Neljapäev, 25. aprill 2024
Autole tasub teha kasko isegi juhul kui see ei ole n-ö panga oma. Kuna kasko katab liikluskahju olenemata õnnetuse süüdlasest, annab see teadmine teatava hingerahu. Siiski tasub enne allkirja andmist kaskokindlustuse leping läbi lugeda.

Kaskokindlustusega saad taotleda liikluskahju hüvitamist ka juhul, kui oled süüdijääv pool. Lisaks avariidele annab kasko kindluse ka kuritegevuse ning looduskahjude puhul.

Ent kaskokindlustuse tingimuse võivad erineda, miska on mõistlik enne lepingu sõlmimist see alati põhjalikult läbi lugeda.

IIZI kaskokindlustuse tootejuht Kristiina Koitla annab nõu, kuidas teha mõistlik valik ja olla kindel, et kui juhtub, siis aitab kindlustus kahju kinni maksta.

KASKO ÜLDTINGIMUSED

Kaskot saab teha Eesti Vabariigis registreeritud kuni 12 aasta vanustele sõidu- ja pakiautodele. Kahju korral tuleb alati tasuda omavastus, sh klaasikahju ja metsloomaga kokkupõrke korral. Omavastutuseta klaasikahju saab eraldi juurde tellida.

Kaskokindlustuse puhul on auto kindlustatud järgnevate riskide vastu:

– liiklusõnnetus (otsasõit loomale, inimesele või jalgrattale, sõidukile tekitatud vigastused);
– otsasõit esemele või auku ja kanalisatsioonikaevu sõitmine;
– tulekahju, loodusjõudude tekitatud kahju;
– vandalism või vargus, röövimine
– mõistlikud päästetööde kulud (vigastatud sõiduki pukseerimine või teelt eemaldamine)

VIIS TÄHELEPANUKOHTA

On rida punkte, mille peale kaskokindlustuse lepingut sõlmides kohe ei oska tullagi. Näiteks et osa firmasid ei kata käibemaksu osa, või et ulukiga kokkupõrgates võib kindlustus sind tühjade pihkudega jätta. Kristiina Koitla soovitab tähele panna neid 5 tingimust.

Sõiduki lisavarustus ja kasko

Sõiduki lisavarustuse alla loetakse muu hulgas ka autosse paigaldatud laste turvatool, katuseboks või jalgrattaraam, mille õnnetuse tagajärjel tekkinud kahjud samuti hüvitatakse.

„Kindlustuslepingule on võimalik juurde valida veel ka pagasikindlustus, mis hüvitab autosse jäetud isiklikud asjad ja muud tarbeesemed,“ lisab kaskokindlustuse tootejuht Kristiina Koitla.

Meeles tuleb aga pidada, et kaskokindlustus ei hüvita elektroonikaseadmete (telefon, arvuti) ning muude sõidukisse jäetud väärisesemete vargust ega kahjustumist.

Loomale otsasõit ja omavastutus

Sügis- ja talveperioodil on metsloomad aktiivsemad ning paraku suureneb vastavalt sõidukikahjude arv teele jooksnud loomade tõttu.

„Metsloomale otsasõit võib kaasa tuua märkimisväärsed sõidukikahjud, mille hüvitab vaid kaskokindlustus,“ kommenteerib Koitla. Loomale otsasõitmise tagajärjel tekkinud kahjud hüvitatakse ilma omavastutuseta.

Kui loomale otsasõitu üritati vältida ning sõideti teelt välja, siis käsitletakse seda tavalise õnnetusjuhtumina ning tasuda tuleb ka kindlustuslepingule märgitud omavastutuse osa.

Käibemaks

Paljud kindlustusseltsid hüvitavad käibemaksukohuslasest ettevõtte sõidukite kahjud käibemaksuta. Osa seltse pakuvad kaskokindlustuse lepingu sõlmimisel lisakaitsena käibemaksuga kindlustamist juriidilisele isikule.

Sellisel juhul hüvitatakse remondikulud alati koos käibemaksuga ja kindlustusvõtja peab muretsema vaid omavastutuse eest.

Omavastutus

Kaskokindlustuslepingu juurde kuulub omavastutuse summa, mille tasumisega peab kindlustusvõtja kahju korral alati arvestama. Kulude maandamiseks on hea võimalus kindlustada ära ka lepingus olev omavastutuse osa.

„Näiteks 200 € suuruse omavastutuse kindlustamiseks tuleb teha umbes 67 € suurune väljaminek, aga kahju korral ei ole enam omavastutuse pärast vaja muretseda, selle hüvitab omavastutuskindlustus“, täpsustab Koitla.

Hooletus jätab hüvitiseta

Kaskokindlustuse olemasolu ei vabasta Sind kohustusest hoolitseda ja hoida oma vara. Näiteks kiiruse ületamine, valede rehvide kasutamine, joobes juhtimine või juhtimisõiguse puudumine mõjutavad kahjude korral ka kaskokindlustuslepingu alusel hüvitamist.

„Sellistel juhtudel on kindlustusseltsil õigus hüvitist vähendada või täielikult keelduda kahju väljamaksmisest,“ kommenteerib Koitla.

Ka ei ole lohakus piisavaks põhjuseks, näiteks kui sõiduk varastatakse Sinu enda süül, sest dokumendid olid lohakil või auto lukustamata.

UUENDA ANDMEID!

Kindlasti pea ka meeles, et kui kindlustusperioodi keskel on toimunud muudatusi sõiduki andmetes (näiteks otsustati hakata taksot sõitma) või omanikeringis (vahetus omanik või vastutav kasutaja), siis tuleb samuti kindlustusseltsi koheselt teavitada, sest ebaõiged andmed on hüvitise vähendamise või sellest keeldumise aluseks.

Allikas: IIZI kindlustus

KOMMENTEERI SIIN