Rahu fossiilidele: Elektritakso liigub Tartus edaspidi päikeseenergia jõul

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Eestis on elektriautode levikut takistanud kindlasti teadmine, et meie elekter toodetakse põlevkivist: see nullib loodetud keskkonnakasu. Elektritakso on nüüd sellest patust prii: Tartumaal sai valmis ettevõtte esimene päikesejaam. 33 kW võimsusega jaamast piisab kõikide taksode energiavajaduse rahuldamiseks.

Elektritakso juhatuse esimees Ermo Kontson sõnab, et kuigi praegu tundub, et 33 kWst piisab olemasolevate autode laadimiseks, on plaan laiendada päikesejaama lähiajal 50 kilovatini, tulevikus rohkemgi.

“Hetkel on meie taksopargis 44 elektriautot ning kuna neid laetakse eri aegadel, on jaama võimsusest praegu küll. Aga ostame ja müüme sõidukeid aktiivselt, et pakkuda oma juhtidele sõitmiseks uusimaid autosid ja kui pilootprojekt end õigustab, laieneme kindlasti.”

Päikesepaneelid võivad energiat toota küll, aga see tuleb salvestada. Elektritakso kasutab selleks oma 2012. aasta Nissan Leafide akusid, neid on jaamas nelja ja poole auto jagu.

“Akudesse salvestatakse energia päikeseelektrijaamast, juhul kui seda üle on. Auto laadima tulles saadakse elekter kõigepealt otse päikeseelektrijaamast. Inverter on seadistatud nii, et prioritiseerib auto laadimiseks esmalt päikeseenergiat, seejärel akupanka ning viimasena otse võrguühendust,” selgitab Kontson.

Elektritakso juhataja ei oska täpselt öelda, millise tootja paneelidega tegu on ega hakka ka ennustama, kas ja kui pikk on pilootprojekti tasuvusaeg, arendustööd alles jätkuvad:

“Investeeringu suurus on umbes 130 000 eurot, millest 90 000 tuli SmartEnCity projektist. Usume et sama projekti teistkordsel tegemisel langeks jaama rajamise hind rohkem kui kaks korda ja masstootmise juures langeks hind juba mõnekümne tuhandeni,” on Ermo Kontson optimistlik.

Päikesejaam rajati Tartusse, Jaamamõisa, suure angaari külje alla. Selle koha kasuks otsustati põhjusel, et tegu oli pakutavate seast parima pinnaga, kus oli võimalik paneelid keerata otse lõuna suunas.

Ermo Kontson soovitab huvilistel vaadata Elektritakso lehelt elektriautode pakkumisi: “Praegugi on käimas kampaania mitme (veel garantiiajas!) elektriauto müümiseks Eesti ja välismaa järelturule.”

Ta lisb, et Elektritaksolt võib alati järeltutu elektriautot küsida. Autopargis on jõutud juba järjekorranumbrini nr. 84, see tähendab, et läbi aegade on Elektritaksos olnud nii palju sõidukeid.

Pildid: Jaan Juurikas. Video: Rein Mootse

Jaga

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.