Neljapäev, 25. aprill 2024
Taxify “rohesabade” juhid maksavad edaspidi auto eest nädalas paarkümmend eurot rohkem renti. Põhjenduseks toob Taxify liikluskindlustuse äkilise hinnatõusu. Võrdlesime kindlustuse hindu: võtsime ette sõidukikaardiga ja “tavalise” Škoda Octavia CNG ja Tesla Model X kindlustuspreemiad. Tulemused teevad nõutuks.

Taxify “rohesabade” juhid on kurvad: ettevõte tegi sel nädalal teatavaks uued autode rendihinnad – kui seni tuli Škoda Octavia CNG eest maksta 180 eurot nädalas, siis edaspidi 209 eurot ja rohkem.

“Just sain selle infoga kõne, et seoses taksokindlustuse järsu tõusuga ei ole Taxifyl muud võimalust, kui tõsta auto rendihinda. Nädala pärast tõuseb see 209 euroni, ja kui tunde täis ei sõida tuleb veel vist 20 eurot lisaks,” kirjutab üks “rohesaba”.

“Tundide täis tegemine” tähendab, et juht peab olema äpis aktiivne vähemalt 40 tundi nädalas. Ent üksnes äpi sees hoidmisest ei piisa, vaja on teha sõite, et end ära elatada. Juhid, kes 40 tundi nädalas äppi kasutavad, sõidavad üldjuhul Taxify’d põhitööna.

“40h tähendab üksnes onlines oldud aega,” kirjutab üks “rohesaba” oma kogemusest. “Nendele tundidele lisaks kulub aeg autopesule, tankimisele, parkimisele jms. Seega tähendab 40 tundi onlines oleku nõue automaatselt ülekoormusega töötamist,” nendib ta.

“See hinnatõus on päris räige tõepoolest. Oleme pidanud ka osal autodel kindlustust vahetama ja hind on läinud kohati viis korda üles. Enamus kindlustuse pakkujaid on nüüd kaskokindlustusega samas hinnas peaaegu. See on ikka päris absurd,” kirjutab ühe rendifirma omanik, kelle sõidukid samuti platvormtakso teenust osutavad.

HINNAD ON SEINAST SEINA

Hinnatõusu ei soostu kiirelt põhjendama ükski kindlustusselts ning kuidas põhjendadagi hindu olukorras, kus iga selts pakub ise hinda? Liikluskindlustuse Fondi lehel kalkulaatorit näppides saab täiesti üllatavaid tulemusi.

Rendifirma omanik kommenteerib nähtust nii: “Kes sulle põhjendab hinnatõusu? Sa lähed LKF lehele ja vaatad pakkumisi, ja tulemus on ulme. Ega ükski selts sulle selgitust ei anna, see on nende “riskihindamise” tulemus. Kuna sõidukikaardid on avalik register, siis sealt selle alusel tuleb kirves.”

KÕIGE LIHTSAM AUTO

Pikk jutt, vilets jutt. Võtsime kalkulaatori lahti ja kohtusime elu enesega. Algatuseks lõime sisse “kõige lihtsama auto” ehk 2017. aasta Dacia Logan MPV registrinumbri ja jäime ootama kohustusliku liikluskindlustuse võrdlust.

Tulemus võttis silmanurga võbelema: kõige odavam on aastaks võtta kindlustus Ingesest, vaid 92 eurot. Kõige rohkem saab maksta BTA-s, kus aastane kindlustuspakett maksab 280 eurot.

Dacia Logan MPV LKF kalkulaatorist

Hinnaerisus ei ütle tegelikult suurt midagi, sest lepingud tuleks põhjalikult läbi tudeerida ja vaadata, mida selle hinna eest pakutakse.

Samas, kohustuslik on kohustuslik. Tahaks nii, et kui juhtub, siis oleks enam-vähem mureta. Ja üldise hinnaklassi annab see ju kätte. Mis see paarsada eurot hinnavahet siis ära ei ole…

ŠKODA OCTAVIA CNG

Järgmisena võtame ette kaks identset Škoda Octavia CNG mudelit: üks neist on Taxify “rohesaba”, teine on erakätes.

Autod on registrisse kantud paarikuise vahega, mootori võimsus 1395 cm3/81 kW ja võivad sõita nii bensiini, maagaasi kui biometaaniga. Mitte et need andmed mingit tähtsust omaks, tähtis on hoopis see, kas autol on sõidukikaart või mitte.

“Tavaline” CNG Octavia saab hinnapakkumise seinast seina: odavaim 87 eurot ERGO, kõige kallim Gjensdige 2131 eurot.

“Tavalise” Octavia CNG pakkumine LKF põhjal

Taxify “rohesaba” Octavia CNG tekitab LKF kalkulaatoris paraja segaduse. ERGO, tavaauto puhul odavaima hinna pakkuja annab vastuseks “tehniline viga”, Gjensdige aga hoopiski madalama hinna – 1743 eurot aastas! Ja kallima pakkumise eest saab auhinna Salva, mis tahaks aastas takso eest saada 4234 eurot.

Taxify Octavia CNG kindlustuse pakkumine LKF kalkulaatorist
TESLA MODEL X

Tesla on moes! Tesla Model X aga on üks ihaldusväärsemaid rendiautosid ning Tesla taksoteenus üks neist haruldustest, mis võimaldab kindlaks kellaajaks auto ukse ette tellida, näiteks varahommikul lennujaama või rongile kiirustamiseks.

Võrdlesime sõidukikaardiga Tesla Model X ja nn. tavalise Model X kindlustuspakkumisi. Need on rohkem kui kõnekad. Tõepoolest, sõidukite taustakontrolli ja sõidukikaartide andmebaas on avalik.

Siit nad tulevad, heatahtlikud ja üldse mitte kasumit jahtivad kindlustusfirmad: vahed ei ole mitte kolme- ega viie- vaid enam kui kümnekordsed!

“Tavaline” Tesla Model X
Model X Teslatakso pakkumine
KEEGI EI TEA MIDAGI, ARVE TULEB

Siinkohal tuleb öelda lugejatele, et seda lugu alles kirjutatakse – ootame pikisilmi vastust nii LKF-ilt kui Taxifylt kui ka paarilt kindlustusseltsilt. Kui ootad kirja, võib tulla see ka… ilmselt järgmisel nädalal. Aga me hoiame oma lugejaid selle teemaga igal juhul kursis ka edaspidi.

Lõpetuseks olgu lisatud ühe platvormtakso teenust osutava ettevõtte omaniku lakooniline kirjeldus: “Olen kogenud reaalset käitumist, kus tegime kindlustuse kui autol polnud veel sõidukikaarti. Kui selle hiljem peale tegime, saatis kindlustusselts tuimalt arve hinnamuutusele ilma mingi konsultatsioonita, ja juures oli arve maksmiseks. Veidi vaidlesime aga maksime ära, ja täna on selle seltsi hinnad 3-4x kallimad kõigile meie autodele, ka neile, millel EI OLE sõidukikaarti vaid on ettevõtte kasutuses. Ehk siis meid karistatakse selle eest, et osa autosid osutab teenust.”

*Toimetusele on kõik kõnelejad ja “karistavad” kindlustusseltside nimed teada

Varsti aasta Taxify CNG-autode kampaaniast: kuidas “rohesabadel” läheb?

KOMMENTEERI SIIN