Keskkonnainspektsioon saab juuli lõpuks kätte kõik seitse moodsat väikelaeva, mis hakkavad tegema kalapüügi järelevalvet. Neli esimest alust on juba jõudnud Eestisse ja antakse inspektoritele üle. Kuus uutest alustest valmistatakse Soomes, üks Rootsis.

Keskkonnainspektsiooni tuttuued väikelaevad on mõeldud mereäärsete maakondade inspektoritele kalapüügi kontrollimiseks Läänemerel. Praegu kasutusel olevad laevad on ajale jalgu jäänud ja vajavad väljavahetamist.

Uute laevade tellimisel võeti arvesse nii nende kiirust ja manööverdamisvõimet kui ka tehnilist varustatust, mis on oluline järelevalve tegemisel ja meresõidu turvalisuse tagamisel. Uued moodsad alused võimaldavad inspektsioonil veesõidukite koguarvu vähendada.

Kerged ja kiired alused

Soomes ja Rootsis valmistatud alused on üheksa meetrit pikad, alumiiniumist kerega, varustatud vöörirambi ja võrgumasinaga.

Paatide paremaks manööverdamiseks on neile paigaldatud kaks võimsat mootorit, mis tagavad maksimaalse mereturvalisuse ja annavad võimaluse kasutada ka joystick juhtimissüsteemi ehk mootorite elektroonilist juhtimist: paat on võimeline igas suunas manööverdama ja vajadusel kohapeal püsima.

Kolm Soome laevatehasest saabunud laeva lähevad Harju-, Lääne- ja Saaremaa inspektorite käsutusse, üks Rootsis ehitatud laev on juba jõudnud Hiiumaale.

Pärnu-, Ida-Viru- ja Lääne-Virumaa saavad oma uued alused kätte tõenäoliselt juunis või juulis. Lepingu järgi on laevade tarneaeg 30. juuli.

Kuhu jäid Eesti laevatootjad?

Keskkonnainspektsiooni uutest alustest kuus valmivad Soome laevatehases. Üks, praeguseks juba Hiiumaale jõudnud laev, ehitati Rootsi laevatehases.

Et tegu oli rahvusvahelises suurusjärgus hankega, kus inspektorite soove ja vajadusi tuli täpselt järgida, siis tehti pakkumisi ka Eestist väljastpoolt, muuhulgas näiteks Indiast. Keskkonnainspektsioon sõlmis lepingu soodsaimat hinda pakkunud tootjaga.

Leili Tuul, KKI nõunik ütleb, et laevade kohta on tulnud positiivset tagasisidet: “Lääne- ja Saaremaa inspektorid on saanud ka pikemal distantsil laeva sõiduomadusi proovida, nemad võtsid alustega ette ka sõidu Kakumäe sadamast oma kodumaakonda.”

Uued järelevalvelaevad on hangitud Merendus- ja Kalandusfondi (EMFK) toel. Aluste kogumaksumus on 1 500 000 eurot, sellest 70% katab Euroopa Liit, ülejäänud 30 protsenti on Eesti riigi poolne kaasfinantseering.

Loe siit, milliste lollidega inspektorid maismaal tegelema peavad

Allikas ja pilt: KKI

Jaga

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.