Neljapäev, 25. aprill 2024
Sellel aastal peaks hinnatõus mõnevõrra aeglustuma, usub Swedbanki vanemökonomist Liis Elmik. 2018. aasta hinnatõus tervikuna oli üle kolme protsendi, 2019. aastal peaks inflatsioon mõnevõrra aeglustuma. Ka kütuse hind ei tohiks ülemäära kerkida.

2018. aastal kallines tarbija ostukorv 3,4 protsendi võrra. Kõige rohkem panustas hinnatõusu eluase. Tõusid elektri ja teiste energialiikide nagu puidu, gaasi jm hinnad.

Kõrget elektri hinda ennustavad tulevikutehingud ka uue aasta alguseks, kuna külm ilm suurendab nõudlust. Lisaks elektrile ja küttele kerkis mullu ka üürihind.

Mootorikütuste hind tõusis üle-eelmise aasta detsembriga võrreldes tagasihoidlikult. Samas odavnes nafta detsembris maailmaturul nii USA dollarites kui eurodes arvestatuna.

Nafta pakkumine püsib tugev, samal ajal nõudluse kasv aeglustub. Tootmismahtude vähendamise kokkulepe OPECi ja Venemaa vahel peaks nafta hinna edasist langust pidurdama. Swedbanki hinnangul püsib nafta hind sel aastal möödunuga umbes samal tasemel.

Toiduainete hinnatõus on viimasel kahel kuul olnud üsna tagasihoidlik. Põuane suvi kergitas kõige rohkem köögiviljade hindu. Aktsiisimaksude tõus omakorda tõstis alkoholi ja tubaka hindu.

Hindu kasvatab lisaks tugevale nõudlusele ka ettevõtete kulude kasv. Tööjõu jätkuv kallinemine survestab eriti teenuste pakkujaid, kuna seal on tööjõu osakaal kogukuludes suurem.

Kaubad kallinesid detsembris aastaga 2,1%, aga teenused koguni 5,9%. Viimast mõjutas detsembris oluliselt volatiilsete lennukipiletite hinnatõus. Lisaks meelelahutusele on aga kallinenud ka haridus ja tervishoid, eriti hambaravi.

Inflatsioon aeglustub Swedbanki hinnangul möödunud aasta 3,4 protsendilt 2,8 protsendini tänavu. Alanud aasta hinnatõus on väiksem, kuna energia hinnatõus peatub ja alkoholi aktsiisitõus jääb ära.

Statistikaameti teatel mõjutas tarbijahinnaindeksit enim eluase, mis andis kogutõusust ligi 40%. 2017. aasta detsembriga võrreldes on kodudesse jõudnud elekter kallinenud 18,4%, tahkekütused 20,7%, soojusenergia 5,8% ja gaas 8,8%. Võrreldes 2017. aasta detsembriga oli bensiin 1,8% ja diislikütus 5,4% kallim.

Novembriga võrreldes oli detsembris tarbijahinnaindeksi põhiliseks mõjutajaks transport. Bensiin odavnes kuuga 6,6% ja diislikütus 4,3%, detsembriks ostetud lennukipiletid olid aga 15% kallimad kui novembriks ostetud.

Allikas: Swedbank, Statistikaamet. Pilt: Unsplash

KOMMENTEERI SIIN