

Klassikalise muusika taustal algosakesteks pudenev vana remonti vajav Žiguli mootor on Valgevene meestest teinud meediastaarid ent nende tööl on ka praktiline väärtus: filmitut võib edukalt kasutada  illustreeriva õppematerjalina näiteks kutsekoolis, kus õpetatakse tulevasi automehaanikuid.

Ühe päevaga on autoremonditöökoja meeste VAZ 2106 mootorist tehtud time-lapse pälvinud ühismeedias üle 100 000 vaatamise.

4-minutilise video tegemiseks kulutatud tunnid on läinud asja ette, tõenäoliselt on RCM tänaseks tuntuim Valgevene autoremonditöökoda ning tõenäoliselt mõtleb mõnigi noor inimene, et autode remontimine on äge.

Kõik algas 2016. aastal, kui kaks Valgevene autoentusiasti otsustasid automehaanikute tööd ühismeedia vahendusel laiemalt tutvustada:

“Tere, meie oleme Virti ja Meha. Virti remondib ja värvib autosid ja Meha võtab selle kõik oma kaameraga üles,” ütlevad kaks Valgevenes netistaarideks tõusnud meest tutvustuseks. “Oleme osa RoadCarsMasters töökoja tiimist ja näitame teile hea meelega parimaid hetki oma igapäevatööst.”

VAZ 2106 mootorist tehtud time-lapsi kohta ütlevad tegijad: “See oli suur eksperiment, ja tore kui elate meile kaasa! Mida rohkem teid on, seda kindlamini saame tulevikus käsile võtta uusi asju ja neid teile näidata.”

Seega – vaadake, nautige, laikige! Kel tõsisem autoehitamise huvi, hoidke silm peal RCM Instagrami kontol.

Auto, millelt mootor maha võeti, on selline (VK, Aleksei Jefremov):

* Time-lapse video koosneb mingi kindla ajavahemiku järel pildistatud fotodest, mis on hiljem spetsiaalse arvutiprogrammi või mobiilirakenduse abil videoks kokku liidetud. Filmides tihti kasutatud võte, sest lisab aegruumis võimsa ajalise mõõte (päikesetõus, aastaaegade vaheldumine jne).

** Veneraud.ee kirjutab : 1975. aastal nimetati tehasetähisega VAZ-21031 ümber VAZ-2106ks. Auto esiosa kujustanud disaineri

VAZ-2106 tarbeks valmistati uus mootor töömahuga 1569 cm3 (litraaži suurendamiseks treiti VAZ-2103 mootori silindrid 76 millimeetrilt 79 millimeetrini – see meetod oli ennast juba õigustanud VAZ-21011 puhul).

Mootori pöördemoment suurenes vastavalt umbes 20% (See osutus edaspidi vägagi sobivaks Nivale VAZ-2121, millele pandi seesama jõuallikas.), kuid arvestusliku 80 hj asemel oli selle mootori võimsuseks vaid 78 hobujõudu.

Selle tingis asjaolu, et majanduslikel kaalutlustel ümber tegemata jäänud toitesüsteem ei suutnud tagada silindrite korralikku täitumist suurtel pööretel, mistõttu mootor hakkas “lõõtsutama”.

Kuna mootori võimsust vähese vaevaga suurendada ei õnnestunud, tuli teha uus käigukast vähendatud ülekandearvudega esimesel kolmel käigul ning muuta peaülekande ülekandearvu.

Sealjuures avaldas võimsuse vajak olulisel määral mõju vaid auto maksimaalkiirusele, mis osutus aga niigi veidi kõrgemaks kui algselt kavandatud 150 km/h, pealegi paranes märkimisväärselt auto kiirendusdünaamika.

Kaanepilt: kuvatõmmis.

KOMMENTEERI SIIN