Laupäev, 20. aprill 2024
Algaval talvel on kõrgema hooldetasemega teid senisest rohkem. Hooldetaseme määrab teel ööpäevas liikuvate sõidukite hulk. Need numbrid tuuakse tänavu kaks korda allapoole, et oleks võimalik määrata kõrgem hooldetase. Maanteeameti peadirektori asetäitja hoolde alal, Tarmo Mõttus, kirjutab asjast lähemalt.

Talv paneb liiklejad alati proovile. Eriti siis, kui selja taga on ilus suvi ning harjutud on heade teeoludega. Kindlasti sooviksid sõidukijuhid jätkuvalt ka talvel sõita samasugustes oludes nagu suvel.

Seda ei võimalda ühtepidi meie kliima, teisalt tuleb talihoolde korraldusel arvesse võtta majanduslikku mõttekust ja keskkonnasäästlikkust. Seega peavad sõidukijuhid olema saabuval talvel valmis liiklema periooditi jäistel, libedatel ja lumistel teedel.

Eelmisel talvel juhtus mitmeid liiklusõnnetusi, kus inimesed said talvistes teeoludes toimunud kokkupõrgetes viga või hukkusid.

Maanteeamet võttis toimunud sündmusi väga tõsiselt ning kaalus võimalusi talihoolde tõhusamaks ja liiklejate jaoks ohutumaks muutmiseks. Vaatasime üle teede seisunditasemeteks määramise kriteeriumid ning suurendasime oluliselt kõrgema seisunditasemega riigiteede hulka.

Mis siis muutub?

Teatavasti sõltub tee hooldustase, ehk nõutav teepinna seisund ja hooldamise sagedus, teel sõitvate autode arvust. Mida rohkem liigub konkreetsel teel sõidukeid, seda kõrgem on seisunditase ning mahukam ja tihedam hooldus.

Aasta tagasi määrati talvine tase 2 teedele, kus keskmine liiklussagedus on 500 autot ööpäevas, mis tähendab regulaarset libedustõrjet ning enamasti on sõidujäljed lume- ja jäävabad.

Kuid edaspidi algab talvine tase 2 juba alates liiklussagedusest 250 autot ööpäevas. Seetõttu vähenes kõige madalama tasemega teede (seisunditase 1) pikkus 1432 km võrra.

Eelmisel aastal algas talvine tase 3 alates keskmisest liiklussagedusest 3000 autot ööpäevas, eeloleval talvel aga liiklussagedusest 1500 autot ööpäevas, millega suurenes tasemega 3 kilomeetrite hulk 314 võrra.

Saabuvast talvest alates algab kõige kõrgema tasemetega teede 3+ tase alates liiklussagedusest 3000 autot ööpäevas, millega suurenes aastaga tasemel 3+ olevate teede kilometraaž 566 km võrra.

Mahukam hooldus tähendab seda, et hooldepartnerid peavad suurendama masinaparki, planeerima paremini hoolderinge ja muutuvates ilmaoludes kiiremini reageerima.

Tabelis on toodud muutused hooldekilomeetrites aasta lõikes

Talihoolde seisunditasemed

Hooldatavad kilomeetrid 2018

Hooldatavad kilomeetrid 2019

Seisunditase 3+

1072

1638

Seisunditase 3

1335

1649

Seisunditase 2

3938

4490

Seisunditase 1

10 260

8828

.

Kindlasti liigume talvise teehoolduse parendamise suunas edasi. Muudatused sõltuvad paljuski sellest, kui palju on riik valmis panustama teehooldesse ja kus on majandusliku võimekuse piir.

Ees ootavad muudatused on märkimisväärsed ning toovad kaasa suuremad kulud. Maanteeamet panustab lisaks 1,9 miljonit eurot talvisesse teehooldesse, et tõsta teede hooldustasemeid, mis aitab muuta liiklemist ohutumaks.

Talvise liiklemise tingimused

Vaatamata sellele, et suureneb kõrgema tasemega teede hulk, võivad muutlikes ilmaoludes teed ikkagi ootamatult lumisteks ja libedateks muutuda.

Tuletame liiklejatele meelde, et talvel valitsevad siiski talvised teeolud ning kuigi Maanteeamet ja teehooldajad annavad endast parima, võib teedel olla lund ja libedust.

Muutlike ilmaolude korral, nagu viimastel talvedel on tavaks saanud, muutub teede hooldamine keerukamaks, kuna ilma mõju teedele ei ole alati ette prognoositav.

Keeruline on just nullilähedaste temperatuuride ajal ja ka järskude temperatuurimuutuste korral tagada head sõiduolud.

Kindlasti on talvel ohutul liiklemisel oluline roll liiklejal endal. Tuleb olla tähelepanelik, valida teeoludele vastav sõidukiirus ja kui juht ei tunne end roolis piisavalt kindlana, siis tasub valida mõni teine liiklemisvahend.

Talvist teed tuleb võtta normaalse nähtusena ning selleks, et ohutult sihtpunkti jõuda, tuleb valida teeoludele vastav sõidukiirus ning ohutu sõidustiil.

Käesolev artikkel ilmub Delfi, Accelerista ja Maanteeameti koostööprojekti “Ühes tükis läbi talve” raames. Täname toetamast, Bassadone. Klõpsa alumist bännerit ja loe Delfi lugusid!

talvele vastu

Pildid: Maanteeamet

KOMMENTEERI SIIN