Reede, 29. märts 2024
Noorte teadusvõistluse Rakett69 teadustoimetaja Juhan Koppel näitab ette, kuidas ise lihtsate vahenditega ehitada variaatorkäigukasti. Vaja läheb plaadimängijat, vineerist kettaid, pikka kruvi, akutrelli ja Kukerpillide vinüülplaati. Kuldsete käte ring alustab!

Variaatorkäigukast ehk CVT (i.k.Continuosly Variable Transmission) on pidevalt muutuva ülekandearvuga käigukast. See koosneb tavaliselt kahest rattast või plokist, mille vahel on kas kett või rihm. Sujuvalt vedava ja veetava ratta diameetri muutmine annab tulemuseks “jõnksudeta” ühelt käigult teisele liikumise.

Väidetavalt leiutas variaatorkäigukasti 1490. aastal Leonardo da Vinci. Esimese patendi võttis Daimler ja Benz 1886. aastal, levima hakkas see käigukastitüüp alles möödunud sajandi 50ndatel kui Hollandi firma van Doorne võttis CVT kasutusele oma DAF bussidel.

Variaatori eeliseks on optimaalseima ülekande kasutamine, mis annab kütusesäästu. Paraku ei talu see käigukast suuri pöördemomente ega võimsust, vanemad kastid kipuvad lagunema ning remont on kallis.

Ise ehitamist tasub aga kaaluda siiski, sest peale lustaka käsitöö pikendab CVT mootori eluiga, see on tavalisest planetaar-automaatkastist kergem ja efektiivsem ning seda on odavam toota. Ka on värske variaatori kasutamine igati mugav (Kukerpillid laulavad nagu lõokesed).

Kes aga omatehtud käigukasti vigadest – nagu ebaühtlane paigaltstart (sõltub tegija käe kindlusest akutrelli õige nurga hoidmisel), piiratud momenditaluvus (tugevalt survestades lagunevad Kukerpillid lihtsalt laiali) ning remondivõimaluse puudumine (kui tuksi läheb, tuleb võtta teine vinüül ja hakata otsast peale) – ei heitu, võib nautida käsitöölise kuldset põlve ja ehk Kukerpillid päris autolegi installeerida.

Need, kel parasjagu plaati, vineeri ja Juhanit käepärast pole, saavad ilmselt aga igaveseks ajaks selgeks, mis asi see variaatorkäigukast õigupoolest on ning milline on selle tööpõhimõte.

Rakett69 üheksas hooaeg alles ETV-s käib, ikka laupäeviti kell 19:35. Saab näha hiiglanutikaid noori ja imestada, mida kõike annab pea ja käte koostöös ellu viia. Juhani kuldseid käsi ja keeruliste asjade lihtsaid videoselgitusi saab jälgida Vimeo-kanalist.

Allikas: Rakett69, Hõbenool

KOMMENTEERI SIIN