Tõeline Saare Kõmin: demineerijad korjasid kokku ligi 1000 lõhkekeha

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Tänavune aktsioon Saare Kõmin sai aukartustäratava tulemuse: Päästeameti demineerijad leidsid ja hävitasid nädala jooksul otsingute ning inimestelt saadud väljakutsete tulemusel Saaremaalt kokku ligi 1000 lõhkekeha.

Suuremõõtmeliste demineerimistööde eesmärk oli puhastada Saaremaad sinna juba Teise maailmasõja ajast jäänud lõhkekehadest ning muuta saar seeläbi ohutumaks nii saarlastele endale kui külalistele.

Kohalikud aitasid aktsioonile kaasa

Lääne-Eesti pommigrupi juhataja ja Saaremaa demineerimistööde üldjuht Aivar Post sõnas, et nii suure hulga lõhkekehade leidmine õnnestus tänu põhjalikule eeltööle.

„Demineerijad koostöös ajaloohuviliste ja Kaitseväega võrdlesid sõjaaegseid maakaarte tänapäevastega ning tuginesid ka eelmise aasta kogemustele,“ rääkis Post.

„Meie eesmärk oli kontrollida erinevaid legende, sõjaaegseid matmis- ja lahingupaiku ning hävituskohti,“ selgitas demineerimistööde juht.

Tööde käigus kontrolliti üle mitmeid vanu lahingupaikasid. Nagu arvatagi, tuli suurem osa lõhkekehadest päevavalgele Sõrve piirkonna metsadest, kus muuhulgas leidis aset II maailmasõja üks ohvriterohkemaid, Tehumardi öölahing.

Kokku leiti nädala jooksul 920 lõhkekeha, mis on ligi kolm korda rohkem võrreldes eelmise aastaga. Lisaks leiti 1198 padrunit ja 34,3 kg lõhkeainet.

Kolmest Saaremaa sadamast koguti kokku 148 aegunud signaalraketti. Transportimiseks sobivad lõhkekehad viidi Mõntu lõhkamiskohale ja hävitati seal, kuid lõhkekehad, mis olid halvas seisukorras ja mille liigutamine ei oleks olnud ohutu, hävitati leiukohal. Seda tehti 17 korral 44 lõhkekehaga.

Lennukipommid Karujärves

Lisaks otsisid tuukrid lõhkekehi ka Karujärvest. Nädal jooksul leiti 9 lõhkekeha, millest 3 häviti sündmuskohal. Enamik Karujärve leidudest olid lennukipommid, mis sisaldavad suures koguses lõhkeainet.

Need leiud anti üle Mereväele, kes hävitas lennukipommid meres, kuna nii suurte lõhkekehade kahjutuks tegemine maismaal nõuab suurt ohuala, mida Karujärves ja selle ümbruses ei ole võimalik tagada.

„Kuigi viimasest sõjast on möödunud enam kui 70 aastat, leidub siiski metsades, põldudel ning kodudes palju ohtlikku lõhkematerjali. Tõenäoliselt on Saaremaal demineerijatel tööd veel aastateks,“ nentis Post.

Päästjad, kaitsjad ja Milremi maastikurobot

Nädala jooksul töötasid Saaremaa otsingualal pidevalt lisaks Päästeameti 43 demineerijale ka 11 Kaitseväe demineerimiskeskuse demineerijat.

Kiirabi ja meedikuga varustas suuroperatsiooni Kaitseliit. Vaatlejana osalesid operatsioonil ka kaks Soome tuukrit.

Otsingutele kaastati Milremi kaugjuhitav maastikurobot, mis tõi metsast välja ligi 70 lõhkekeha. Lõhkekehade transportimisel tagas ohutust Politsei- ja Piirivalveamet.

Plaanilised demineerimistööd koondnime all „Saare Kõmin“ toimusid Saaremaal juba teist korda. Eelmisel aastal leiti kokku 324 lõhkekeha ja 512 padrunit.

Planeeritud tööde käigus kontrolliti üle 20 000 ruutmeetri suurune maa-ala ja 600 meetri ulatuses külateid. Ühtlasi reageerisid demineerijad 30 väljakutsele.

demineerijad

Allikas: Päästeamet

Jaga

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.