Taxify annab taas kord kõneainet. 8. detsembril hakkasid nii juhid kui reisijad saatma meie toimetusele infot, et midagi on juhtunud Taxify hindadega, need on kui nõiaväel lakke karanud. Ettevõtte PR osakond pareerib osavalt: enne jõule peabki kõik kallis olema!

Kolleeg, kes hilistelt esinemistelt tihti Taxifyga koju sõidab, sai 8. detsembri öösel külma duši osaliseks: harjumuspärane sõit kesklinnast maksis 8 euro asemel 20. Nädalavahetusel hakkas toimetuse postkasti saabuma järjest nn. ehmatusarveid, saatsid nii juhid kui Taxify kliendid.

Kurtmist kuuldus ka sotsiaalmeediast. Tunnustatud ajakirjanik kirjeldas tabavalt olukorda, kus Taxify “paindlik hinnastamine” pakkus kilomeetrise sõidu eest Kalamajas hinnaks 12 eurot. Ka see juhtus 8. detsembril.

Taxify juhtide foorumis arutleti võimaliku tarkvaravea üle, kurdeti, et uuendusi tehakse kogu aeg ja jooksvalt ning hoiatamata, mispeale äpp aeg-ajalt ka “pange paneb”.

Saatsin Taxify PR-suhete juhile Karin Kasele paar küsimust, ise  lootes, et tegu ongi ajutise segadusega. Ent võta näpust, valikvastustega kirjast selgub, et kõik peabki nii olema.

TAXIFY VALIKVASTUSED

Minu küsimused olid sellised:

Mis juhtus kordajate süsteemiga?
Kuidas käib rakenduse uuendamine ja miks tehakse seda pidevalt ning lastakse vead sisse?
Kuidas selgitate asjaomastele hinnatõusu? Sellest ei ole ühtegi lepingulist klienti teavitatud
Kui selgub, et tegu on süsteemi veaga, siis kuidas saavad ülemaksnud oma raha tagasi?

Karin Kase vastus minu küsimustele:

Tere Ylle!

Detsember on reisimise tipphooaeg, kus nõudlus on pakkumisest kordades suurem. Näiteks hotellide ja lennupiletite hinnad on jõulude ja uue aasta paiku suurenenud nõudluse tõttu alati kõrgemad. Sama loogika toimib transporditurul.

Meie peamine eesmärk on pakkuda teenust nii paljudele sõitjatele kui võimalik ja meie hind moodustub nõudluse ja pakkumise põhjal.

Selleks, et rohkem autojuhte oleks platvormil kättesaadavad, kasutavad platvormid hinnakordajaid, et motiveerida rohkemaid juhte oma teenuseid pakkuma.

Meie teenuse baashinnad on samad, mis need on alati olnud. Sõiduhinna kordajad peegeldavad nõudluse ja pakkumise olukorda turul, mis muutub praktiliselt iga sekundi tagant.

Klient näeb sõidu hinda alati enne sõidu algust. Kui hind on liiga kõrge, võib ta oodata, kuni nõudlus ja seega ka hinnad langevad või kasutada mõnda alternatiivset transpordivahendit.

MASKID LANGEVAD!?

Kolleeg ERR-ist otsis paar päeva tagasi Tartus alternatiivi Taxifyle, öeldes, et see firma tundub olevat seal välja surnud, autosid lihtsalt ei ole.

Soovitati ka Elektritaksot, aga kui inimene on harjunud ühte äppi kasutama, on ümber orienteerumine päris keeruline.

Taxify on nii Tallinnas kui Riias kui päris mitmes linnas veel saavutanud tuntava ülekaalu taksoturul. Kas see tähendab, et nüüd on aeg maskid maha heita, ja hakata raha teenima?

Sest nagu kolleeg ütles, mis valikuid siis ongi, kui rong läheb kümne minuti pärast, ja ainus asi, mis liigub jaama suunas, on Taxify!?

Räägime oletatavast hinnast ka: enne tellimuse vormistamist kuvatakse sulle orienteeruv sõidu hind. Enamasti see aga erineb lõpptulemusest, sestap ei panegi pidevkasutajana seda infot tähele. Olulisem on, kas autot on parasjagu saada või ei.

Oletatavat hinda on kogenematul kasutajal ka keeruline leida. Kui ei tea, siis ka ei näe, et iga autokategooria juures kuvatakse pisikeses kirjas oletatav sõidu maksumus.

Kui siiski otsustad, et sa ei taha selle hinnaga sõita, aga oled takso juba tellinud, siis tühistamistasu on 2.50€. Minu meelest igati õiglane summa selle eest, et juht töö vastu võttis ja tünga saab. Sulle kui kliendile läheb see tühistamine maksma ka osakese mainest. No kah normaalne.

Tuntavat hinnatõusu ei saa kuidagi põhjendada ka novembris kehtima hakanud seadusemuudatusega: detsembri alguses olid hinnad ju täiesti tavalised, euro siia-sinna ei pane klienti veel ümber mõtlema.

Küll aga paneb mõtlema olukord, kus tavapärase asemel tuleb lauda käia kordi suurem summa. Seda Taxify juhid pelgavadki – liiga kõrge hind peletab kliendid lihtsalt eemale.

MEELITAD JUHTE, PELETAD KLIENTE

Taxify ootamatu lüke, tõsta kordajat 2,9-ni ja lükata seeläbi hinnad lakke, võib ju ühelt poolt juhte meelitada tööd tegema ka pühade ajal ning kliente hädaga kalli hinnaga sõitma, aga pikemas perspektiivis viib see meid tagasi kiviaega, sinna, kus polnud taksoäppe.

Paar korda rämedalt vastu näppe saanuna hakkad valima muid võimalusi liikumiseks, sest rahaga on muud targemat ka teha, kui kellelegi kasumit teenida. Loogiline mõte, eks ole. Esialgu ehk ei ole lahkujaid palju ent mida enam sõna levib, seda kriitilisemaks olukord muutub.

Ajakirjanikuna – kui firma kõneisik saadab nii nipsaka valikvastuse (jättes vastamata olulistele küsimustele) – ei ole mul enam mingit soovi tähele panna mingeid positiivseid arenguid, kui neid peaks olema.

Paar mu tuttavat juhti, tundub, on kah käega löönud ja otsivad muud tööd. Jama on liiga palju, mitte ainult Taxifyga, vaid  taksondusega tervikuna. Tervislikum ja murevabam näib olevat bussi – või veokijuhi töö.

Ei oskagi midagi kosta. Tahaks, et Taxify juhid saaksid tööd ja leiba ja puhata nagu seadus ette näeb. Aga tahaks ka, et kliendina ei peaks jõulude eel loobuma harjumuspärasest äpitaksost, mis on  – paljuski tänu oma toredatele juhtidele – lisanud moodsale nutimaailmale inimliku ja sooja mõõtme. Kuidagi tühi tunne on.

* Tähelepanelikud lugejad näevad, et ma ei kasuta Taxifyst rääkides enam edevaid sõnu nagu “platvormtakso teenuse osutaja” või mis veel valem, “sõidujagaja”. Takso on takso.

Mis on lahendus? See lugu on saanud päris tugeva vastukaja. Mulle on soovitatud kasutada Hope- rakendust (seni pole see hoogu sisse saanud, võib-olla nüüd?), Uberit (saab määrata ka vahepunkti), Taksigo-d.

Ka Teslarent on jutuks olnud. Nende hindu vaadates – miks mitte anda oma panus keskkonna väärtustamisse ja kulgeda täiselektriliselt? Eks me näe.

Kaanepilt: Taxify

Jaga

Ylle on telesaadete produtsent ning vabaktuseline ajakirjanik ja fotograaf. Alates 2015 WWCOTY rahvusvahelise kohtunikekogu liige. Ylle käe all on valminud mitmed teadus-, haridus-ja keskkonnasaated ja teda on mitmel korral kõrgelt tunnustatud. 2015. aastal pälvis Ylle riiklikult tunnustatud teaduse populariseerija auhinna. Acceleristas vastutab Ylle lehe väljaandmise eest ning kirjutab ka ise hea meelega eri teemadel.

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.