Reede, 29. september 2023
Märtsi lõpus käivitus uus veebiportaal Linnalooduse kompass, mis koondab Tallinna ja Helsingi loodusväärtuste info. Uue portaali abiga saab koostada näiteks nädalavahetuse rohereisi perele või pakkuda sõpradele elamuslikku linnalooduse-trippi Talsingis.

Aadressilt citynatyre.ee leitav Linnalooduse kompass koondab Tallinna ja Helsingi kümne liigirikkama ja põnevama roheala üksikasjad, sealhulgas ka fakte alade elurikkuse ja huvitava ajaloo osa.

Linnalooduse kompassi kaardirakendusest leiab juhiseid võimalike liikumisteede kohta. Veebilehe sisu on eesti-, inglise-, vene- ja soomekeelne. Lisaks on portaali koondatud ka loodushariduse alast teavet, mida on võimalik õppetöös kasutada nii õpetajatel kui ka õpilastel.

AVAB UUSI VÕIMALUSI LINNA AVASTAMISEKS

Veebiportaal on loodud eesmärgiga kasvatada inimeste huvi ja teadlikkust linnalooduse vastu ning soovi, käia ka oma kodulinnas ringi silmad-lahti-loodusehuvilisena. Linnuvaatlused, nahkiirte loendused, aastaaegade avastusretked on vaid väike osa tegevustest, mida linnakeskkonnas teha.

Kui Helsingi ja selle lähiümbruse alade loodusrikkusi on aastakümneid kaardistatud ning soovi korral on võimalik sealkandis kasvõi nädal aega matkata nõnda, et linnakärast aimugi ei ole, siis Tallinn on seni olnud vaeslapse rollis.

Nii Helsingi kui Tallinna parkide ja haljasalade südamest leiab mitmekesist elustikku ning hindamatut looduspärandit. Turistid, kes peaasjalikult tulevad uudistama linnasüdame ajaloolist palet võiksid edaspidi Helsingit ja Tallinna pidada Põhja-Euroopa loodusturismi magnetiteks.

Retke linnaloodusse on portaalis imelihtne planeerida: tuleb klõpsata kas Helsingi või Tallinna avapildile ning valida välja meeliskoht, millest avastamist alustada.

Veebilehel Looduse Kompass tutvustatakse lähemalt  nii Tallinna tuntud rohealasid – Kadrioru parki ja Pääsküla raba,  kui ka näiteks Aegna saart ja Astangu loodusväärtusi.

Helsingis aga võib minna kuulsale Harakkale või Lautasaarele või teha hoopiski jalutuskäigu linnasüdames. Kohti, mida mõlemas linnas ja nende lähiümbruses avastada, jagub kaardile paarkümmend.

PROJEKT KESTAB AASTA LÕPUNI

Tallinna Keskkonnaameti juhtimisel ning koos Helsingi linna ja Stockholmi Keskkonnainstituudi Tallinna Keskusega läbiviidava projekti NATTOURS eesmärgiks on suurendada teadlikkust loodusväärtuste kohta Tallinna ja Helsingi linnas nii kohalike elanike kui ka turistide seas.

Projekti olulisteks fookuspunktideks on muu hulgas linnuvaatlus ning mõlema pealinna märkimisväärselt mitmekesine taimestik. Projekti käigus on valminud Tammesalu laudtee Kadrioru pargis, laudtee lõigud Paljassaare hoiualal ning valmib ka linnuvaatlustorn Rocca al Mare promenaadi ääres.

Projekti rahastab 85% ulatuses Euroopa Liidu Euroopa regionaalarengu fondi INTERREG Kesk-Läänemere programm. Projekt kestab 2016. aasta märtsist 2018. aasta oktoobri lõpuni.

Allikas: Raepress. Kaanepilt: Ylle Rajasaar

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.