Laupäev, detsember 3
16. juuni õhtul vaikib auto24ringil Audrus üheks ööks Hankook Baltic 1000 km võidusõidu häältemüra. Rajaõiguse saavad kolm “vaikuse võistkonda”, et võistelda 12-tunnises elektriautode maratonis. Võistlusautodeks on uued Nissan LEAF elektriautod ning võidab see, kes suudab öö jooksul läbida kõige pikema distantsi.

Autospordihuvilised on juba kuulnud Hankook Baltic 1000 km võidusõidust, mis toimub 16.-18. juunil auto24ring ringrajal Audrus. Oodata on kolm päeva kestvat mootorihäältesümfooniat, mis katkeb vaid ööseks. See ei tähenda aga, et öövaikuses midagi ei toimuks – ühel ööl on ringrada reserveeritud eksklusiivselt Nissan LEAF elektriautodele.

Nissan LEAF laadijas

16. ja 17. juuni vahelisel ööl võtavad kolm võistkonda omavahel mõõtu maratonsõidus, mis kannab nime Nissan LEAF 12h Silent Challenge ehk 12-tunnine vaikuseväljakutse. Eesmärgiks on läbida selle aja jooksul võimalikult palju kilomeetreid. Võistlejateks on Eesti, Läti ja Leedu ajakirjanikud ning võistlusautodeks uhiuued 30 kWh akuga Nissan LEAFid, mille sõiduulatus ühe laadimisega on 250 km. Eestist lähevad võitu püüdma legendaarne Toomas Vabamäe ning Jaak Lassmann.

Tegu on esimese omataolise mõõduvõtuga maailmas. Seni kõige tuntum elektriautode võidusõit on vormelitele klassis Formula E, kuid Eestis toimuval sõidul lähevad rajale Nissan LEAFi tavamudelid, ehk siis elektriautod, mida saab osta igast Nissani müügiesindusest.

12 tunniga on võimalik läbida kahtlemata rohkem kui 250 kilomeetrit, seega on elektriautodel võimalik võidusõidu käigus ka akusid laadida. Selleks on võistlejate käsutusse antud kaks ABB kiirlaadijat. Sarnased laadijad on tuttavad kõigi kolme Balti riigi elektriautokasutajaile. Laadija võimaldab poole tunniga elektrisõiduki aku laadida nullist 80 protsendini, niisiis peavad võistlejad lisaks võidusõiduoskustele ja vastupidavusele proovile panema ka oma matemaatilise nutikuse.

“Kui sõita kiirusega 60 km/h, saab läbida ühe laadimisega 250 km. Kuivõrd Nissan LEAFi akut saab laadida nullist 80 protsendini vaid 30 minutiga, saavad võistlejad sõita ka pisut kiiremini – kui nad arvestavad, kuidas sõiduga säästetud ajaga katta laadimisel kaotatud aega,” kirjeldas Nissan Balticu kommunikatsioonijuht Mindaugas Plukys võistlejaid ees ootavaid katsumusi.

NISSAN LEAF VAIKUSESÕIDU START 16.06 KELL 21.20

Nissan LEAFi 12-tunnine mõõduvõtt vaikuses stardib 16. juunil kohe pärast Hankook Baltic 1000 km võidusõidu avamist Pärnu kesklinnas. Elektriautode start antakse kell 21:20 ja finiš on kl 9:20 järgmisel hommikul. Võitjaks osutub sõiduk, mis läbib 12 tunniga kõige enam kilomeetreid. Laadimisaeg läheb samuti arvestuse hulka. Kõigil võistlejail tuleb teha mitmeid laadimispeatusi ja veeta seal 30 minutit.

“Tegemist on esimese omalaadse võistlusega maailmas, seega ei oska ma ennustada ei lõpptulemusi, läbitud teekonda ega ka keskmist sõidukiirust. Tulemustest tähtsam on hoopiski see, et võistlejad ja pealtvaatajad saavad osa esmakordsest ja ainulaadsest sündmusest maailmas,” tõdes võidusõidu korraldaja ja idee autor Darius Grinbergas.

Elektriautosid näeb auto24ringil nii öösel kui ka päeval – Nissan LEAFid on ka kõikide võistluste ohutusautod ja autohuviliste käsutuses olevad Race Taxi sõidukid.

Nissan LEAF meeskond

ELEKTRIAUTODE POPULAARSUS BALTIKUMIS TÕUSUTEEL

“Elektriautode populaarsus on tõusuteel. Näiteks Leedus on müügikasvunumber olnud kahekohaline, Lätis areneb jõudsalt vajalik infrastruktuur ja Eestiski on tegemist stabiilse arenguga.

Niisugused sündmused nagu Vilnius-Palanga võidusõit ja Eestis toimuv 12-tunni maraton aitavad kaasa keskkonnateadlikkuse kasvatamisele, mis on meie jaoks oluline valdkond. Ühtlasi näitavad need ettevõtmised, et elektriautod ei ole mingi tulevikuteema, vaid igakülgselt sobilikud tänapäevasõidukid,” kinnitas Mindaugas Plukys, kes on veendunud elektriautode populaarsuse edasises kasvus.

Elektriautode võidusõit Vilniusest Palangasse on heaks tõestuseks tehnoloogia arengust. Möödunudaastane võitja läbis selle vahemaa 5 tunni ja 27 minutiga, tänavune tulemus oli juba oluliselt parem, 4 tundi ja 48 minutit. Plukys avaldas veendumust, et tulemuse tõid LEAFi aku arendamisel tehtud uuendused.

Nii Leedus kui Eestis on taksofirmasid, mis kasutavad elektriautosid. Vilniuses alustas äsja tegevust ka esimene elektriautosid kasutav sõidujagamisrakendus.

[dropcap]ACCELERISTA KOMM [/dropcap]Esiteks, me hoiame Toomas Vabamäele kõike, mida meil on – pöialdest paremate istekohtadeni! Julgus, võtta vastu selline väljakutse – kes siis veel, kui mitte Legend ise! Kas teadsite, et Vabamäed nimetatakse ka Eesti autoajakirjanduse Elviseks? Üks elektriline kurdistavalt vaikne rokk-kontsert auto24ringil – see on alles algus! Muuseas, sellele vaikusekontserdile saab ka publikuks minna!

Nüüd see teine asi. Eesti ja elektriautod ja nende populaarsuse kasv – nagu, tõesti? Me oleme selles osas üsna omapead jäetud ning innovaatilist lähenemist ei ole kosta ühestki võimukoridorist. Megavägev infra roostetab ja kasvab tasahilju võililledesse ning olude sunnil ostavad inimesed ikka saastavaid sõidukeid. Tahaks terviknägemust hübriidide ja elektrisõidukite ostu- ja kasutustoetustest. Tahaks puhtamat keskkonda. Tahaks igasugu asju, aga selleks oleks vaja mingit tõsiseltvõetavat plaani. Riiklikul tasemel plaani.

Allikas ja meedia: Autoeventus Lithuania

3 kommentaari

      • Pressiteade ütleb nii: I Koht Läti meeskonnale (658km), II koht Leedu meeskonnale (647km), III koht Eesti meeskonnale (638km). Panin need andmed ka Vabamäe artikli juurde. Laadimise kohta võib vaid oletada…

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.