Mõni päev tagasi uuendas Bolt oma teenuse kategooriaid ning pani Tallinnas Tesla ühte patta kõikide kallimate autodega. Kui tahad pealinnas kindlasti elektritaksoga sõita, siis looda heale õnnele või koli hoopiski Tartusse, kus keskkonnasäästlikumat sõitu pakuvad mitu ettevõtet.

Suurim äpitaksoteenuse osutaja Bolt ühendas mõni aeg tagasi Tallinnas senised Comfort ja Tesla kategooriad ühiseks Premium – teenusklassiks, mis tähendab, et elektriauto ettesõitmine muutub õnneasjaks.

“Teslad sõidavad Premium kategooria all edasi, aga eraldi Teslat Bolti rakendusest hetkel tõepoolest tellida ei saa. Muutuse põhjuseks oli see, et tellimuste arv Tesla kategoorias oli nii väike, et ei olnud võimalik pakkuda usaldusväärset teenust ei juhtidele ega sõitjatele,” selgitab Bolti kõneisik Karin Kase muudatuse tagamaid.

Tellimuste väike arv võib olla tingitud mitmest asjaolust – näiteks ei olnud Teslat sugugi alati saada. Lisaks oli Teslaga taksosõit kallim tavahindadest. Premium kategooria hinnad ongi nüüd enam-vähem samal tasemel, mis enne Tesla, selle vahega, et ette võib sõita ka mõni sisepõlemismootoriga takso.

Tallinnas rendi ise elektriauto

Taksoteenust osutavaid Nissan Leafe on näha aeg-ajalt nii Bolti, Yandexi kui Uberi rakenduses. Elektritakso pakkis möödunud sügisel Tallinnas pillid kotti.

Välk Takso tegutseb pealinnas küll, aga neil sõidavad vaid üksikud elektriautod ning numbrile 1917 helistades võib kenalt daamilt saada vastuseks: “Hetkel meil ühtegi autot pakkuda pole.” Seega, õnneasi.

Vist ainus kindel võimalus oma sõit üksnes elektrilise taksoga ongi tellitesla.ee rakendus. Elektriauto saab ka paariks tunniks rentida, elektriautod.ee lehele on koondatud kogu info kõikide rendifirmade kohta, kust võib särtsaka auto leida. Renditeenus ei ole kahtlemata kaugeltki nii kiire ja mugav kui takso. Aga midagi ikka.

Tõeline fänn kolib Tartusse

Ühesõnaga ikaldus. See-eest Pärnus ja eriti Tartus on elektriautode kontsentratsioon taksonduses säärane, et võtab silmad kirjuks. Peamiselt sõidavad elektritaksodena Nissan Leafid.

Elektritakso vurab nii Pärnus kui Tartus. Välk Takso on samuti Tartus. Tartus on ka Bolti Electric kategooria! Ehk kui tahad elektritaksoga sõita ja oled harjunud Bolti kasutama, koli Tartusse. Iga kell antakse elektrit!

Bolti kõneisik Karin Kase kinnitab, et Tartus saab elektritaksoga sõita: “Vastab tõele – igas linnas, kus me tegutseme, on kasutusel erinevad kategooriad, vastavalt selle linna transpordivajadustele ja -võimalustele.”

Ta toob näitena Võru linna, kus Boltil ongi vaid üks kategooria  – Bolt – sest nõudlus ega pakkumine pole nii suured, et luua rohkem kategooriaid. Nii et võrokestel on elu veel värvitum kui pealinlastel.

Elektrit ei ole, aga CNG-d?

2017. aastal soetas Taxify sadakond surugaasil ehk CNG-l sõitvat Volkswagen Golfi ja Škoda Octaviat. Kas nii suure koguse taksode korral oleks mõistlik teha omaette Eco – kategooria näiteks?

Karin Kask ütleb, et jah, osas linnades on Boltil olemas eraldi kategooria elektriautodele või ka surugaasiga liikuvatele taksodele, teistes sõidavad keskkonnasõbralikumad autod ka Bolt ja Premium kategooriates.

Tallinnas sõidavad “rohesabad” ehk firma enda rendiautod Bolt-kategoorias ning kui hästi läheb, siis võib GNG saada ka Basicust. Seda juhul kui neil põhikategoorias tööd ei ole.

“Rohesabadena” on liikvel siiani ka eelmise generatsiooni Toyota Corollad, seega sada protsenti kindel pole ökoauto saamine isegi Bolti värvides.

cng
Taxify ostis 2017. aastal sadakond CNG-taksot
Tahad olla roheline, reisi rohkem!

Kui tahta Euroopas olla roheline, tuleks vaadata suurlinnade poole. Näiteks Hamburgis ja Pariisis sõidavad ka vesiniktaksod, elektrilistest teenuseosutajatest rääkimata. Lisaks on populaarsed elektrilised tõuksid, mille “võta ja jäta” – rendivõimalust pakuvad mitmed firmad.

Boltilgi on näiteks Pariisis ja Kiievis kategooria Green, kust saab tellida elektriautosid. Pariisis ja Madriidis saab Bolti platvormil laenutada ka elektrilisi tõukerattaid.

Karin Kase räägib, et lisaks ökokategooriatele mõtlevad teenusepakkujad järjest rohkem inimestele, kelle liikumapääsemine on raskendatud:

“Näiteks Varssavis on Boltil kategooria Bez Barier, kust saab tellida autosid, kuhu mahub ära ka ratastool ja mille juhid on läbinud eraldi koolituse nii, et nad on võimelised abistama liikumispuudega inimest.”

toyota mirai elektritaksoga
Pariisis sõidavad Toyota Mirai vesiniktaksod
Tahad olla öko? Tee kodutööd!

Mõni inimene jääb oma aadetele truuks, sadagu taevast või pussnuge. Seega tasuks enne takso tellimist teha korralikult kodutööd, võtta lahti erinevate teenuseosutajate rakendused ja vedada näpuga järge, mis autod sõidus on.

Rakenduses saab panna oma lähte- ja sihtkohaks mõnes teises linnas asuvad punktid, mispeale peaksid ette lööma saadaolevad valikud. Ja kui midagi meelepärast ei leia, aitavad hädast rong ja omad jalad.

Meie siin Tallinnas unistame aga edasi. Rongid on täis, ühistranspordi liinivõrk vananenud ja ehkki rattateid on päris palju, ei vii need alati sinna kuhu tahaks. Kus nüüd tänavarahutused on?

Kaanepilt: Elektritakso, mis 1. aprillil kandis korraks nime Mutter

Jaga

Ylle on teinud teadus-, haridus- ja keskkonnateemalisi telesaateid ning töötanud vabakutselise (kirjutava) ajakirjanikuna. Alates 2015 WWCOTY rahvusvahelise kohtunikekogu liige. 2015. aastal pälvis Ylle riiklikult tunnustatud teaduse populariseerija auhinna. Acceleristas vastutab Ylle lehe väljaandmise eest ning kirjutab aeg-ajalt talle omase otsekohesusega

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.