Teisipäev, 27. veebruar 2024
Riigikohus otsustas Luku-Expert’i kassatsioonikaebust mitte menetleda. ELMO laadijate avaliku pakkumise saaga võib sellega lõppenuks tunnistada. Küsisime asjaosalistelt, mis nüüd edasi saab. Elektrilevi lubab kiiresti tegutseda, aga ka Luku-Expert tahab jätkata elektrimobiilsuse lainel.

ELMO kiirlaadimisvõrgu pikaleveninud saaga saab tõenäoliselt lõpu: Riigikohtu 10. septembril välja antud halduskolleegiumi kohtumääruses seisab, et Luku-Expert OÜ kassatsioonikaebus ringkonnakohtu otsusele jääb menetlusse võtmata.

[pdf-embedder url=”https://www.accelerista.com/wp-content/uploads/2019/09/3-18-1621.pdf”]

Küsisin nii majandus-kommunikatsiooniministeeriumilt, Luku-Experdilt kui Elektrilevilt, mis saab edasi. Kõige kiiremini vastas Marko Viiding, Elektrilevi elektritranspordi juht. Riho Ever Luku-Expert OÜ juhatuse liige saatis esialgse lühikese kommentaari.

Marko Viiding ütleb,. et paari kuu jooksul peaks sõlmitama ELMO võrgu ülevõtmise leping ja vastutus laadimistaristu toimimise eest üle minema Elektrilevile. Hea uudis on, et tulevad ka superkiirlaadijad.

“Järgmine samm on lepingu sõlmimine ELMO võrgu ülevõtmiseks. Vastavalt hanke tingimustele on lepingu sõlmimiseks aega kuni 1 kuu ning seejärel teenuse ülevõtmiseks veel kuni 1 kuu, seega 2 kuu pärast vastutab ELMO võrgustiku toimimise eest Elektrilevi,” ütles Viiding.

Mida näeb ette lähiaastate arengukava: kas tuleb uusi laadijaid, kas lisandub CCS standard?

Elektrilevi tegevusplaanis on ette nähtud mitmes ELMO kiirlaadijas CCS otsikute lisamine ning võrguühenduse suurendamine, seda plaani saame nüüd hakata ellu viima.

Mis muutub ELMO kasutajate jaoks peale võrgu Elektrilevi haldusse minekut? 

Lühikeses perspektiivis ei muutu tarbijate jaoks midagi, kuid meil on plaanis hinnakujundust muuta, et see ühtiks rajatavate uute laadijate hinnakujundusega, et tarbijatele jaoks oleks laadimisteenus võimalikult mugav ja lihtsalt arusaadav.

Kas olete kavasse võtnud superkiirlaadijad, sh Ionity ja Teslaga koostöö?

Jah, meie rajatavasse laadimisvõrgustikku tulevad ka 150+ kW laadijad.

Luku-Expert: plaan on elektrimobiilsusega edasi minna

“Ma ei ole Riigikohtu kirja veel oma silmaga näinud. E-toimiku keskkonnas see mulle veel näha ei ole. Jurist lubas otsuse mulle poole tunni jooksul edasi saata. Pärast sellega tutvumist otsustame kuidas sellega edasi liikuda,” annab Luku Expert OÜ juhatuse liige Riho Ever e-mailitsi vastuse.

“Aga plaan elektrimobiilsuse edendamisega on meil endiselt olemas. Seda ka ilma ELMO-ta. Täpsema teate teeme siis, kui oleme Riigikohtu seisukohaga tutvunud.”

Elektrifitseerimine juba käib

Samal ajal kui Luku-Expert vaidles läbi eri kohtuastmeid, teatas Elektrilevi, et hakkab püsti panema omaenese laadimisvõrku, sõltumata hanke lõpptulemusest.Korraldati hange 10 CCS laadijale ning soetati esimesed viis elektriautot.

Elektrilevi kõrval on teada vähemalt kaks ettevõtet – Elektritransport ja Level2 – mis loovad keskkiirete avalike laadimispunktide võrgustikku kohtadesse, kus elektriautod liikuda võiksid. Ettevõtetel ja ühistutel on võimalus valida teenusepakkuja puhuks kui tahetakse püsti panna oma laadimispunkt.

Uusi elektriautomudeleid lubatakse lähiajal nagu kukeseeni keskturul: hinnad kukuvad, sõidumaad kasvavad ja varsti muutubki olulisimaks küsimuseks mitte see, kas osta vaid kas vajadusel ka laadida saab. Elekter on siin.

Kaanepilt: Ylle Tampere

blank

Ylle on teinud teadus-, haridus- ja keskkonnateemalisi telesaateid ning töötanud vabakutselise (kirjutava) ajakirjanikuna. Alates 2015 WWCOTY rahvusvahelise kohtunikekogu liige. 2015. aastal pälvis Ylle riiklikult tunnustatud teaduse populariseerija auhinna. Acceleristas vastutab Ylle lehe väljaandmise eest ning kirjutab aeg-ajalt talle omase otsekohesusega

KOMMENTEERI SIIN