Reede, 19. aprill 2024
Füübits ehk FÜÜsika aaBITS, mille tekstid on kirjutanud füüsik Heli Lukner ja kasvatusteadlane Mare Müürsepp ning pildid joonistanud Angeelika Schneider, on raamat, mis tutvustab väikelastele arusaadavalt füüsika aluseid. Eriti soovitav on Füübits lapsega koos lugemiseks ka täiskasvanutele!

füübitsKus ja kuidas kasvavad noored looduseuurijad? Kes hakkab tulevikus ehitama meie lennukeid, autosid, tööpinke? Kas planeetidevaheline raketiliiklus saab tõeks?

Füüsik Heli Lukner ja kasvatusteadlane Mare Müürsepp pakuvad ühe vastusevariandina välja füüsika aabitsa Füübits.

Lapsed, kes Füübitsat loevad, saavad loodusteadustest nakatatud ning tulevik paistab helge, täis teadust ja inseneeriat.

“Kui mu esimene tütar oli aastane ja tal olid läbi vaadatud kõik kodused pildiraamatud, ja kõigi piltide kohta oli ära päritud “misseeon?”, igatsesin oma raamaturiiulisse ühte eriti uhkete piltidega füüsikaraamatut. Selleks, et ma saaksin lapsega rääkida sellest maailmast, mis mind ennast väga köidab. Nüüd, ligi 7 aastat hiljem on selline raamat olemas,”  selgitab Heli Lukner füüsika aabitsa Füübits saamislugu.

“Mu tütar võis lahkelt vanaemale näidata mis lill on hüatsint ja kes on alligaator. Meil oli üks füüsikaleksikon ka, selle pildid olid pigem tehnilised. Ma tahtsin talle näidata ka virmalisi, kristalle, valguskiude ja paljut muud. Nii ma unistasingi ühest suurte ja ilusate piltidega raamatust, kus neid asju lapse jaoks selgitatud oleks.”

Ei teagi, kuidas teadus selgitaks õnnelike juhuste olemasolu, aga fakt on, et ühes suguvõsas on vingete teadlaste konsentratsioon kõrge: nimelt on filosoofiadoktor Mare Müürsepp füüsikadoktor Heli Lukneri lihane tädi.

Pole siis ime, et perekondlikel kokkusaamistel hakkas neil kahel idanema mõte, et eesti lapsed vääriksid emakeelset füüsikaraamatut. “Mare on kasvatusteadlane ja on uurinud algklassilaste loodusteaduste alaseid teadmisi ja õpikäsitlust. Kahepeale leidsime, et üks selline raamat kodumaiste autorite sulest kuluks ära küll,” kirjeldab Heli nende kohtumist.

Mare Müürsepp haaras Heli ideest innukalt kinni: “Olen eluaeg koostanud õppematerjale algklassidele ja väiksematelegi lastele. Seepärast vaatan iga teemat selle pilguga, et kuidas seda lastele vahendada saaks. Nii et kui õetütar sai juba tõhusaks füüsikuks ja sealjuures väikeste laste emaks, oli väga loogiline jõuda koostööni.”

FÜÜBITS VALMIS KUUE AASTAGA

Suur osa kirjatööst on selle kavandamine ning ajas on eeltööd raske mõõta. Mare Müürsepp alustas laste küsitlemisest: “Käisin esimestes klassides ja küsitlesin lapsi nendel teemadel, mis meil mõttes olid. Niimoodi kogunes loend mõistetest, millele pühenduda. Ühe aasta vältel lugesime ja arutasime tekste teise klassi lastega koolis, kus ma klassiõpetajaks olen. Vastavalt laste ettepanekutele ja küsimustele muutsime sõnastust, lisasime selgitusi ja kirjutasime uusi lugusid.”

Esimesi füüsika aabitsa tekste hakati koostama 2011. aastal. Heli oli siis lastega kodune ja püüdis kirja panna esimesi lugusid. See oli aeg, mil noor ema sai pühenduda iseendale. Esialgu kippusid tekstid väga pikaks ja keeruliseks (teaduse populariseerimine ei olegi imelihtne!). Parandusettepanek tekstide optimeerimiseks tuli… muidugi teaduspõhine!

“Võtsime appi tekstianalüsaatori. See analüüsib tekstis sõnade pikkusi ning tüvekordusi ja annab hinnangu, kas tegu on lasteraamatu, populaarteadusliku või keeruka erialatekstiga. Nõnda ma nuputasin igat juttu seni, kuni tekst sai piisavalt lihtne. Nii jäi jutu sisse vaid kõige olulisem teadmine alles. Mare omakorda oskas oma õpetajakogemuse pealt öelda, mis laste jaoks põnev ja oluline on,” kirjeldab Heli.

Järgmine samm: kust leida raha toreda idee elluviimiseks? 2014. aastal taotlesid kaks “füübikut”  Haridus-ja Teadusministeeriumist teaduse populariseerimise projektitoetust, ning totuse nad ka said. Projekti käigus selgitati välja, milliseid teemasid tahavad lapsed lugeda. Tekstid said veelkord täiendusi ja kohendusi vastavalt lastelt saadud tagasisidele. Enam-vähem lõpliku vormi sai raamatu sisu 2015. aastal.

POLE PATT OLLA MÕISTATUSLIK!

Mare Müürsepp räägib, et lühikesed laused jäävad lastele meelde. Pole patt olla veidi mõistatuslik, sest tähendused selguvadki elupidiselt, kui lause on meelde jäänud. See on sarnane vanasõnadega.

“Lapsed on erinevad, nagu inimesed üleüldse, ja on raske otsustada, mispidi just midagi seletama peaks. Olulisem on tekitada huvi, sest kel on huvi, see liigub edasi.Väga tähtsad on pildid, mis on konkreetsed, detailsed, elutruud ja mis toidavad kujutlusvõimet,” räägib Mare.

Heli lisab, et täiskasvanutel võib tekkida küsimus, miks peaks lapse jaoks selgitama midagi nii keerulist nagu must auk või elektrivool, aga põhjuseid seda teha on mitu.

“Oma teadlaseteel olen sageli pidanud iseennast ümber kujundama ja oma hirme uute ja keeruliste asjade ees hajutama. Kui uus asi on selgeks saadud ja teadmistepagasi tööriistana käiku võetud, tuleb välja, et ükski asi iseeneses ei olegi keeruline. On ainult võõramad ja tuttavamad teadmised.”

Ta loodab, et lihtsaks kirjutatud teadmise saab lapsevanem või õpetaja lapsele kenasti ära seletada. Nii jääb aukartuse seeme, mis sageli väljendub lauses “see on (sinu jaoks) liiga keeruline”, lapse sisse külvamata.

Füübitsaga saavad füüsika ja selle tööriistad laste jaoks tuttavaks, tulevikus julgevad nad ise maailma avastada ja uusi asju leiutada.

“Kasvav põlvkond peab hakkama saama kiirelt muutuvas maailmas ning asub vedama või üles ehitama meie teadmistepõhist majandust, vastavalt sellele, kas see eelkäijatel õnnestunud on,” selgitab Heli Lukner.

KUIDAS FÜÜBITSAGA TÖÖTADA?

“Täiskasvanu, keda füüsikateemad köidavad ja raamatu materjal kütkestab, hakkab ise lastega arutelus küsimusi kogema ja vastuseid otsima. Õnneks on juba olemas palju lapsevanemaid ja õpetajaid, kes on hoomanud, et õppimine-õpetamine on nauditav koostööna ja vastastikuse rikastamisena,” kirjeldab Mare Müürsepp.

Heli Lukner usub, et Füübitsa pilte on põnev vaadata juba päris pisikesel lapsel:”Pisut vanem laps küsib “mis see on?”, ja temale saab omast peast või tekstide toel pilte selgitada. Koolilaps ja mõni usinam koolieelik loevad juba ise ja küsivad selgitusi.”

Lühikesed tekstid võivad tekitada küsimusi ja kogu tõde tema sügavuses ja ilus ühte lasteraamatusse ei paki. Seega tasub küsimuste ja huvi tekkimisel võtta lahti internet või muu teadmiste allikas ning uurida põneva teema kohta lisaks.

[dropcap]ACCELERISTA KOMM [/dropcap]Nõnda. Kõik teie, kes te usute, et Maa on lapik, keemiapilved on päriselt, meditsiin on tsistertslaste vandenõu Tesla sõprade vastu, vanasti oli rohi rohelisem, kliimamuutus ei ole inimesega kuidagi seotud… ja kõik see muu, mitte eriti inspireeriv jaur : te lähete nüüd poodi ja ostate Füübitsa.

Nagu päriselt. Raamatupoest. Apollost või Rahva Raamatust. Kui peale esoteerikaplärariiuli asukoha midagi meelde ei tule, palute müüjalt abi. Või veel lihtsam, klõpsite allpool lahti kirjastuse lingi ja tellite omale raamatu kulleriga koju. Ei hakka kullerit veenma kolmes elevandis ja valaskalades enne, kui Füübits läbi loetud.

Teie, lapsevanemad, kes te tahate, et teie lastest saaksid mõtlevad, loovad ja lahedad inimesed, võtate Füübitsa ja loete seda lastega koos. Ja arutlete. Ja otsite lisaks infot. See on vähemalt sama lõbus kui ühine lauamängude mängimine, ja pärast võib minna õue ja füüsikat enda ümber avastada. Katseid – eriti pauku – on ka lubatud teha, kui see keemiapilvi ei tekita muidugi…

Füüsikadoktor Heli Lukner on töötanud Tartu Ülikoolis füüsikalise optika vanemteadurina ja Saksamaal, Max Plancki Valgusteaduse Instituudis külalisteadlasena. Praegu on Heli kolmanda lapsega kodune, ja see on õnnistuseks neile lapsevanematele, kes otsinud oma laste lugemislauale midagi, mis mõistusele tõsisemalt toitu annaks.

Filosoofiadoktor Mare Müürsepp on õpetaja ja kasvatusteadlane, kelle sulest on ilmunud hulgaliselt õpikuid ja erinevaid õppematerjale. Tõenäoliselt on ta üks meie lastekirjanduse parimaid eksperte, 2005. aastal ilmus Müürsepa doktoriväitekiri “Lapse tähendus eesti kultuuris 20. sajandil: kasvatusteadus ja lastekirjandus”. Ta on mitme lasteraamatu autor.

Füüsika aabitsa Füübits andis välja kirjastus Tammeraamat. Raamatu sisuga saab tutvuda siin.

KOMMENTEERI SIIN