Neljapäev, 25. aprill 2024
Kevade alguses valitseb rehvivahetuspunktides paras hullumaja: kõigil on kiire suverehvide pealeviskamisega. Järjekorrad on pikad ning paljud löövadki käega ja leiavad mõne nurgataguse töökoja või vahetavad jooksu omal käel. Jagame siinkohal paar nõuannet, milliseid on levinud vead rehvivahetusel ja kuidas neid vältida.
1. VAHETA REHVID ÕIGEAEGSELT

Ametlikult võib suverehvidega sõita juba alates 1. märtsist. Siiski tasub autole suvesusside allapanekuga oodata seni, kuni ilma- ja teeolud on piisavalt kevadised ja suverehvidele ka tegelikkuses vastavad.

Eestis võib veel aprilli alguseski tulla öökülmasid ning varahommikustel teedel esineda jäidet. On ilmselge, et madalate temperatuuride, lumise-lörtsise ilma ja jäiste teede korral on talverehvidega oluliselt ohutum sõita.

[dropcap]! [/dropcap]Suverehvide allapanekuga tasub oodata, kuni keskmine ööpäevane õhutemperatuur on tõusnud vähemalt 7 plusskraadini – sellise temperatuuriga võib olla enam-vähem kindel, et kevadine ilm jääb püsima ning suverehvidega on ohutu sõita.

2. VALI KOGEMUSTEGA REHVITÖÖKODA

Autokummide vahetamiseks tasub broneerida aeg usaldusväärses rehvitöökoas. Kuigi kõrghooajal võib heas rehvitöökojas vaba aega rehvivahetuseks oodata üsna kaua, ei tasu sellisel hetkel siiski kvaliteeti kiirusele ohvriks tuua.

[dropcap]! [/dropcap]Rehvitootja Goodyear soovitab rehvivahetusel usaldada suuremaid ning professionaalseid töökodasid. Mitmetes nn ühe-mehe-rehvitöökodades ei pruugi olla vajalikke töövahendeid kõikide eritüüpi rehvide jaoks – näiteks tühjenemiskindlate rehvide vahetamiseks.

[dropcap]! [/dropcap]Ebakvaliteetse rehvivahetuse käigus võivad vigastada saada nii rehvid kui veljed, eriti suur oht on vigastada suurema veljeläbimõõduga ja madala profiiliga rehve.

Nii võib esialgne aja kokkuhoid ja rahasääst osutuda pikemas plaanis hoopis kallimaks, sest valesti või vigaselt paigaldatud rehv võib halvimal juhul kaasa tuua ohtliku olukorra liikluses. Uued rehvid tuleb tõenäoliselt osta niikuinii.

Vaata siit lustakat videot, kuidas rehvivahetuses töö käib!

3. HOOLDA REHVE KORRALIKULT

Rehvide regulaarne hooldamine pikendab nende eluiga ning tagab ka paremad eeldused turvaliseks sõiduks.

[dropcap]! [/dropcap]Pärast igat rehvivahetust tuleks mõõta rehvirõhku, et see vastaks sõiduki tootja soovitustele. Seda tuleks teha ka pärast suverehvide allapanekut. Rõhku tuleb mõõta külmadel rehvidel. Esi-ja tagarehvide õige rõhu leiad oma auto käsiraamatust.

[dropcap]! [/dropcap]Liiga madal või liiga kõrge rehvirõhk mõjutab sõidumugavust, auto juhitavust, kulutab rehve ning võib suurendada auto kütusekulu.

[dropcap]! [/dropcap]Soovitatav on kontrollida rehvirõhku iga kahe nädala tagant ning kindlasti ka enne pikemat sõitu.

[dropcap]! [/dropcap]Kui vead rasket koormat või järelkäru, on soovitatav rehvirõhku suurendada vastavalt käsiraamatu juhistele

[dropcap]! [/dropcap]Kontrolli rehvirõhku ka tagavararattal. Selle rõhk peab olema kõrgem esi- ja tagarehvide omast. Vajadusel saab rõhku langetada kui ratast paigaldate

4. HOIUSTA REHVE ÕIGESTI

Selleks, et talverehvid oleks kasutuskõlbulikud ka järgmisel hooajal, soovitab Goodyear toimida järgnevalt:
* puhasta rehvid korralikult porist ja soolast, lase neil kuivada
* pakenda rehvid tolmu eest kaitsvasse kilesse
* hoiusta rehve jahedas ja pimedas, päikesevalguse eest kaitstud kohas

[dropcap]! [/dropcap]Rehvide ladustamisel tasub arvesse võtta, et ilma velgedeta rehvid tuleb hoiustada püstises, velgedel rehvid aga horisontaalses asendis.

5. ÄRA SÕIDA KULUNUD REHVIDEGA

Euroopas kehtivate eeskirjade kohaselt peavad turvisemustri süvendid olema teatud minimaalse sügavusega, mida mõõdetakse rehvi välisringjoonele asetatud rehvi kulumisastme indikaatoriga (TWI).

[dropcap]! [/dropcap]Suverehvidel on minimaalne turvisemustri sügavus 1,6 mm (soovitavalt 3–4 mm), talverehvidel aga 3 mm (soovitavalt 4-5 mm).

[dropcap]! [/dropcap]Soovitatav on vahetada rehv kohe, kui ilmneb märgatav haardevõime kadu või halveneb auto juhitavus, kui sõidate pidevalt suurtel kiirustel, halbades ilmastikutingimustes või ohtlikel teedel.

[dropcap]! [/dropcap]Rehvide karkasse tuleb korrapäraselt kontrollida ja rehvid välja vahetada, kui avastate sisselõikeid või deformeerunud kohti, mis nõrgendavad rehvi vastupidavust. Kahtluse korral küsige nõu töökojast või rehvi müügiesindusest.

[dropcap]! [/dropcap]Isegi siis, kui rehv pole füüsiliselt kulunud ega vigastatud, mõjutab rehvi tööomadusi ka selle vanus. Aja möödudes rehvi kummi lisatud õlid kuivavad, vähendades selle elastsust. Tagajärjeks on rehvi haardumise vähenemine ja pidurdusmaa pikenemine. Tulemuseks liiklusõnnetus.

[dropcap]! [/dropcap]Kulunud rehvid saad tasuta ära anda utiliseerimispunktis või viia rehvitöökotta, mis vanarehvid kokku kogub ja ümbertöötlusse saadab. Kogumispunktide asukoha leiab siit.

Allikas: Goodyear, Toyota ja Rehviinfo. Pilt: Pixabay. Videod: Toyota

KOMMENTEERI SIIN