Esmaspäev, 4. detsember 2023
PPA on muutlike ilmaolude tõttu tänavu pikendanud talverehvide kasutamise aega. Aga ükskord saab see õudus otsa ning autole tuleb alla panna korralikud suverehvid. Kas sinu rehvitöökoda hoolib sinust? Kui see on liitnud vastutustundlike ettevõtete nimekirjaga, siis paneb ta su autole alla üksnes korras rehvid.

Politsei- ja Piirivalveamet käivitas sel kevadel koos Eesti Rehviliiduga kampaania „Paigaldan korralikke rehve!“ ning kutsub sellega ühinema kõiki rehvitöökodasid, kes oma klientidest hoolivad ning panevad autole alla üksnes töökorras rehvid.

Kampaania juhib tähelepanu korralike rehvide kasutamisele. Kui rehvimuster on kulunud, pikeneb auto pidurdusteekond mitmekümne meetri võrra. Rehvi kokkupuutepind teega on sama suur kui keskmine nutitelefon ning kui see vähenegi ühendus toimub läbi kulunud rehvi, siis kannatab nii auto juhitavus, kiirendus kui ka pidurdus.

Ebakvaliteetsete rehvide ohtu ei saa alahinnata. Liikluses on kulunud rehvidega sõiduk peaaegu sama ohtlik kui joobes juht või kiiruseületaja. Siinjuures on kummaline, et me ise loeme kulunud rehvidega sõidukeid liikluses üheks suuremaks ohuks roolijoodikute ja roolimobiilikute järel. Teise silmas pindu näed, …?

Goodyear korraldas mõni aasta tagasi Eestis testi ning selgus, et näiteks märjal asfaldil väheneb 80 km/h kiiruse juures poolkulunud rehvide kokkupuutepind teega viiendiku võrra. Maanteekiirustel võib see pidurdusteekonda mitmekümne meetri võrra pikendada.

Märjal asfaldil 75-kilomeetrise tunnikiirusega sõites on tuttuue rehvi kontaktpind teega 74%, minimaalse lubatud mustrisügavusega rehvil kõigest 16%.

Põhjuseks on veepadi, mis tekib rehvi ja teekatte vahele. Ehk siis käelaba suurusest puutepinnast jääb alles vaevu sõrmelaiune riba. Kiiruse suurenedes väheneb kontaktpind veelgi ning auto muutub halvimal juhul juhitamatuks.

PPA ja Rehviliidu kampaaniaga on juba liitunud ning saavad endast jätkuvalt teada anda kõik rehvitöökojad, mis jälgivad hoolikalt seda, milliseid rehve nad klientidele paigaldavad. Kui klient tuleb suverehviga, mille mustri jääksügavus on suverehvil alla 2 mm, siis programmiga liitunud rehvitöökojad selliseid rehve sõidukile ei paigalda.

Politsei- ja Piirivalveamet ning Eesti Rehviliit kutsuvad kampaania põhimõtteid järgima, et üheskoos parandada liiklusturvalisust. Talverehvide kasutamine Eestis on kohustuslik 1. detsembrist kuni 1. märtsini. Lamellrehvidega tohib sõita aastaringselt. Eriolukordades pikendatakse talverehvide kasutusaega. Operatiivselt saab infot PPA lehelt. 

Korralikud rehvid võid valida näiteks Goodyeari rehvikaubamajast. Tyre Test 2017 tulemused leiad siit.

Allikas: PPA, Goodyear. Kaanepilt: Sten Ottep.  Vaata ka PPA Facebooki lehele

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.