Eesti liikluskultuur on madalseisus. Elujärg paraneb, ostetakse uusi mugavaid autosid, hoolimine ja liikluspiirangutest kinni pidamine on nõrkadele. Maanteeameti värsked mõõtmistulemused kahel värskelt pinnatud objektil on masendavad: peaaegu kõik juhid ületavad kiirust.

Maanteeamet mõõtis kahel pindamisobjektil sõidukite kiiruseid, et näha, kui palju peetakse kinni kehtestatud ajutisest piirkiirusest 30 km/h. Selgus, et 90% autojuhtidest ületas kehtestatud piirangut.

„Pindamisobjektidel on kehtestatud piirkiirusest kinni pidamine väga oluline, et tagada tee kvaliteet ja pikaajaline säilimine,“ selgitas Maanteeameti lõuna regiooni ehitusvaldkonna juht Janar Taal.

KÕIK LASEVAD ÜLE

12.-15. juuli mõõdeti kiiruseid Türi–Arkma objektil, mida läbis mõlemas suunas kokku 10 569 sõiduautot ja 2808 veokit. Sellel objektil ületasid kehtestatud piirkiirust sõiduautodest 87% ja veokitest 86%. 85% liiklejatest sõitis kuni 60 km/h. Maksimaalne mõõdetud kiirus objektil oli 117 km/h.

Samuti mõõdeti 17.-19. juuli Paide–Mündi–Mäeküla pindamisobjektil piirkiirusest kinni pidamist. Kokku läbis antud objekti 866 sõiduautot ja 294 veokit. Kehtestatud piirkiirust ületasid sõiduautodest 92% ja veokitest 89%. 85% liiklejatest sõitis kiirusega kuni 84 km/h. Maksimaalne mõõdetud kiirus oli 130 km/h.

AUTO MÄÄRDUB, IKKA KIHUTAN!

Paljud autojuhid teavad omast kogemusest, et värsketel pindamisobjektidel kiiruse ületamine võib kaasa tuua bituumeniga määrdunud auto ning lahtisest killustikust tingitud täkked või mõrad autoklaasil.

„Vähem teadvustatakse, et kui killustiku nakke tekkimise perioodil teel kiirust ületada, sõidetakse bituumeniga kaetud killustik teelt lahti ning tee remont tuleb teha uuesti hiljemalt kahe aasta jooksul, mõnel juhul ka samal aastal,“ lisas Taal.

Piirkiirust 30km/h rakendatakse pindamistöödel tavapäraselt kuni kolme päeva jooksul. See tuleneb asjaolust, et sideaine ehk bituumeni ja killustiku vahelise nakke saavutamine võtab aega kuni kolm ööpäeva.

Kuumade ilmade korral võib see protsess pikeneda. Sel perioodil ei saa ka teekattelt ära harjata lahtist killustikku, mida laotatakse alati natuke rohkem, et killustiku terad asuksid tihedalt üksteise kõrval ning kataksid ühtlaselt pinna. See on aga kiiruse ületamise korral ohtlik liiklejatele endile.

[dropcap]ACCELERISTA KOMM [/dropcap]Tõstku käsi, kes tõesti hoolib ajutistest märkidest? Ja nüüd tõstku käsi need, kes on tuld ja tõrva vandunud mööda- või vastusõitjate aadressil, kelle auto rataste alt lendab sulaasfalti ja kivikesi?

Eks ole meie teed ju maruviletsad. Kuumal suvel on hiljaaegu pinnatud teed roopas ja killustikust võib vaid und näha. Kühmud, muhud, augukesed, löökaugud. “Situtatud” lapid, mis kohe lahti tulevad… ja need pidevad teetööd nagunii, just sel ajal kui oleks vaja jalg sirgeks lasta, et rutem rannarõõme nautima jõuaks…

Kuulge, meiega on täitsa p..s. Mida paremaks elujärg ja ägedamaks autod, seda sitemaks suhtumine ja raevukamaks riigi süüdistamine. Vaadake liiklusstatistikat – iga päev vähemalt üks laip, aga peale ohkamise sotsiaalmeedias ja tundmatu kadunukese terviseks pitsi tõstmise ei muutu midagi. “Minuga ju ei juhtu, sest ma pole ju loll. Ma olen eriline.”

No saame näha. Kurat, võta ära see jalg sealt gaasipedaalilt, kui 30 km/h ajutist märki ja pinnatud teed näed! Pane jalg kaela taha kui muidu ei saa.

Allikas ja kaanepilt: maanteeamet

Jaga

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.