Esmaspäev, 5. juuni 2023
Automehaaniku amet on läbi aegade olnud au sees. Uuemal ajal on ametioskuste nimekiri veninud pikemaks ja nimetuski muutunud: tänapäeval sukeldub neljarattaliste hingeellu sõiduautotehnik. Eestis on tosin kutseõppeasutust, kus seda väärt ametit õppida. 11.-12. mail panevadki noored end joonele, et endi seast parim autoasjatundja välja selgitada.

11.-12. mail (täna ja homme) toimub vaatemänguline ja pingeline Pärnumaa Kutsehariduskeskuses noorte sõiduautotehnikute kutsemeistrivõistlus. Paarisvõistlusel võtavad mõõtu autotehnika eriala teise ja kolmanda kursuse kutseõppurid üle Eesti. Pealtvaatajatele on see ühtaegu õpetlik ja põnev jälgida: need noored on meie autoteeninduse tulevik.

Parima sõiduautotehniku tiitlit püüdvad võistkonnad peavad lahendama viis ülesannet. Teoreetilises testis hinnatakse võistlejate loogilist mõtlemist ja erialaseid teadmisi, rehvivahetuses hinnatakse töö korrektsust ning veermiku kontrollimisel töö teostamise ja vigade leidmise oskust.

Võistlejad peavad tundma sisepõlemismootori tööpõhimõtteid, seejuures oskama teostada tehnilist mõõtmist ja kasutama autodatat. Lisaks tuleb koostada elektriskeem, mille juures hinnatakse multimeetri ja Ohmi seaduse rakendamise oskust. Iga võistlustöö sooritamiseks on aega 30 minutit.

Võistlusest võtab osa kokku 12 võistkonda 12 koolist. Esindatud on Järvamaa Kutsehariduskeskus, Kehtna Kutsehariduskeskus, Kuressaare Ametikool, Pärnumaa Kutsehariduskeskus, Rakvere Ametikool, Tallinna Lasnamäe Mehaanikakool, Tallinna Tööstushariduskeskus, Tartu Kutsehariduskeskus, Valgamaa Kutseõppekeskus, Vana-Vigala Tehnika-ja Teeninduskool, Viljandi Kutseõppekeskus ja Väike-Maarja õppekeskus.

Võistlus toimub Pärnumaa Kutsehariduskeskuse (Niidupargi 8/12, Pärnu) D-korpuses neljapäeval, 11. mail kl 11–17 ning reedel, 12. mail kl 10–13.30. Parimaid autasustatakse teisel päeval kl 14.30.

Kõik huvilised on võistlejatele kaasa elama ja sõiduautotehnika valdkonnaga tutvuma oodatud! Võistluse lisainfo ja ajakava leiab siit.

Sõiduautotehnikute kutsevõistlust korraldab SA Innove koostöös Pärnumaa Kutsehariduskeskusega. Võistluse läbiviimist toetavad Kevamer, Benefit, Scania, Saku Läte, Audi Pärnu, Info-Auto Pärnu, Estparts, Silberauto, Stokker, Euroopa Sotsiaalfond ning Haridus- ja Teadusministeerium.

Alates 2006. aastast koordineerib noorte kutsemeistrivõistlusi Eestis SA Innove, valmistades ühtlasi noori ette rahvusvahelisteks kutsemeistrivõistlusteks EuroSkills ja WorldSkills.

Mida õpib sõiduautotehnik?

Sõiduautotehnik õpib sõiduautode remondi- ja hooldustehnoloogiaid (juhtimisseadmed ja veermik, jõuallikad ja jõuülekanded, tehnohooldus ja diagnostika, mootorielektroonika ja kliimaseadmed). Kasutab diagnostikaseadmeid auto arvutivõrgu, elektri- ja mugavussüsteemi vigade leidmisel.

Allikas ja meedia: Innove

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.