Esmaspäev, 5. detsember 2022
Mikk Kulljus sattus 20. jaanuari õhtul pealt nägema jaburat olukorda, kus Sebe liinibussi nr. 103 juht õige teeotsa ringteel maha magas ja seejärel keset tihedat liiklust ohtlikult manööverdama asus, tagurdades muuhulgas maha teetähise.

Mikk Kulljus sattus 20. jaanuari õhtupoolikul Lagedi tööstuslinnakust pealt nägema olukorda, kus Sebe liinibussi nr. 103 (registreerimismärk 603 BNV) juht suunaga Jüri poolt Lagedile Tallinna ringteel teeotsast mööda sõitis ning selle asemel, et jätkata sõitu, teha 3 km pärast tagasipööre ja liinil jätkata, ühesuunalisel ringteel tagurdama hakkas.

Tagurdades sõitis buss maha ka teetähise: “Kahjuks oli buss posti maha tagurdanud enne kui kaamera käima sain. Minu tähelepanu pälvis ohutuledega tagurdav liinibuss kohas, mis suvel on 110 km/h ala ning kus liiklus on tihe kogu aeg. Seni kuni ta seal nökerdas, märkasin, et ta on omale taguotsa alla kõveraks sõitnud posti,” räägib Mikk juhtunust.

“Sõitsin Krooningi tanklasse ja otsustasin filmida, kuna kartsin, et tuleb raskem tagant sissesõit bussile sel ajal kui see seal ühesuunalisel teel tagurdab.”

Liiklusseadust vaadates selgub, et bussijuht eksis vähemalt kolme seadusepügala vastu: peatus kohas, kus takistas teiste sõidukite liikumist, tagurdas ühesuunalisel teel, kus seda teha ei tohi ning ka ristmikul. Tegi avarii ja jätkas sõitu nagu poleks midagi juhtunud.

“Kust tuleb teiste inimeste elude eest vasutaval inimesel julgus võtta vastu selline otsus, et võita ajas ning eeskirjade kohasele ümbersõidule lüüa käega, hoides kokku 7 minutit järgmisesse bussipeatusesse, aga potentsiaalselt riskida kogu ajaga, mis neil üldse elada on jäänud?” küsib Mikk murelikult.

Mis reegleid bussijuht rikkus?

§21 lg.2 p.5: Ei tohi peatada kohas, kus peatatav sõiduk teeb võimatuks teiste sõidukite liikumise.
§49 lg.1 ja 2: Tagurdades ei tohi juht ohustada ega takistada teist liiklejat. Ühesuunalisel teel tohib tagurdada ainult manöövriks, kuid ei tohi tagurdada ristmikul (mida Sebe bussijuht tegi).

Kuna bussijuht sõitis manööverdades maha ka teetähise ning tekitas varalist kahju, oli tegu liiklusavariiga. Juht lahkus sündmuskohalt, kuigi oleks pidanud juhtumist teada andma.

Loe liiklusseadust siit

Õnn oli seekord bussijuhi poolel

Sebe bussijuhil oli seekord õnne: juhul kui tema manööverdamist poleks märganud pikalt sõitnud ja väsinud rekajuht, kes talle täiskiirusel tagant otsa sõitnuks, oleks avariil olnud ilmselt ka inimohvreid.

Seda, miks selline liiklusseaduse rikkumine võimalikuks sai, uurib edasi politsei. Meie võime vaid spekuleerida, et juht oli väsinud (Mikk kahtlustas, et ebakaine, sest prof juht ei seaks teiste elusid ohtu) või vaatas näiteks õigest teeotsast kõrvale.

Lahendus olnuks lihtne: 3 km edasi saab teha tagasipöörde. Kokku kaotanuks juht mõne kilomeetri teekonnal ja ehk seitse minutit. Aeg, mis kulus ohtlikuks manööverdamiseks oli märksa pikem. Mõtlemise koht, kui mõtlemisvõimet on.

Liini nr. 103 marsruuti vaata siit

Video, kaanepilt ja skeem: Mikk Kulljus

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.