blog.aidol.asia youngteens.net a-coon.com
rarefilm.net

Saarlased tahaksid mandriga püsiühendust, muhulased jätaksid vee vahele

Saarlased tahaksid mandriga püsiühendust, muhulased jätaksid vee vahele: uuringust selgus, et Saaremaa ja Lääneranna valdade elanikud pooldavad silla või tunneli loomist üle Suure väina. Muhu valla elanikud seda pigem ei soovi.

Maanteeameti värskest uuringust selgub, et 68% Saaremaa, 37% Muhu, 66% Lääneranna valdade elanikest pooldab või pigem pooldab püsiühenduse loomist üle Suure väina. Püsiühendust ei soovi 12% Saaremaa, 39% Muhu ning 8% Lääneranna valdade elanikest.

Mandri ja saartevahelise silla, tunneli või muu püsiühenduse poolt või pigem poolt on 77% Saaremaa, 46% Muhu ja 62% Lääneranna ettevõtjatest.

Püsiühendus tõstaks turvalisust

Tänapäeva maailmas on igal ajal liikumapääsemine suure tähtsusega. Nii hindasidki Saaremaa ja Lääneranna valdade elanikud püsiühenduse mõju kohalikule arengule positiivseks: see võimaldaks ööpäevaringselt liigelda, tipphooajal ei tekiks järjekordi, liiklusohutus paraneks, sest stressi oleks vähem. Ja muidugi areneks ettevõtlus.

Võrreldes saarlaste ja läänevalla elanikega hindavad muhulased positiivseid mõjusid mõnevõrra tagasihoidlikumaks, sest kahaneks saarelisus ning võimalik, et uued elanikud ei tahaks saarele enam kolida.

Kas sild või tunnel?

Enamasti räägitakse mandri ja Muhu saare vahelise püsiühenduse kontekstis sillast. Ja kui eriplaneering silda ehitada ei lubaks, siis eelistaks 40% Saaremaa, 75% Muhu ja 54% Lääneranna valdade elanikest püsiühendusest loobuda.

Tunneli ehitamist pooldas 50% Saaremaa, 17% Muhu ja 25% Lääneranna valdade elanikest ning 65% Saaremaa, 38% Muhu ning 38% Lääneranna valdade ettevõtjatest.

Ühes on saarlased, läänerandlased ja muhulased üksmeelel: kui tuleb püsiühendus, ei peaks see maksma rohkem kui praamisõit.

58% Saaremaa, 67% Muhu ja 45% Lääneranna elanikest ei ole valmis merest üle saamise eest rohkem maksma. Vaid 34% Saaremaa, 26% Muhu ja 38% Lääneranna valdade elanikest nentisid, et vahet pole.

Maanteeamet tellis uuringu „Saaremaa püsiühenduse rajamine. Uuring Saare, Muhu ja Lääneranna vallas“, et selgitada välja nende valdade elanike suhtumine püsiühenduse loomisesse üle Suure väina.

Uuringu käigus küsitleti 445 Saaremaa, 207 Muhu ja 405 Lääneranna valdade elanikku ja 100 Saaremaa, 50 Muhu ning 50 Lääneranna valdades registreeritud ettevõtjat.

Rahandusministeerium ning Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium tutvustavad püsiühendusega seotud küsimusi valitsuskabinetile märtsis.

Loe meie Saaremaa reisikirja siit

Loe uuringu kokkuvõtet täismahus siit

Kaanepilt: Ylle Tampere

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

blog.aidol.asia youngteens.net a-coon.com