Reede, 19. aprill 2024
Tallinna Motomess, mis tänavu toimub 8.-10. märtsini, on kolinud Piritale, Näituste Messikeskusse. Tsiklirahva suursündmusele on teretulnud tehnikahuvilised lapsed, kes muuhulgas saavad lähemalt tutvuda sisepõlemismootori ehitusega.

Tallinna Motomess on nagu kevadine äratus meie arvukale tsiklirahvale. Kuigi ekspositsioon läheb aastatega järjest ägedamaks, on palju tähtsam võimalus siin kohtuda omasuguste motofännidega ning veeta perega mõnusalt aega.

Nagu eelmistel aastatel nii ka tänavu on Motomessil mitu fookust: lisaks uue tehnika väljanäitusele toimub traditsiooniline projektitsiklite konkurss, on olemas suur proovisõiduala, kus saab tsikleid katsetada ja näha eri etteasteid.

Eesti Mootorrattaspordi Föderatsiooni stendis saab tutvuda Eestis harrastatavate motospordialadega. Lisaks esitletakse ka uue aasta kõikide alade võistluskalendreid ja -sarju, meeskondi ning uue hooaja plaanidest räägivad Eesti motospordi tipud.

Nii suurtele kui väikestele motohuvilistele toimuvad erinevad töötoad, kus tutvustakse mootorrataste tehnilist poolt ning leidub hulgaliselt muid tegevusi, mida võib nimetada perekeskseks.

Motomess on Pirita näitusehallides avatud kolm päeva: reedel, 8. märtsil tehakse uksed lahti keskpäeval, 9. ja 10. märtsil juba kell 10 hommikul. Näitus suletakse õhtuti kell 20:00.

Tavapilet maksab 8 eurot, perepilet 16 ja selle hinna sisse mahuvad 2 täiskasvanut ning kuni 16-aastased (k.a.) lapsed. Sooduspilet on 5 eurot. Kuni 6-aastased lapsed saavad näitusele päris tasuta. Lisainfo siit. 

SISEPÕLEMISMOOTORIGA TUTTAVAKS

8.-10. märtsil toimuva Tallinn Motor Show motomessi raames toimuvad laupäeval ja pühapäeval Eesti Mootorrattaspordi Föderatsiooni boksis lastele ja noortele mõeldud sisepõlemismootori koolitused.

Kiilimoto motoklubi eestvedamisel selgitatakse lastele ja noortele Yamaha TTR-50 mootori peal, kuidas toimub kütuse põlemine mootoris, mis on mootori peamised süsteemid (õlitussüsteem, jahutussüsteem jne).

Koos õpitakse selgeks kolvigrupi elementide nimed ja pannakse ka korraks väikese Yamaha mootor ka käima. Koolitus kestab orienteeruvalt 30 minutit ja selle lõpus tehakse lastele väikene teadmiste kontroll, mille parimad saavad EMFi poolt auhinnatud.

Koolitused toimuvad laupäeval ja pühapäeval 12:00 ja 14:00 EMF messiboksis, osa võivad võtta kõik messikülastajad.

Kiilimoto MTÜ korraldab Harjumaal motokrossitreeninguid lastele vanuses 5-11 aastat. Kogenud juhendaja käe all õpivad lapsed ohutusreegleid ja mootorrattaga sõitmist.

Motikat ja varustust omal olema ei pea, selle saab kohapealt. Väike motohuviline peab ainult oskama jalgrattaga ilma abiratasteta sõita!

2000-HOBUJÕULINE TSIKKEL

Tallinna Motomessil saab näha üht maailma kiiremat mootorratast. Super Twin Top Fuel klassi kuuluv kiirendus-mootorratas, millel võimsust 2000 hobujõudu ja pikkust üle viie meetri, on väljas Eesti kiirendusspordi boksi juures.

Mootorratas tuuakse kohale Soomest, kus kiirendussport on mootorispordialade seas väga kõrgel ja austusväärsel kohal.

Masina omanikuks on 33 aastane Vesa Lipponen, kes samal masinal tegi möödunud hooajal mootorrataste kiirendusspordimaailmas ajalugu.

Nimelt oli ta maailmas esimene, kes selles võistlusklassis sõitis välja aja, mis veerandmiilisel distantsil algab numbriga 5. 23.-26. augustil Rootsis, Tierp Arenal peetud Euroopa meistrivõistluste etapil sai Lipponen esimesena maailmas tulemuseks 5,920 sekundit ning kiiruseks 350km/h.

Peale tema on selles klassis numbriga 5 alanud tulemust suutnud näidata vaid üks võistleja – selleks on Lipponeni oma meeskonnakaaslane Jaska Salakari. Seega on Tallinn Motor Show-l väljas olev mootorratas üks kahest maailma kiiremaist omasuguste seas.

Lipponeni võistlussõiduk on ehitatud nullist peale toruraamile. Ainsad detailid, mis on toodetud tehases ja mootorrattale, on esihark ning esipidurid, mis kuulusid varem ühele Suzuki Hayabusa-le.

Masina südameks on ligi 1.7 liitrine V2 mootor, mis kasutab 85% nitrometaani ja metanooli segu. Kõik see kokku pigistab mootorist välja üle 2000 hobujõu.

Erinevate seadete muutmisega, on võimalik sellest mootorist kätte saada isegi 2500 hobujõudu. Sellel mootorrattal puudub käigukast.

Sidur, mille seadistamine on eduka sõidu kõige suurem teadus, on ühendatud otse väntvõllile. Kogu mootori jõud kantakse ketiga tagarattasse ning sealt maha läbi 14 tollise (35.56cm) tagaratta.

Õiges seades sõidab mootorratas tublisti üle 400 km/h. Stardi hetkel tajub juht kiirendust, mis jääb tavaliselt kuskile 3G juurde, sama suurt ülekaalu tunnevad kosmosesüstiku astronaudid startides kosmosesse.

Fotol Vesa Lipponen. Foto: Ivan Sansom&Rose Hughes

KOMMENTEERI SIIN