Teisipäev, 27. veebruar 2024
Alates esmaspäevast, 18. märtsist on jääle minek kõikjal Eestis keelatud. Seda sõnumit tuleks eriti tõsiselt võtta kalameestel, nende sõpradel ja lapsevanematel – keelu eesmärk on ennetada õnnetusi ja säästa elusid.

„Kevadised sulailmad on muutnud jää väga hapraks ja sellel liikumise eluohtlikuks,“ rääkis Päästeameti ennetustöö osakonna ekspert Mikko Virkala.

Tema sõnul muutuvad jääolud soojade ilmadega väga kiiresti ning nõrka jääd ei saa usaldada. „Isegi hea ujumisoskusega on jääauku kukkumine ohtlik.

Esiteks võib sealt omal jõul välja saamine osutuda väga keeruliseks, teiseks võib täiskasvanud inimene kaotada külmas vees teadvuse juba loetud minutitega, lapsed ja eakad aga veelgi kiiremini,“ ütles Mikko Virkala.

SÕBRA SÕNA ON SEADUSEKS

On ääretult oluline, et lapsevanemad hoiaks oma lastel veekogude läheduses silma peal ning räägiks nendega nõrga jääga kaasnevatest riskidest.

Veelgi enam – selleks, et lapsed omapäi jääle ei läheks, on vaja leida neile muid lahedaid tegevusi. Kevadeootuses matkama minek, loodusest kevade märkide otsimine – kõik ideed on teretulnud. Ka võib teha katseid hapra jääga, et ohule anda käegakatsutav mõõde.

Kalameestel tasub aga silmas pidada, et ükski kala ei ole seda väärt, et jätta veekogusse oma elu. Sõber võib seda oma sõber-kalamehele ka vaikselt meelde tuletada. Oleks ju kurb kui järgmisel aastal kalamehejuttude kuulamise asemel kalmistule minema peab…

PÄÄSTJAD KONTROLLIVAD

Sellest nädalast võtab Päästeamet siseveekogude jääohutuse erilise tähelepanu alla. Päästjad teevad patrullkäike oma piirkonna populaarsemate kalastuskohtade juurde, et kontrollida keelu täitmist ning end teadmatusest ohtu panevaid inimesi hoiatada.

Vajadusel kaasavad päästjad jääl viibimise keelu eirajate korrale kutsumiseks ka Politsei- ja Piirivalveameti. Jääle mineku keelu tahtlikke eirajaid ähvardab sunnimeetmete rakendamine, väärteomenetlus ning rahatrahv.

Möödunud aasta kevadperioodil märtsist maini uppus 8 inimest. Kokku uppus 2018. aastal 43 inimest. Uuel talvel tasub jääle minek võtta ette üksnes juhul kui kaardirakendus näitab, et võib!

Allikas: Päästeamet. Kaanepilt: Ylle Tampere

KOMMENTEERI SIIN