Mõni aeg tagasi läks sotsiaalmeedias levima “Eluuni” video. Siiralt lauldud ja üles filmitud klipp liigutas südant ja tekitas nostalgiat. Et lühifilmi üks peategelane on 1970. aastast pärit Moskvitš 412, otsisime autorid ja autoomaniku üles ja palusime loo tausta veidi avada.

“Eluuni” video on üles filmitud möödunud talvel, operaatoritöö on teinud Sigrid Osa ja Peeter Kukk. Sigrid töötab ajalehes Meie Maa ning on Kuressaare Ametikoolis õppinud multimeedia kujundamist. Tema fotodelt vaatab vastu habras, lihtne maailm. Jutuks oleva video pildiesteetikas on Sigridi puhast maailmanägemist selgelt tunda.

“Eluuni” muusika on kirjutanud Toomas Laur, sõnad Ivar Lett, kes lugu ka esitab. Tema rääkiski meile pikemalt, kust tuli Moskvitš, kes on see armas vanapapi ning kelle elulugu me videos lahti rullumas näeme. Ivar teenib leiba vabakutselise tantsija ja lauljana, omal ajal on ta astunud lavale ka Eesti Misteri valimistel. “Eluuni” on Ivaril kaua hinge peal olnud.

“Kõik sai alguse nagu paljud tegemised siin elus – kas armastuse puudusest või täielikust kohalolust. Minu suureks unistuseks oli luua laul suurest armastusest.”

Ivar lisab, et tema teiseks unistuseks oli vana nõukogudeaegne auto ning nii laulu valmimisel kui auto leidmisel tuli läbi käia kare rada. “Meil kõigil on võime ära tunda see õige. Nii tuligi minu ellu inimene, tänu kellele sündisid sõnad ja viis, ja härra kes videos peaosa mängib.”

Härra tuli koos 1970. aastast pärit Moskvitš 412ga, mille teeb eriliseks asjaolu, et tegu on Moskvitš 408 sisuga üleminekumudeliga. Ivar ütleb, et nüüd on temal see au, jätkata selle ainulaadse masinaga teekonda; alles paar päeva tagasi leidis ta “mossele” uue kapoti vedru.

Videosse panid loojad sisse kõik, mis oluline ja mis nende võimete ja oskuste juures võimalik. Palju jäi välja, aga palju kirjutati sisse. Mõnigi kurb tõsieluline sündmus näiteks. Nimelt suri videoloo peategelase naine samal päeval kui Ivar Moskvitšile järele läks.

“Lahkusid peagu koos kaks kõige kallimat. Aga autot armastasin ma rohkem kui oma naist. Asja ja inimest võrrelda ei saa, aga oma sügavus ja seos on olemas,” kirjutab Ivar videole kaasa. Vaadake, aga olge hoiatatud, et taskurätti läheb teil liigutuspisara püüdmiseks kohe päris kindlasti vaja.

This slideshow requires JavaScript.

Vaata Sigrid Osa pilte siin. Artiklis on kasutatud stille tema videost
Ivar Lett’i kohta leiab infot siit

Jaga

AVALDA ARVAMUST!