Tanklates hakatakse üle minema suviselt talvisele diislikütusele

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Nii Neste kui Circle K on alustanud üleminekut talvistele mootorikütustele, et olla miinuskraadide saabudes valmis sobivat kütust pakkuma. Ka autojuhtidel tasub suvine diislikütus oktoobrikuu jooksul sõidukis lõpuni kasutada.

“Tänavatel on liiklust vähem, seetõttu on auto talveks ette valmistamine oluline teema just neile autoomanikele, kes on hakanud oma sõidukit harvemini kasutama,“ ütles Neste Eesti hulgimüügijuht Urmas Kuuse.

„Viimastel aastatel on oktoobrikuus tulnud esimene tõsisem külmalaine, kus öised temperatuurid langevad -10 kraadini. Seetõttu alustasime varakult üleminekut suvistelt kütustelt talvekütustele, tagamaks sõidukite töökindluse ka külmaperioodil,“ lausus Circle K mootorikütuste tootejuht Teedo Melts.

Juba esimeste miinuskraadidega võib auto käivitamine osutuda probleemiks, kui paagis on suvine diislikütus. Et võimalikku olukorda vältida, soovitab Urmas Kuuse autojuhtidel oktoobrikuu jooksul suvine diislikütus lõpuni kasutada ning minna hiljemalt novembriks üle külmakindlama kütuse kasutamisele.

“Erandit saavad endale lubada ProDieseli kasutajad, sest selle kütuse külmakindlus on kuni -26 kraadi suvel ja kuni -37 kraadi talvel, ning Neste MY kasutajad, mille külmakindlus on kuni -36 kraadi. Lisaks on mõlemal kütusel piiramatu säilivusaeg, mis võimaldab seda kütust hoida sõidukis ka üle talve,” lisas Kuuse.

“Neste on juba alustanud kuni 20-kraadise külmakindlusega üleminekuperioodi diislikütuse laialivedu tanklatesse, et olla valmis õhutemperatuuri jahenedes sobivat kütust pakkuma. Sõltuvalt asukohast jõuab uus kütus tanklatesse kuni 2 nädala jooksul,“ ütles Kuuse.

Seadusest tulenevalt peab talvine diislikütus külmataluvusega -26° kraadi olema kõikides Eesti tanklates müügil alates 1. detsembrist kuni 29. veebruarini. Alates 1. oktoobrist kuni 1. detsembrini kehtib Eestis üleminekuperiood, mil müüdav diislikütus võib vastata nii suvistele kui ka juba talvistele nõuetele.

„Kuna suvised kütused on mõeldud kasutamiseks kuni esimeste miinuskraadideni, siis alustatakse Eestis üleminekut talvistele kütustele enamasti juba oktoobris, kuid täpne aeg on iga tanklaketi enda otsustada,“ selgitas Melts. Ta lisas, et Circle K-s müüdava üleminekukütuse külmataluvus ulatub -16° kraadini.

Circle K mootorikütuste tootejuht nentis, et tarbijad ei mõtle tihtilugu, mis kütus neil paagis on ning mis juhtub hetkel, kui saabuvad öökülmad. „Kui sõidukit kasutatakse ainult nädalavahetusel või veelgi harvemini, siis on väga suur tõenäosus, et oktoobri lõpu poole on paagis veel kütus, mida tangiti septembris. Külmalaine saabudes on sellised autod koheselt rivist väljas,“ selgitas Melts.

Soovitusi, et mitte hätta jääda

Talvised kütused mõjutavad enim diiselmootoriga sõidukeid. Miinuskraadidega tekivad mittesobiva külmakindlusega diislikütusesse parafiinikristallid, mis ummistavad kütusefiltri ehk kütus ei voola enam filtrist läbi ning auto ei käivitu.

„Kui selline asi peaks juhtuma, siis tuleb auto viia treileriga sooja, et kütus vedelamaks muutuks. Kui seejärel mootor ikka ei käivitu, siis tuleb kütus paagis välja vahetada ja asendada kvaliteetse talvise diislikütusega,“ lausus Circle K mootorikütuste tootejuht.

Kõikidel diiselautodel soovitab ta enne talve üle kontrollida ka aku. Meltsi sõnul pole mootoribensiin nii külmatundlik kui diislikütus, kuid sellele vaatamata muutuvad talve saabudes ka müüdavate bensiinide omadused. “Peamine erinevus suvise ja talvise bensiini juures on lenduvusklass ehk kütuse aurustuvus. Talvine mootoribensiin peab mootori käivitumiseks aurustuma ka madalamatel temperatuuridel,” selgitas ta.

Nii bensiini- kui ka diiselmootoriga autode puhul on oluline hoida auto kütusepaak talveperioodil võimalikult täis ja tankida tihedamalt. See aitab paagis vaba õhu koguse hoida minimaalsena, vähendades veeauru kondenseerumist paagi siseseintele ning vee sattumist kütuse hulka.

„Vesi kütusepaagis võib tekitada mootoririkkeid sõltuvalt sellest, kui palju parasjagu vett paaki on sattunud. Mida rohkem vett, seda suurem tõenäosus, et sõiduk ei käivitu ning vajab remonti,“ kirjeldas Melts.

Et auto talveks valmis oleks, on kütuse valiku kõrval tähtis pöörata tähelepanu veel nendele teguritele:

1. Vaheta rehvid, et sõit libedaga oleks ohutu. Talverehvid on kohustuslikud alates 1. detsembrist ja mustri jääk rehvil peab olema vähemalt 3 millimeetrit.

2. Vaheta välja katkised kojamehed, et vihma ja lörtsi korral oleks auto aknast parem nähtavus.

3. Aeg on hakata kasutama talvist aknapesuvedelikku, sest suvine aknapesuvedelik külmub juba esimeste miinuskraadidega.

4. Kontrolli kütusefiltreid, sest ummistused filtrites on üks sagedasemaid põhjuseid, miks mootor hakkab tõrkuma, kui temperatuur langeb allapoole 0 kraadi.

5. Kontrolli, et ABS-pidurid ja elektrooniline stabiilsuskontroll töötaks nõutud tasemel. Kontrolli ka pidurivedeliku taset.

6. Kontrolli auto kõiki liigutatavaid detaile.

7. Kontrolli mootorit, et vältida probleeme auto külma ilmaga käivitamisel.

Foto: Neste

Jaga

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.