Reede, 22. september 2023
Sel sügisel avastasime Porsche hübriididega Saaremaa lahedamaid paiku. Soovitasime kindlasti üle vaadata Undva ja Suuriku pangapealsed. Edaspidi võiks seda kanti aga pikemalt avastada, sest äsja moodustati sinna Tagamõisa looduskaitseala.

Keskkonnaministeeriumi ettepanekul kiitis Vabariigi Valitsus 2018. aasta 29. novembril heaks Saaremaal asuva Tagamõisa looduskaitseala moodustamise. Kaitseala moodustati olemasoleva kaitsekorraga alale, muudeti ala vaid kaitse-eesmärke ja kaitsekorda.

Tagamõisa poolsaar (varem ka Tagala poolsaar) asub Saaremaa loodeosas, jäädes Saaremaa valla territooriumile. Tagamõisa on suuruselt teine poolsaar Saaremaal.

Poolsaart piirab idast Tagalaht ja läänest Kihelkonna laht. Poolsaar on loodeosas on umbes 300 meetri laiuse maakaela kaudu ühenduses Harilaiuga. Tagamõisa põhjatipus asub Undva nina.

On teada, et enne II maailmasõda olnud Sõrve ja Tagamõisa poolsaar ühed tihedamini asustatud elupaigad Saaremaal üldse. Mullastik on selles kandis üsna vaene, ent meri jälle rikas – enamuse toidust ja sissetulekust andis siinsetele saarlastele meri.

Loe ja vaata uuesti meie Saaremaa ringreisi lugu

ERILINE SÕNAJALG

„Tagamõisas kaitseme metsakooslusi ning Saaremaale tüüpilisi ja hästi säilinud liigirikkaid puisniite, samuti kaitsealuseid liike ja nende elupaiku,“ nimetas keskkonnaminister Siim Kiisler kaitseala suurimaid kaitseväärtusi.

„Lisaks kaitstakse alal I kaitsekategooriasse ja Eesti ohustatud liikide punasesse nimestikku kuuluvat odajast astelsõnajalga ja selle elupaiku. See on väga haruldane sõnajalgtaim, mis kasvab kiviaedadel või kivistel kohtadel ning mida Eestis on leitud vaid neljas kohas.“

LIIKUDA VÕIB VABALT

Inimesed võivad kogu kaitsealal vabalt viibida ja korjata marju, seeni, muid metsaande ning ka jahti pidada.  Kaitseala tähtsaim koht on Tagamõisa puisniit, kus on kaitseala tutvustav infostend ja puhkekoht.

Tagamõisa looduskaitseala moodustamisega arvati piiranguvööndis olnud väärtuslikud metsakooslused ning I kategoori kaitsealune liik sihtkaitsevööndisse, millega kaasneb majandustegevuse ja loodusvara kasutamise keeld.

Samuti tähendab see suuremaid piiranguid ehitustegevusele, sest sihtkaitsevööndis on lubatud kaitseala valitseja nõusolekul vaid tootmisotstarbeta ehitiste püstitamine kaitseala tarbeks.

SUUR KAITSEALA

Tagamõisa looduskaitseala asub Saare maakonnas Saaremaa vallas Sepise ja Tagamõisa külas, selle pindala on 182,3 hektarit, millest sihtkaitsevööndi pindala on 167,7 hektarit.

Kaitseala laiendati piirneva hoiuala arvelt, et tagada väärtuslike metsakoosluste kaitse. Tagamõisa kaitseala pindala suurenes seeläbi kokku 48,8 hektari võrra.

tagamõisa kaitseala
Tagamõisa kaitseala. Joonis: Keskkonnaamet

Fotod ja video: Fifty Visual / Sten Ottep

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.