Reede, 29. märts 2024
Pühapäev, 14. aprill on rahvusvaheline õuesõppepäev. On paras aeg tuletada meelde, kui äge on Eesti loodus ja meelitada seda kogema ka nutisõltuvuses lapsed ja sõbrad, võttes abiks nuhvlirakenduse Avastusrada. Nädalavahetus ehk mitugi saavad sisukalt veedetud!

Aprill on südamekuu, kosmonautikakuu, #kõigieesti kuu, aga ühtlasi mõnus aeg õuesõppeks ja matkamiseks. 14. aprillil tähistavad edumeelsed inimesed rahvusvahelist õuesõppepäeva. Ehk jätavad auto metsaserva ja suunduvad otse metsiku looduse radadele.

Eestis tähistatakse õuesõppepäeva nutikalt – kuna järjest vähem on neid, kes teevad vahet lehmal ja kasel, on õue meelitamisel oluline abimees rakendus, mis töötab igaühe nutiseadmes ja võimaldab nina ekraanis loodust avastada.

Seega, kel parasjagu oli plaanis veeta pühapäev ekraanivabalt, tehke seekord erand ja võtke nuhvel õue ning asuge avastama kodulähedasi või kaugemaid õpperadasid.

Võttes nutitelefonis või ka arvutis lahti rakenduse, avaneb kolm valikut: keskkonnahariduskeskuste rajad, mis on jõukohased eri tasemega külastajatele; kooliõpilastele mõeldud rajad, mis aitavad kinnistada loodusainete teadmisi ning “Vaba aeg” – meelelahutuslikud rajad linnalooduses liikumiseks või seikluse otsimiseks.

Klikkides kategooriast edasi, avaneb Eesti kaart, vasakul maakonnad. Harjumaal on seikluslike radade valikus näiteks Muraste looduskooli rajad, samuti Tallinna Ülikooli Penijõe matkarada jpm. Saaremaal aga on näiteks 3 avastusrada, jne.

Muraste looduskooli võlumetsa seiklust soovitame julgelt kõigile – kogenud juhendajatega koos saab Tallinna lähedal asuvatel loodusradadel vägeva elamuse!

AVASTUSRADA ON IGAL POOL

Muidugi võib vaadata kodukandist ka sootuks kaugemale: kuni 30. aprillini on igas Eesti maakonnas avatud vähemalt üks „Liigu ja õpi Avastusrajal“ virtuaalne rada, mille läbimist looduses toetab veebilehitsejas töötav rakendus.

Igal rajal on vähemalt 15 kontrollpunkti, kus osalejad saavad küsimustele vastates oma teadmisi testida ja koguda uut infot piirkonna loodus- ja kultuuriobjektide kohta.

Kaardil on mängija tähistatud liikuva rohelise täpikesena ja punktid punaste täppidena. Kui mäng mingil põhjusel katkeb, siis tuleb avada uuesti Avastusraja poolt saadetud e-kiri ning klõpsata lingil. Tulemused kaotsi ei lähe ja mäng jätkub seal, kus ta pooleli jäi Mängu lõppedes vajutage „Lõpeta mäng“.

Raja läbimine ja ülesannete lahendamine võtab aega kuni poolteist tundi.

IGAÜHE LOODUSHOID

Loodusest võõrandumine on mastaapne ning tundub, pöördumatu protsess. Ninapidi ekraanis istumine on meid jõuliselt võõrandamas päris elust, sh loodusest, muutmas pealiskaudseteks ja empaataivõimetuteks olevusteks.

Nutirakenduse abil lapsi ja täiskasvanud looduse avastamise juurde kutsuda on tore idee, kuniks see ei jää ühekordseks kampaaniakorras üritamiseks. Nii ongi ettevõtmisel natuke täpsem fookus, mis lähtub üldteada tõest, et maailma muutmine algab igaühest enesest.

„Mais algaval looduskaitsekuul on läbivaks teemaks igaühe loodushoid. Tänavu ongi kõigil avastusradadel selliseid ülesandeid, mis suunavad matkaja mõtlema, mida igaüks meist saab looduse heaks igapäevaselt teha,” räägib Maris Kivistik, Keskkonnaameti keskkonnahariduse osakonna juhataja.

“Sageli algab maailmaparandamine juba väikestest lihtsatest sammudest, näiteks saab ka linnas elades oma rõdule lilli istutada või maja ette lillepeenraid rajada, et putukatele rohkem tolmeldamise võimalusi luua. Meie siledaks niidetud muruplatsid ei loo häid tingimusi elurikkusele, seetõttu võiksime väärtustada ka looduslikke õitsvaid niidutaimi linnaruumis,“ lisab Kivistik.

TEE OMA AVASTUSRADA

Keskkonnaamet kutsub õpetajaid, juhendajaid ja lapsevanemaid olemasolevaid avastusradu testima ning seejärel ise rakenduse abil uusi radu looma.

Õppevahend võimaldab kombineerida uusimaid tehnoloogilisi lahendusi õuesõppe, elamus- ja avastusõppe meetodiga, olles põnev nii oma tehnilise lahenduse kui ka selle looduses rakendatavuse poolest.

Kõik rajad on leitavad Avastusraja kodulehel, kust igaüks saab valida endale meelepärase ja jõukohase raja. Raja läbimiseks on vajalik laetud ja internetiühendusega nutiseade, millel on lubatud asukoha määramine.

Oodatud on soovitused, kuhu võiks veel rajada mõne põneva avastusraja ja mis teemal see võiks olla. Seega kui ükski olemasolev rada piisavalt pinget ei paku, siis tuleb teha oma isiklik Avastusrada! Ja seda teistega ka jagada.

Avastusradade loomisel löövad kaasa Tallinna Ülikool, Kohtla-Järve Linnavalitsus, Kohtla-Järve Järve Vene Gümnaasium, Viljandi Muuseum ja Valga Muuseum.

Rakendus loodi 2015. a Keskkonnaameti ja Tallinna Ülikooli koostöös, projekti rahastati Euroopa Sotsiaalfondi programmist „Keskkonnahariduse arendamine“.

Allikas: Keskkonnaamet

KOMMENTEERI SIIN