Reede, 31. märts 2023
1. juulist jõustuvad mitmed olulised relvaseaduse muudatused, muuhulgas ka relvaloa taotlemise tingimused ja eksami sooritamise kord. Teooriaeksamit saab edaspidi anda eesti keeles ning laskekatset uuesti sooritada senisest pikema aja jooksul.

Tänavu 1. juulist jõustuvad mitmed relvaseaduse muudatused, mis puudutavad relvaloa taotlemist ja eksami sooritamise korda. Lähemalt saab muudatuste kohta lugeda Riigi Teatajast.

Politsei- ja Piirivalveameti (PPA) juhtivkorrakaitseametnik Teo Niklus soovitab muudatustega arvestada eksamile registreerudes, sest kui eksamiaeg jääb juulikuusse või sealt edasi, siis toimub see vastavalt muutunud seadusele.

Seaduse järgi on alates juulikuust relvaeksami teooriaküsimused vaid eesti keeles. Kui taotleja eesti keelt ei valda, siis võib eksami teha tõlgi abil muus keeles.

„See võib tõlgiga eksamit sooritajate jaoks tuua kaasa pikemad ooteajad, kuna neid eksameid saab PPA korraldada väiksemas mahus,“ selgitab Niklus.

Tõlk võib tõlkida vaid eksami korralduslikku poolt, eksamipileti küsimusi ja vastusevariante. PPA tõlketeenust ei paku ja kõik tõlkimisega seotud kulud kannab eksami sooritaja.

Eksami laskekatse ebaõnnestumisel on võimalik seda senise ühe kuu asemel korrata kahe kuu jooksul, mis annab võimaluse enne korduskatsele tulekut end selleks paremini ette valmistada.

Relvaloa taotlemisel tuleb alates 1. juulist esitada PPA-le tõend tervishoiutöötaja poolt läbi viidud 16-tunnise esmaabikoolituse läbimise kohta.

Taotlusele ei pea enam lisama eraldi fotot, kui inimene annab loa kasutada ka relvaloal isikut tõendavate dokumentide andmekogus olevat fotot.

Uue seaduse järgi kaob välismaalaste jaoks võimalus teise riigi relvaloa alusel saada Eestis relvaluba ilma eksamit sooritamata ja tervisetõendit esitamata.

Olulised muudatused puudutavad ka relvade laskekõlbmatuks registreerimist, lubatud laskemoona kogust ja relva registreerimist. Kõikide muudatustega on võimalik tutvuda Riigi Teatajas.

Allikas: PPA. Pilt: Ylle Rajasaar

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.