31. märtsil selgub Eesti linnurikkaim linn. Selleks, et täpselt välja selgitada, millises linnas on kõige rohkem musträstaid, kuldnokki, tuvisid ja teisi tiivulisi, peaks iga loodusehuviline oma panuse andma. Vaatluspäeval osalemiseks on õige vähe vaja vaeva näha.

Tallinnas laulavad juba märtsi algusest musträstad ning Paljassaare linnuparadiis on tulvil pulmitavate lindude lauluridadest. Ent kas Tallinn on kõige linnurikkam linn Eestis? Või on see hoopiski Pärnu? Või Kuressaare?

Eelmisel aastal oli Tallinn kõige linnurikkam linn – siin loendati 65 liiki, üle Eesti kokku sai kirja 100 eri liiki sulelist.  Selleks, et võit taas pealinna tuleks, on vaja rohkearvulist loendajate osavõttu.

Eesti Ornitoloogiaühing kutsubki loodushuvilisi osalema tänavusel vaatluspäeval, mis toimub 31. märtsil, et välja selgitada Eesti linnurikkaim linn. Aega 2-5-liikmelise võistkonna kokkupanemiseks on nädal.

FOOKUS ON LINDUDE RÄNDEL

Linnade linnuvaatluspäeval pööratakse tähelepanu elurikkusele linnas ja rändlindude saabumisele. Linnas on suleliste elu isegi parem kui looduses – siin on soojem, pesitsusaeg on pikem ning tõenäosus haududa mitu kurna suurem. Uuring kinnitab, et linnas linnud ka laulavad pikemalt!

“Tänavu on lootust linnades kohata väga palju liike, sest rändlinnud on saabunud keskmisest märgatavalt varem ning rannikuäärsetes linnades leidub juba rohkesti vaba vett,” räägib linnuvaatluspäeva koordinaator Tarvo Valker ning innustab vaatlusest osa võtma.

“Pühapäeva õhtul teeme kokkuvõtte, millistes linnades vaadeldi kõige rohkem linnuliike, millistes linnades oli kõige aktiivsem osavõtt ja milliseid linnuliike õnnestus kohata vaid ühes linnas.”

Valker soovitab vaatlusega alustada juba päikesetõusu ajal, sest siis häälitsevad linnud kõige aktiivsemalt ja samuti võib kohata palju üle linna rändavaid linde.

Piisab ka pooletunnilisest vaatlusajast. Rohkemate liikide märkamiseks tasub külastada võimalikult palju erinevaid elupaiku: parke, aedlinna, tööstusmaastikku ja veekogusid.

TEE NII
  1. Moodusta 2-5-liikmeline võistkond
  2. Vali vaatluskoht: see võib olla kodulähedane haljasala, mõni suurem park, mererand, tööstusmaastik, aedlinn nagu Nõmme või Lilleküla. Tallinna rohealade kohta saab infot siit
  3. Vaatle linde ajavahemikul kella 5:00st 13:00ni
  4. Kõige lühem vaatlusaeg 30 minutit
  5. Mida kauem vaatled, seda rohkem liike kirja saad
  6. Pane kirja kõik nähtud ja kuuldud linnuliigid
  7. Kirjuta üles kus linde vaatlesid: linn, osalejate nimed, liikumise viis (jalgsi, jalgratta, autoga)
  8. saada vastused hiljemalt kella 16:00ks tarvo.valker@eoy.ee

Arvesse lähevad vaid 31. märtsil kella 5 ja 13 vahel kogutud vaatlusandmed, mis on jõudnud samal päeval, hiljemalt kella neljaks võistulugemise korraldaja Tarvo Valkerini. Võistluse reeglid on kirjas ornitoloogiaühingu veebilehel www.eoy.ee.

Linnade linnuvaatluspäeva korraldatakse 2002. aastast. Eelmisel aastal oli kõige linnurikkam linn Tallinn 65 liigiga, üle Eesti pandi kirja kokku 100 liiki.

Allikas: Eesti Ornitoloogiaühing. Kaanepilt: Ylle Tampere

Jaga

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.