Reede, 3. veebruar 2023
2017. aasta läheb Eesti ajalukku suurepärase autoaastana. Uute sõiduautode müük kasvas võrreldes 2016. aastaga koguni 11,6%. Numbrid on kõnekad: aasta kokkuvõttes leidis uue omaniku rohkem kui 25 000 uut sõiduautot.

Toome siinkohal ära pikemalt kommenteeritud autoaasta kokkuvõtte. Kutsusime seekord läinud autoaasta staare ning tuleva aasta tendentse lahkama vürtsisuu Seajala Larry. Ehkki paljud lugejad ootavad pikisilmi aastahoroskoopi, siis kommenteeritud autoaasta ülevaade on vaat’ et paremgi kui horoskoop.

Palume lugejatelt juba ette veidi vabandust mitmekihilise tekstimassiivi eest. Püüame säilitada funktsionaalse lugemisoskuse ja naerda seal, kus nali on; jääda faktitäpseks ning mõnikord isegi vimkat visata. Elagu ilusad autod! Muidugi teeme patsu ka AMTELile!

taxify octavia
2017. aasta mudeliedetabeli võitja, Škoda Octavia
ENNEOLEMATULT ILUS DETSEMBER

Detsember on automüüjatele enamasti hea kuu: aastalõpu eel otsustavad paljud vahetada vana auto uue vastu, aega mõelda, mida valida, on ju olnud 12 kuud. Nõnda pakkus 2017. aasta detsember automüüjatele kokkuvõttes elamusliku tulemuse: võrreldes aastataguse ajaga müügikasv 14,9% ning ühtekokku müüdud 1489 sõiduautot.

Nii head autoaastat mäletavad viimati need, kes 2006. ja 2007. aastal autosalongidest järjest uusi sõidukeid välja veeretasid. Oli buumiaeg. Kas 2017 oli ere välgatus või tuleb tänavune veel parem autoaasta, saame teada juba järgmise 12 kuu jooksul.

Võimalik, et maksu-uuendused ja peidetud astmeline tulumaks löövad inimestel korraks jalad alt ning tahetakse võtta mõtlemisaega, millist uut autot ja kas üldse osta.

Võimalik, et uus kord erisoodustusmaksu tasumisel paneb mõtlema rohkem isikliku sõiduauto soetamisele. Ja võimalik, et see saab olema harjumuspärasest väiksem. Eks me näe.

VÄIKE-KESKKLASS ROKKIS JÄTKUVALT

2017. aastal osutusid kõige populaarsemateks väike-keskklassi autod, mille turuosa oli pea viiendik kõigist müüdud autodest ehk 23,1%.

Arvukatele Škoda Octaviatele ja Toyota Auristele sekundeerisid keskmise suurusega maasturid – nagu Nissan Qasgqai või Kia Sportage ja kolmandat kohta hoidsid keskklassi autod. Nagu näiteks Volkswagen Passat.

AMTEL on viimasel ajal magusa muigega andnud teada ka, kui palju Eestis müüdud autodest siit kohe minema saadetakse ehk eksporditakse. Möödunud aastal läks üle piiri 1139 sõiduautot. Polegi teab kui suur kogus võrreldes kogumüügiga.

eesti toyota rav4
2017. aasta margivõitja: Toyota
JA VÕITJA ON: TOYOTA!

2017. aasta kõige müüduim automark oli taas kord Toyota. Sellele järgnesid Škoda ja Volkswagen. Volkswageni kolmas koht on ausalt öeldes üllatus, sest erinevalt Škodast ja Toyotast on see figureerinud edetabelites peamiselt ühe mudeliga, Passatiga. Alles aasta lõpus tõusis korraks esikümnesse uuenenud Golf.

Koht Mark Dets 2017 Koht Mark 2017 kokku
           
1 RENAULT 212 1 TOYOTA 4,038
2 ŠKODA 201 2 ŠKODA 3,293
3 TOYOTA 190 3 VOLKSWAGEN 1,998
4 VOLKSWAGEN 125 4 RENAULT 1,922
5 HONDA 89 5 KIA 1,562
6 HYUNDAI 80 6 HONDA 1,212
7 DACIA 76 7 PEUGEOT 1,070
8 PEUGEOT 75 8 HYUNDAI 954
9 OPEL 62 9 OPEL 943
10 KIA 52 10 NISSAN 891
         

.

Vaatame alljärgnevalt otsa detsembri markide esikümnele. Üle pika aja on detsembris esimeseks tõusnud Renault, mis on kandadelt raputanud Toyota – jaapanlased on pudenenud paarikümne autose vahega kolmandaks. Hõbemedalisti Škodat lahutab prantslastest vaid 11 autot.

Detsembri esikümme on üldiselt rõõmustavalt kirju: siit leiab Dacia – muidugi, uus Duster jõudis müügile! – ning Opeli ja “Prantsuse lõvikutsika” Peugeot’. Ka KIA oli jõulukuul klientide poolt armastatud. Honda on tegemas comebacki, teist kuud järjest ollakse taas esikümne esiotsas!

Aasta kokkuvõttes näeme tipus põhimõtteliselt samu tegijaid nagu detsembriski, selle vahega, et viimasel ajal popi Dacia on aasta lõikes välja vahetanud Nissan. Qashqai on staar – oli, on ja tõenäoliselt ka jääb!

Toyota edumaa kõikide konkurentide ees on mäekõrgune. Vahe teisel kohal oleva Škodaga on aasta lõikes koguni 745 autot.

Kolmandal kohal olev Volkswagen on neist kahest kaugel maas ning juba jalgu jäämas prantslaste Renault’le. Ongi huvitav näha, mis juhtub tänavu – kas prantslased teevad sakslastel selja prügiseks?

Üldkokkuvõttes on 2017. aasta markide edetabel väga rõõmustav, kinnitades eestlaste jätkuvat armastust nii jaapani, tšehhi, saksa, prantsuse kui ka korea autode vastu. Ja kes nüüd vaidlema hakkab, et Škoda on saksa auto, siis ei ole nii! Tšehhid on oma auto üle väga uhked, ja nagu näha, eestlased on sellega nõus!

MUDELIEDETABELI KUNN: MUIDUGI OCTAVIA!

Ei olnud kellelgi kahtlust, et ka 2017. aasta kokkuvõttes sõidab mudeliedetabeli sisse Škoda Octavia. Kerge värskenduse läbinud mudel on leidnud sadu poolehoidjaid ning järjekorrad looklevad uksest välja. Miks? Sest Škoda on parem kui…!

Rõõmu saame tunda ka Toyota üle – Avensis hõbedal, RAV4 pronksil, mõlemat müüdud ligi 900 eksemplari! Sealjuures – pangem tähele – on valdav osa neist sõidukitest hübriidajamitega. Nii see innovatsioon meie õuele toodigi, tasapisi, meeldiva jaapani-stiilis kummarduse saatel.

Kolmandagi Toyota mudeli leiame aasta esikümne eelviimaselt kohalt: väike-keskklassi Auris võlus ostjaid 2017. aastal 567 korral ning tegi seda muidugimõista hübriidselt!

Tore on kümnendal kohal kohata tõelist legendi, linnamaasturit Honda CR-V. Kõikide pargimaasturite ümarast esiemast, Nissan Qashqaist lahutab Hondat küll kaks kohta, aga on äraütlemata nostalgiline neid mõlemaid aastalõpu parimate hulgas näha.

Detsembrikuu mudeliedetabel on põnev osas, mis puudutab väikeautosid: Renault Clio 120 eksemplari ja Hyundai i20 48 müügiühikut paneb mõtlema, kas tõesti võib juhtuda, et Eesti teedel hakkab taas nägema rohkem “nunnusid”? Eks aeg näitab!

Koht Mark Mudel Dets 2017 Koht Mark Mudel 2017 kokku
               
1 RENAULT Clio 120 1 ŠKODA Octavia 1,329
2 ŠKODA Octavia 81 2 TOYOTA Avensis 893
3 VOLKSWAGEN Golf 60 3 TOYOTA RAV4 870
4 TOYOTA RAV4 54 4 VOLKSWAGEN Passat 733
5 HYUNDAI I20 48 5 RENAULT Clio 676
6 ŠKODA Fabia 43 6 ŠKODA Superb 614
7 DACIA Duster 42 7 KIA Sportage 593
8-9 HONDA CR-V 37 8 NISSAN Qashqai 581
8-9 ŠKODA Superb 37 9 TOYOTA Auris 567
10 TOYOTA Avensis 35 10 HONDA CR-V 559
             

.

AMTELI KOMMENTAAR

AMTELi tegevjuhi Arno Sillati kommentaarist kumab kurbust, et eestlased usinalt elektriautosid ei osta vaid selle asemel armastavad ikka diislit ja nüüd juba ka maagaasi. CNG-autode suursoetajaks oli 2017. aastal Taxify, mis võttis ühekorraga kasutusse koguni 100 VW Golf ja Škoda Octavia gaasiautot.

AMTELi tegevjuht on välja käinud põneva uue termini “gaasihübriid”. Kõik õige: CNG-autodel on lisaks gaasitangile jätkuvalt alles ka bensiinipaak. Puhuks, kui gaasitanklasse jõudma ei peaks. Üleliia mitu neid Eestis esialgu ei ole.

Elu näitab, et Tallinnas ja lähiümbruses, kus tanklaid on mitu, võiks CNG-omanike poolest kõik bensukalonkad kokku rullida, 100 km kohta kulutab Škoda Octavia keskmiselt 3,1 kg gaasi. Vahi hübriidi!

Ilmselt võivad sama bensukate kokkurullimise lugu rääkida ka need, kel istumise all pistik- või tavahübriid, kus elektrimootor võimaldab “puhtalt” sõita umbes poolsada kilomeetrit. Linnasõidud saab moodsate pistikute või “iselaaduvate elektrihübriididega” sooritada nõnda, et tavakütust ei kulugi.

Faktitäpsuse huvides: päris bensiinita ei saa ükski hübriid, olgu see siis CNG- või elektri- või kasvõi pannkoogiajamiga sõiduk: teatud oludes vajab auto käivitamiseks “vanakeselt” vurtsu. Aga tõsi see on, et bensiinijaama on hübriidajamiga autoomanikel sootuks vähem asja.

Arno Sillat, AMTELi tegevjuht kõneleb: „Uute autode turg kasvas 2017. aastal enam-vähem prognoositud tasemel. Tõusule andsid tõhusa panuse eri tüüpi hübriidid. Suurema osa nendest moodustasid elektriajamiga mudelid, aga aasta teisel poolel kasvas jõudsalt CNG hübriidide müük.”

Teeme siinkohal Sillati jutu sees väikese katkestuse: novembris teatas AMTEL, et mingeid CNG autosid arvele ei võetud. Tsitaat: “Uusi hübriidautosid müüdi novembris 86, uusi elektriautosid ja gaasiautosid (CNG) kaubaks ei läinud.” CNG, sa sindrinahk, hiilid siin tabelisse nii et ei kuulegi!

Sillat jätkab: “Euroopa Liit on tulevikku vaadates rõhunud tugevalt elektriautodele ja enamus tootjaid on selles suunas ka liikumas. Siiski mitte kõik – VW grupp panustab endiselt tugevalt diiselmootorite arengule ja gaasihübriididele. Viimaste kasvav populaarsus on ka meie turul näha Škoda ja VW vastavate mudelite müügis. 2018.a. osas prognoosime tõusu jätkumist, kuid ilmselt veidi väiksemate numbritega.“

Väike lisakommentaar Sillatile osas mis puudutab elektriautosid. Vastab tõele, et kõik tootjad, sh VAG (VW grupp) on LIIKUMAS elektriautode suunal. Jutt sellest, et VAG panustab diislile ja gaasile, ei pea paika.

Kuidagi kahju on seda maailmapilti murendada, aga alates 2018. aastast tulevad särtsukatega välja kõik VAG margid, Seat välja arvatud. AMTELil on nende gaasiautodega mingi teema, aga mis täpsemalt, arumeivõi.

Ning nagu sellest veel vähe oleks, siis Porsche on juba mitu aastat näidanud, mida ta suudab teha moodsas pistikhübriidide maailmas – tasub ära proovida Panamera-kujuline uudistoodang. Porsche on siis kah VAG. 2018. aastal peaks välja tulema Porsche Mission E -elektriauto. Võimalik, et sel ikkagi on diiselmootor…?! No eks me näe.

Ühesõnaga, julgeme kinnitada, särtsukad tulevad. Uus Leaf jõudis just, seda on nii hoogsalt tellitud, et Nissan pidas vajalikuks välja saata pika pressiteate milles manitses kõiki fänne tellimist mitte kaugesse tulevikku lükkama.

Noobelsegmenti lisandub Jaguar I Pace, Hyundai Ioniq EV on huh! kui vinge… Porschest sai juba kõneldud, Audi jõuab kas 2018 või natuke hiljem.

Ja Toyota… oi, Toyota, jaa. Nemad Hiinas juba Suzukiga koostöös elektriautosid toodavad. Kevadel saab Genfis näha kah. Ja ainus särtsukas, millega nihusti läks oli GM Bolti sõsarmudel Opel Ampera e. Aga sellest kirjutasime pikemalt mõni aeg tagasi. Las ta jääda.

TARBESÕIDUKITEST HÄSTI LÜHIDALT

Uusi tarbesõidukeid müüdi 2017. aastal kokku 5478, millega ületati 2016. aasta müük 10,2%. Automarkidest oli aasta kokkuvõttes edukaim Citroen 901 müüdud sõidukiga, järgnesid Renault ja Peugeot, vastavalt 640 ja 629 sõidukiga. Veokeid müüs 2017. aastal enim Scania, kokku 418.

[dropcap]* [/dropcap]AMTELile tahaks uueks autoaastaks soovida sitkust ja jõudu ning jaksu automaastikul kabedamalt astumisega. Elu on tegelikult täitsa ilus, lihtsalt tasub korraks nina exceli tabelitest tõsta ja vaadata, kus täpselt on tänava päikeselisem pool ja siis see pool valida. Peace!

Allikas: AMTEL. Kaanepilt: Ylle Rajasaar

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.