Reede, 24. märts 2023
16. aprillist alates saab Tallinnas ööpäevaringselt äpi kaudu tellida CityBee väikekaubiku. Minutipõhise arvelduse alusel toimiv kaubikujagamise teenus konkureerib autorendi- ja kullerfirmadega.
Teenust osutatakse Fiat Ducato kaubikutega. Hinnas on kindlustus, kütus ja parkimine

16. aprillil alustas Tallinnas ja selle servaaladel tegutsemist Citybee kaubikujagamise rakendus, kus teenuse eest tasutakse minutipõhiselt vastavalt kulutatud ajale ning läbitud vahemaale. Teenust osutatakse esialgu 20 kaubikuga, mis paiknevad kolmes rendipunktis.

Tänu äpile on teenus ööpäevaringselt kättesaadav ning odavam kui näiteks väikese sõiduauto päevarent ning kaugelt odavam kui väikekaubiku tavarent: nädala eest tuleb maksta 275 eurot. Selle hinna sees on paagitäis kütust, “pesadesse” parkimine ja sõiduki kindlustus. Kilometraažist tulenevalt võib hind olla kallim.

TALLINN JA ÄÄRELINNAD KAETUD

Kaubikud asuvad esialgselt Tallinna, Laagri ja Viimsi erinevates parkimistsoonides, kaubanduskeskuste ja suuremate ehitus- ja mööblipoodide vahetus läheduses.

“Pesade” asukohtade osas oodatakse kasutajate tagasisidet, praegu on tsoonid valitud selle põhjal, kus inimestel on vajadus suuremate veoste vedamiseks.

„Kui praegu oleme parkimistsoonid valinud selle järgi, kus inimestel on seni tekkinud vajadus suuremate veoste alustamiseks, ootame ka kasutajate tagasisidet ja ettepanekuid, et töötada välja lõplik kaubikute paiknemine,“ selgitas CityBee Eesti juht Heigo Protten.

Kõik kaubikute asukohad on nähtaval mobiilirakenduses, kust saab valida lähima kaubiku. Asukohavalikul on võetud arvesse ka Leedu ja Poola turu senist kogemust, kus kaubikurenti kasutavad palju üritusturundajad, IT-firmad ja ehitusettevõtted.

Kaubiku jagamise peamisteks eelisteks võrreldes tavapärase autorendiga on minutipõhiline ajaarvestus ning sõiduki tagastamise paindlikkus.

Kui traditsioonilises autorendis saad kaubiku rentida minimaalselt üheks päevaks ning pead selle tagastama enamasti samasse rendipunkti, et vältida lisatasu, siis CityBee puhul võid kaubiku võtta kasvõi viieks minutiks ning tagastada selle ükskõik millisesse CityBee parkimistsooni.

Näiteks võid kaubiku võtta Laagrist ning jätta selle Viimsis asuvasse parklasse, hoides seeläbi kokku nii aega kui raha.

EESTIKEELNE MOBIILIRAKENDUS

Autojagamise teeb mugavaks eestikeelne mobiilirakendus, mille on välja töötanud ja mida arendab CityBee ise ning millega saab broneerida sobiva sõiduki, avada ja sulgeda kaubiku uksed ning tasuda kasutatud teenuse eest.

Äpi kaudu saab teenust kasutada ööpäevaringselt ehk ka ajal, mil autorendi- või kullerfirmad on töö juba lõpetanud, sest kaubiku saab avada läbi rakenduse ja ei sõltu ühegi inimese tööajast.

Autoni jõudmiseks on aega 15 minutit: olles teinud endale konto, sisestanud krediitkaardi andmed ja kontakti, avaneb kaart, kus peal kaubikud näha. Valida tuleb lähim, selle saab veerandtunniks broneerida. Nüüd tuleb vaid kaubiku juurde minna ja avada uksed, laadida kaup ja sõita sihtpunkti.

Kaubikurendi kasutamiseks kulutatud aega hakatakse arvestama sõiduki uste avamisel ning lõpetatakse siis, kui rakenduses teenus peatatakse, tehes kaubikujagamisest soodsaima turuloleva rendilahenduse.

BAUHOF SUUNAB CITYBEE’SSE

CityBee teenuse kasutamine on mugav ja turutingimusi arvestades soodne, ning esimesed ettevõtted on juba avastanud, et ettevõttepoolsele kojuveo asemel on otstarbekam pakkuda kliendile võimalust, teostada vedu ise. Kokkuvõttes on see soodsam ka ettevõttele.

„Näiteks oleme sõlminud koostöö ehituspoodide ketiga Bauhof, kes lisaks tavapärasele kojuveo teenusele pakub CityBee autojagamist, sest kliendile on see kiireim ja soodsaim lahendus,“ kõneles Heigo Protten.

„Kuna CityBee pakutav teenus on mugav just suuremõõtmeliste ostude transpordiks, siis paneme õla alla, sest teenus on lisamugavus eelkõige algaval hooajal, mil suuremõõtmeliste ehitus- ja aiakaupade müük on tipus,“ lisas Bauhofi turundusdirektor Evelin Pae, lisades, et CityBEe kaubikuid saab rentida kõikide Tallinna kaupluste eest.

Protten usub, et teenust hakkavad kasutama nii era- kui ärikliendid, kellel tekib aegajalt vajadus suuremateks vedudeks.

„Ärikliendile teeb teenuse veelgi mugavamaks rakenduse ettevõtetele suunatud liides, mille kaudu saavad ettevõtte töötajad teenust kasutada, kuid arve saadetakse automaatselt ettevõttele, hoides seeläbi kokku ka raamatupidamislikke kulutusi,“ selgitas Protten.

LAIENEMINE POLE KINDEL

CityBee Fiat Ducato kaubikud jõuavad tänavatele esialgu vaid Tallinnas, kus on teenuse järele suurim nõudlus. Kui teenus Tallinnas hästi vastu võetakse, siis kaalub CityBee kaubikujagamise teenuse avamist teistes suurlinnades.

CityBee’d ajendas Eesti turule sisenema eelkõige Leedu ja Poola positiivne kogemus. CityBeel on seal umbes 200 000 klienti, kelle seas on nii eraisikuid kui ärikliente. Ühtekokku opereeritakse 17 erinevas linnas 200 kaubikuga, lisaks 1000 sõiduautot.

Seda, kes täpselt ja kui palju kaubikujagamise teenust mujal kasutavad, tegijad ei jaga, põhjendades, et tegu on ärisaladusega. Nagu öeldud, teenust kasutavad aktiivselt ehitajad, IT-inimesed, üritusturundajad.

KASUTAJA TAUSTAKONTROLL

Kaubikujagamise teenusel on ka varjupool: rooli võib istuda inimene, kel ei pruugi olla kehtivat juhiluba või on ta alkoholijoobes. Kuidas toimub taustakontroll?

“Juhilubade kontrolli teostab meie koostööpartner, kes kasutab valideerimiseks erinevaid dokumendikontrolli mehhanisme, sh Maanteeameti andmebaasi,” selgitab Heigo Protten.

Alkoholijoovet rakendus ei tuvasta nagu ei saa ka nutijoodikuid automaatselt roolist maha võtta. Seda, kas on võimalik kaubikut kasutada kellegi teise nime alt – võimalik, et on. Eks proovime järele ja saame teada.

KAS HIND VÕIB MUUTUDA?

Iga algus on raske ja kampaaniakoodid (10 eurot igale registreerunule) ning muud soodustused abiks kliendi leidmisel ja kinnistamisel. Kas tulevikus võivad hinnad muutuda?

“Jagamismajanduse eeliseks on vajaduspõhisus, mitte soodsus ehk kui kaubikut on vaja, siis on see vaid mõne nupulevajutuse kaugusel,” ütleb Protten.

“Seeläbi võimaldame nii eraisikutel kui äriklientidel keskenduda oma põhitegevusele ning muretseda vähem logistiliste või tehniliste küsimuste pärast.”

CityBee’l on õnnestunud tagada soodne rendihind tänu süsteemi mehhaniseerimisele, mille abil hoitakse nii tegutsemiskuludelt kui ka kliendi kulutustelt kokku.

Tänu mobiilirakendusele on võimalik autosid kasutama hakata vaid mõne klikiga. Teenuse baashinda muuta ei ole kavas, kuid teenuse hind sõltub ka kütuse turuhinnast. Juhul, kui kütuse hinnatõus jätkub, tuleb CityBee kaubikujagamise hinnad üle vaadata. Kus hakkavad olema kaubikute kogunemispunktid?

OOTAME CITYBEE SÕIDUAUTOJAGAMIST

CItyBee soovib Eestisse tuua ka sõiduautode autojagamise teenuse, kuid täna ei julge ettevõte sellele täpset tähtaega öelda. Kaubikujagamine saab olema omamoodi indikaator – kui sel läheb hästi, on edasi arenemisel mõtet.

CityBee on üle 7 aasta pakkunud autode ja kaubikute autojagamise teenust Leedu ja Poola turul, ühtekokku 17 linnas. Ettevõttel on üle 200 000 era- ja ärikliendi ning üle 200 kaubiku ja 800 sõiduauto.

Aprilli alguses siseneti üheaegselt nii Eesti kui Läti turule. Eesti turu investeeringu kogumaksumuseks on 500 000 eurot, mis pole just teab-kui-suur tulevaste tegevuste taustal.

CityBee on Leedu kobarettevõtte Modus Group üks liikmeid. Modus Group esindabmuude markide kõrval ka Fiati ning ettevõtet on vihjamisi nimetatud Baltikumi suurimaks Fiatide re-eksportijaks. On kuid, kus Leedus müüakse mitusada Fiati, mis aga registrisse ei jõuagi. CityBee’d see tegevus ei mõjuta.

Vaata siit lisaks

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.