Autoreisile minnes mõtleme tavaliselt hästi läbi, kuidas ja kuhu asjad pakkida. Igapäevasõite tehes viskame aga koti, telefoni ja veepudeli üsna hooletult käest. Meie videoeksperiment näitab ilmekalt, milliseks taparelvaks muutuvad sõitjateruumis lahtiselt vedelevad asjad. Selleks, et ohtlikke olukordi vältida, on mõistlik käe sisse harjutada paar lihtsat liigutust.

“Roolis vastutan mina” on tehnikaportaali Accelerista ja autokooli Juhiluba õpetajate koostöös sündinud videoprojekt. Ettevõtmist toetasid Maanteeamet, Info-Auto, Forte ning mitmed vabatahtlikud.

Kaheksas lühiklipis on näha tüüpolukorrad, kus autojuhid kipuvad oma oskusi ülehindama ning lihtsad lahendused vigade vältimiseks. Meie kõigi soov on, et igaüks, kes rooli istub, mõistab, kui suur on autojuhi vastutus inimelude säästmisel.

REEGLID AUTO IGAPÄEVASEL PAKKIMISEL

[dropcap]1. [/dropcap]Ära jäta sõitjateruumi ühtegi lahtist asja. Suuremad esemed – kotid, rõivad, töövahendid jms.- aseta pakiruumi. Harjuta käe sisse “igal asjal pakiruumis oma koht”, paki esemed nii, et nad ei pääseks pakiruumis liikuma. Paiguta raskemad asjad alla, kergemad peale. Kasuta vajadusel lisavarustuse nimekirjast pakutavaid spetskinniseid, konkse, võrke.

[dropcap]2. [/dropcap]Kinnita lemmikloom nõuetekohaselt turvavööga. Ehkki elus loom ei ole asi, kipume pere neljajalgsete lemmikute turvalisust unustama ja jätame nad autos korralikult kinnitamata. Loe rohkem lemmiklooma kinnitamise võimalustest autos siit ja garanteeri oma sõnatule sõbrale ilus elu.

[dropcap]3. [/dropcap]Pane nutiseadmed sõidu ajal kindalaekasse või mõnda teise panipaika, kus nad kindlalt kinni püsivad.

Kui sa ei suuda roolis olles loobuda sotsialiseerumisest, paarita nuhvel auto infolustiga ja pane seejärel telefon käest ära.

[dropcap]4. [/dropcap]Roolis joomine ja söömine on sama ohtlik kui mobiiliga rääkimine. Pane joogipudel kindlalt panipaika, veendu, et see ei pääse sealt lahti. Joogitops aseta selleks ette nähtud õnarusse.

Ole teadlik, et ootamatul pidurdamisel viskab kuuma joogiga tops enamasti kaane pealt ja lennutab oma sisu sõitjatele peale. Kui võimalik, joo oma kuum jook ära enne sõitma hakkamist.

ARVUTA OMA KEHAMASS KOKKUPÕRKEL

Portaal Liikluskasvatus on koostanud internetikalkulaatori, mis näitab imekalt, milline on sinu kehamass auto kokkupõrke hetkel. SIsesta kalkulaatorisse oma kehakaalu number kilogrammides ning naudi vaatepilti, kuidas sulgkaallasest saab kombain! Kliki pildil, et jõuda kalkulaatorini.

screen-shot-2016-11-14-at-11-02-50

[dropcap]ACCELERISTA KOMM [/dropcap]Nõuannete rida võiks jätkata järgmise päeva lõunani. Kõige tähtsam on meeles pidada, et roolis vastutab alati juht. Juhi vastutus on jälgida, et kõik autos kaasas olevad reisijad – lapsest loomani- oleksid turvaliselt kinnitatud ja vajadusel instrueeritud.

Juhi vabadus on otsustada, keda ja mis tingimustel ta oma autosse lubab. Juhi võimalus on rääkida lapsele ja vanaemale, miks käekoti, kooliranitsa ja paksud riided võib enne sõitma hakkamist pakiruumi panna. Hea sõna võidab teadmatuse iga kell.

Allikas ja meedia: Liikluskasvatus, Juhiluba autokool. Kaanepilt: Veli V. Rajasaar

Video: Kõrvalised tegevused roolis jätavad auto ohtlikult pikaks ajaks juhita

Autosõidu ABC: nippe auto pakkimiseks, kui ees seisab pikem reis

Jaga

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.