Neljapäev, 25. aprill 2024
Veli V. Rajasaar ja Uku Tampere on Subaru Outbacki ja kerge üheteljelise Tiki treileriga teel Šotimaale, et tuua Eestisse Toyota MR-2 Spyder. Paras aeg rääkida UK liikluse eripäradest: kirja sai enam-vähem kõik, mida peab teadma vasakpoolsest liiklusest Ühendkuningriigis.

Kilomeetrites mõõdetuna asub UK pealinn London enam-vähem sama kaugel kui mõni Põhja-Itaalia paik, aga selle kaalumine autoreisi sihtkohana tundub keskmisele inimesele ilmselt hirmus, sest liiklus käib ju valepidi ja sealsed ummikud on legendaarsed.

Meil seekord vedas: London tervitas meid ilusa ilmaga ja rahuliku õhtuse liiklusega. Juba aastaid pole õhtuse tipptunni ajal nii lahe liiklus olnud! MR2-ni jäi esmaspäeval veel 600 km, Ford Capri uue koduni 250 km.

London on vaid üks võimalikest sihtkohtadest. Ühendkuningriigis võiks sisustada autoreisidega mitu suve, ehk ka muid aastaaegu: saareriik pakub fantastilist läbilõiget kõigest põnevast, Põhja-Walesi mägismaastikest ning käänulistest teedest Šotimaa ümarate lausikute pinnavormide ja Top Geari sõidugurmaanide mägiteedeni.

Lõunast leiab kuurordimaigulise hipilinna Brightoni, edelanurka veetakse aiandushuvilisi sealsete lopsakate ja mitmekesiste aedadega tutvuma. Rääkimata Stonehengest, arhitektuurist, lambakarjadest, õllest ja viskist…

Kõike seda silmas pidades tundub mõte vasakpoolsest liiklusest pigem põneva kui hirmutava väljakutsena ning kui oled kodutöö teinud ja UK liikluse eripäradega kursis, on kõik tehtav.

Loe siit, kuidas UK-sse minna ringiga (laevaga)

“Vana hea Inglismaa” õpetab liikluskultuuri

Vasakpoolne liiklus on väljakutse ka kogenumale autojuhile ent märksa olulisem tähelepanek on, et “vana hea Inglismaa” õpetab liikluskultuuri. Autoga UK-s liikudes tuleb suures plaanis arvestada viie eripäraga:

1) Ringteid on palju, seal peab ringilt paremale pöörates näitama suunda ka ringteele suundudes ning neid tuleb läbida päripäeva;

2) Sõita tuleb vasakul teepoolel ning eriti parempööret sooritades peab jälgima, et ei keera harjumuspäraselt tee paremasse serva vaid vasakusse;

3) liikluskultuur, juhtide omavaheline suhtlus, kannatlikkus, viisakus ning teistega arvestamine on Inglismaa liikluse pärisosa, sealhulgas tõmblukk tuleb endale üksipulgi selgeks teha – seda kasutatakse nii kiirteele kiirendades kui ka ummikutes liikudes. Kes tõmblukku ei tee ja ristmikud kinni sõidab, on suures plaanis rahvavaenlane.

4) väiksemad teed on kohati väga kitsad ning isegi 96 km/h piirangualas peab olema valmis igal ajahetkel seisma jääma. Isegi siis, kui sul on eesõigus.

5) M6 kiirtee ja praktiliselt kõik suurlinnad on tipptundide ajal igiummikud. Londonist diagonaalis läbisõitmine ilma pausideta võib õnnestuda kahe tunniga, aga kui linna satub näiteks Wimbledoni turniir, mõni veetoru lõhkemine või suurem teeremont, siis võib sama marsruut aega võtta 8 tundi.

Kui neid eripärasid teada ning jälgida ja unustada kodumaa minevikus elav liikluskultuur (aga samal ajal hoida meeles, et ka UK-s leidub hoolimatuid juhte nagu igal pool), saab iga kogenum juht Ühendkuningriigis sõitmisega hakkama.

Võimalik, et just Eesti hektiline liiklus on see, mis annab meile väikese eelise siinsest vasakpoolsest liiklusest kiiremini arusaamiseks ja sellega kohanemiseks. Mine võta kinni!

Naviseadmete kasutamise õpetus autokooli

Päris algajal juhil võib olla keeruline samal ajal naviga toimetada, liiklusmärke lugeda ja ringliikluses toime tulla, sestap tasub esimeseks autoreisiks valida mõni parempoolse liiklusega välisriik ja jätta tulevikuks arenguruumi.

Muide, kuningriigis käib parasjagu arutelu, kas naviseadmete kasutamine ja kaardilugemisoskus peaksid olema edaspidi autokoolide elementaarõppe osa ning kui jah, siis kas neid oskusi peaks ka teooria- ja sõidueksamitel testima?

Värskendav kogemus on Ühendkuningriigis sõitmine igal juhul ja kui just väga suur puupea ei ole, tuled sa sealt tagasi palju parema liiklejana. Ja inimesena!

Accelerista Instagram
Veli V. Rajasaar Instagram
Facebook
Forte

Pildid ja video: Uku Tampere

KOMMENTEERI SIIN