See Tesla on nüüdseks läbi kihutanud rohkem kui 365 miljonit kilomeetrit ning kui halb õnn või asteroid seda ei taba, siis jääb see oma pikka sõitu sõitma igavikulise aja. Umbes 72 aasta pärast on auto teleskoobiga jälle Maalt vaadeldav.

Võistluse “kellel on kõige suurem” paneb taas kord kinni visionäär ja ulmeliste ideede ellukutsuja Elon Musk. Kõige suurema läbisõiduga auto maailmas on hetkeseisuga absoluutselt kindlalt Tesla Roadster.

On üpriski ebatõenäoline, et lähemal ajal ükski sõiduk seda rekordit  – 365 mln kilomeetrit, ja kerib koguaeg tuhandeid juurde – ületada võiks. Kui keegi proovikski, oleks see hale matkimine.

Jah, jutt käib samast rotsterist, mis osana SpaceX raketitehnoloogia testimisprogrammist möödunud aasta 6. veebruaril kosmosesse saadeti. Aasta jooksul on see kangelaslik Tesla jõudnud teha juba hirmpika tiiru.

Väljaande Business Insider kohaselt on kosmose-Tesla juba möödunud planeedist Marss ja suundub Veenuse ning Merkuuri poole.

Kui rotsteril peaks õnne jaguma, mis teda meteooridest või muust ohtlikust eemal hoiab, võib teekond kesta veel mitu miljonit aastat.

Hetkel on kosmose-Tesla meist nii kaugel, et teleskoobiga seda ei näe. Aga kuna sõiduki trajektoor on ellipsikujuline, siis 72 aasta pärast ehk aastaks 2091 jõuab see Maale taas nii lähedale, et peaks korraliku teleskoobiga nähtav olema.

Iseasi muidugi, kas siis enam on neid, kes vaadata tahaksid… võimalik, et vahepeal on teoks saanud Muski idee inimkonna Maalt evakueerimisele ning me vaatame rotsterit hoopis teise nurga alt ja sootuks teises aegruumis…?

Samas, ehk oleme selleks ajaks niipalju arenenud, et suudame rotsteri ka ühes tükis kindlale pinnasele tagasi toimetada? Võib vaid ette kujutada, kui kosmiliseks kujuneb selle rariteedi hind… 73 aastat ja ei ühtegi kriimu! Miljardeid läbisõitu ja ei ühtegi kuluosa, mis vahetamist vajaks… Ulme!

HOIA SILM PEAL!

Lähemat infot leidub veebilehel www.whereisroadster.com, mille andmed uuenevad igapäevaselt ja hoiavad huvilisi vapra roadsteri käekäiguga kursis. Kes ei viitsi netilehte klõpsida, leiab üles FB kogukonna “Kus on rotster?” 

Sealse info kohaselt on Tesla Roadster koduplaneedist ligemale 365 000 000 kilomeetri kaugusel. Ja kerib juurde iga minutiga!

Hoiatus – ekraanisäästja taustamuusika võib vaataja “ära tinistada”, tegu on meloodilise pininaga, mida me tõenäoliselt nii kosmoseavarustes kui ka teispoolsuses kuulda tahaksime. Nii helge, nii muretu. Tesla!

Kui juba läbisõidust juttu teha, siis tahaks teada ka keskmisi kulunumbreid. Kalkulatsiooni aluseks on võetud eeldus, et roadsteri kosmosesse toimetanud raketi paakides oli 126 000 gallonit ehk umbkaudu 477 000 liitrit kütust. Seega on 365 000 000 km läbimise keskmine kütusekulu 0,05907 l/100 km. Päris säästlik, või mis?

Lehti sirvis Lena Murd. Kaanepilt: Tesla

Jaga

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.