Eesti Bussiajaloo Seltsi eestvedamisel esitletakse novembri alguses Tallinnas, Noblessneri valukojas maailmas ainulaadset uunikumbusside kollektsiooni. Sealsamas toimub ka ainulaadse bussikogu värskeima liikme, täielikult taastatud 1938. aasta Volvo B-14 reisibussi esmaesitlus. Näitus on lahti vaid neli päeva, 3.-6. novembrini.

Novembri alguses vaid mõne päeva avatud ühekordsel näitusel avaneb esimest korda võimalus uudistada ühtekokku neljateist ainulaadset ja ajastutruult taastatud reisibussi. Huvi toimuva vastu võiks õhutada seegi, et väljapanek on kõikidele külastajatele täiesti tasuta.

KLIKI PILDID SUUREMAKS!

Eesti Bussiajaloo Seltsi eestvedaja Tõnu Piiburi sõnul on bussikollektsioon erakordne, sest on praktiliselt ainuke maailmas, mis on ka töökorras ja sõidukõlbulik. “Need reisibussid on kollektsionäärid üle maailma kadedaks muutnud, sest oleme suutnud taastada vähemalt kaks maailmas ainukesena säilinud eksemplari,” rääkis Piibur teiste riikide bussihuvliste tagasisidest ja lisas, et kunagi varem ei ole sellist tervikkollektsiooni avalikkusele esitletud.

Ainulaadsetest bussidest on näitusel veel näiteks oma valmimise ajal hellitavalt maanteede kuningaks kutsutud luksusreisibuss ZIS-127, mis on samuti ainuke säilinud eksemplar kogu maailmas. “Eestlased ei ole võib-olla harjunud, et meil on maailmale pakkuda midagi erakordset, mida see bussikollektsioon kindlasti on. Selle tunnistuseks on ka Tallinnasse saabuvad väliskülalised nii Soomest, Rootsist, Norrast kui ka Venemaalt,” ütles Piibur ja lisas, et kollektsioonile ei ole võimalik külge riputada hinnasilti, sest maailma ainueksemplarid on hindamatud.

Näituse uunikumbussid on ehitatud Ungaris, Norras, Saksamaal, Soomes ja Eestis ning sõitnud endise Nõukogude Liidu, Põhja-Euroopa ja Eesti teedel. “Üsna väheteada on fakt, et Eestis on erinevatel aegadel ehitatud palju reisibusse. Nii esimese iseseisvuse kui ka nõukogude ajal. Noblessneri näitusel näeb Tartus valminud reisibussi TA 6-1, mis on ajastutruult taastatud,” lubas Piibur, et näitusega tutvustatakse ka kohalikku bussiehituse ajalugu.

Isadepäevaeelsel nädalavahetusel toimuvale näitusele soovitame tulla kogu perega. Läbi nädalavahetuse tutvustavad busse endised bussijuhid ja bussihuvilised, mis pakub nostalgiaannuse vanematele külastajale ja elamuse noorematele. “Loodame, et näituse korraldamisega nähtud vaev saab tasutud rohke publikuhuviga sest pakume näitust vaatamiseks kõigile huvilistele täiesti tasuta.”

Haruldaste reisibusside näitus avatakse reedel 3. novembril kell 11.00 ja jääb avatuks kuni 6. novembri kella 19.00-ni.

[dropcap]ACCELERISTA KOMM [/dropcap]See tunne, kui postkasti potsatab säärane teade, on sõnulseletamatu – vana aja asjad tekitavad alati elevust ja vaimustust! Seega, vanabussi näitus on midagi, mida lihtsalt ei tohi maha magada. Kui kord nii ainulaadne ettevõtmine koju kätte tuuakse ja tasuta ära antakse, siis tuleb kohale minna! Et ühistransport võib nii sütitavalt mõjuda ja süüdata me südames ajaloohuvi heleda leegi – selle tõestuse saab igaüks novembri alguses Noblessnerist!

Allikas ja meedia: Bussiajaloo selts

Jaga

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.