Laupäev, 20. aprill 2024
Riigikogu XIV koosseisu valimised on alanud. 21. veebruaril algas eelhääletus. Kes tahab oma hääle anda paberil, sedelit kasti pannes, võiks kaardirakendusest järele vaadata lähima valimisjaoskonna asukoha ja lahtiolekuajad.

Riigikogu XIV koosseisu saab eelhääletad 21. veebruarist alates seitsme päeva jooksul. Seda saab teha nii e-hääletades, ID-kaardi või Mobiil ID-ga, aga ka traditsiooniliselt maakonnakeskuste valimisjaoskondades valimissedelile oma kandidaadi numbri kirjutades.

Maakonnakeskuste valimisjaoskondade nimekiri koos aadressidega

Paljudele meeldibki just võimalus, minna kohale, suhelda jaoskonnas inimestega, hoida käes valimissedelit ning seejärel rahulikult boksivaikuses otsus langetada.

Sealjuures on oma isiku tõendamine tehtud lihtsaks – kui ID kaart või pass on juhtumisi koju ununenud, võib end identida ka juhiloa alusel näiteks.

Eestis elavatele valijatele määrati valimisjaoskond nende aadressiandmete alusel, mis olid rahvastikuregistris 1. veebruari seisuga.

„Veebiaadressil valimised.rahvastikuregister.ee saab oma rahvastikuregistrisse kantud aadressi sisestades näha enda elukohajärgse valimisjaoskonna infot. See rakendus on valijale abiks nüüd juba teisi valimisi järjest,“ ütles siseministeeriumi rahvastiku toimingute osakonna juhataja Enel Pungas.

Eelhääletamise ajal on võimalik hääletada ka teistes valimisjaoskondades peale oma elukohajärgse valimisjaoskonna. Seega sisestades eelhääletamise ajal enda asukoha aadressi, saab leida endale lähima jaoskonna.

Valimisjaoskondade kaart on siin

Kaardirakenduse töötas eelmisteks kohalikeks valimisteks välja siseministeeriumi infotehnoloogia- ja arenduskeskus (SMIT).

SMITi rahvastikuteenuste osakonna juhataja Ene Jürjeri sõnul võeti kaardirakendus inimeste poolt hästi vastu.

„Eelmistel valimistel, kui kaardirakendus oli esmakordselt kasutusel, kasutati seda üle 73 000 korra. Rakenduse erinevad kaardikihid võimaldavad saada ülevaadet, kus hääletada, kui inimene soovib hääletada väljaspool elukohta või maakonnakeskuses või kui inimese aadress rahvastikuregistris on omavalitsuse täpsusega,“ lisas Ene Jürjer.

Rakenduses on kirjas nii valimisjaoskonna aadress, lahtiolekuaeg kui ka see, kas jaoskonnas saab eelhääletada või on jaoskond lahti ainult valimispäeval.

Samuti saab vaadata hääletamisruume kohalike omavalitsuste kaupa. Rakenduse ülal paremas nurgas on link ka eesti.ee portaalile, kust igaühel on võimalik vaadata temaga seotud valimisinfot.

Tänavustel riigikogu valimistel on hääleõiguslikke inimesi 958 600. Riigikogu valimised toimuvad 3. märtsil.

E-hääletamine ja eelhääletamine maakonnakeskustes algasid 21. veebruaril ja eelhääletamine kõikides jaoskondades 25. veebruaril.

KOMMENTEERI SIIN