Neljapäev, 28. märts 2024
4-aastase Steni suurim soov on saada lennuki kapteniks. Minu Unistuste Päeva algatuse abiga sai see soov korraga tõeks: Stenist sai läbi aegade kõige noorem piloot Eesti taevas.

Lenduriks saamise teel tuleb väikemehel järgmisena täita tähtis ülesanne ja saada terveks. Edasi on kõik lihtne, sest lennukooli läheb Sten tunnistusega, mis kinnitab tema sobivust valitud erialale.

Meil kõigil on unistused, me kõik tahame elada tervete ja õnnelikena. Mitte igaüks ei sünni marssalikepike paunas. Mõnikord on elu kõrvaltvaataja jaoks kuri ja ebaõiglane. Eriti kurb on, kui raskelt haigestub väike laps. See murrab südame.

“Meil tuleb teadvustada, et on lapsi, kes peavad siin elus käima väga karmi teed. Meie, täiskasvanute südameasi on hoolida ja kui võimalik, siis aidata seda teed kergemaks teha. Ma olen veendunud, et Sten seljatab oma haiguse ja temast saab kunagi piloot. Esimene tund on tehtud, ootame teda lennukooli. Teisiti ei tohi mõeldagi,” räägib Toomas Uibo, üks neist, tänu kellele väikese Steni suur unistus sel korral täitus.

See lugu sai alguse, kui Merike Klement Tallinna Lennujaamast pöördus Toomas Uibo poole ning palus võimalust, viia Sten Nordica lennukile ning kui tohib, ka piloodikabiini.

“Mulle tundus see liiga lihtne, pakkusin välja, et viin Steni hoopis lendama. Kuna lennunduses pole määratletud vanuse alampiiri, millest alates võib inimene praktilist lennuõpet saada, pakkusin selle võimaluse Steni perele välja. Nad olid kohe nõus.”

UNISTUSE TÄITMISEKS ON VAJA PALJU HÄID INIMESI

Järgmisena pöördus Toomas Nordica, Lennuameti, Nordic Aviaton Academy, Lennuliiklusteeninduse ja Accelerista poole, et Steni unistuste päev algusest lõpuni unistuse vääriliseks ja meeldejäävaks teha.

“Ma olen kolme lapse isa. Teadmine Steni haigusest piinas mind. Miks on selle väikese poisi unistuse täitumine nii raskeks tehtud? Leppisin endaga kokku, maksku mis maksab, Sten peab lendama saama ja sellest peab tulema tema esimene praktiline lennutund, täpselt selline, nagu iga tulevase piloodi oma!”

Tegu oli mitmes mõttes erakordse sündmusega: 4-aastane inimene pole varem teadaolevalt Eestis praktilist lennutundi läbinud. Steni haigusest lähtuvalt tuli vaadata üle ka ajakava, et päev last üleliia ära ei väsitaks – väikemees sõitis koos perega oma unistust täitma Ida-Virumaalt ning päevaprogramm oli tihe.

Praktilise poole pealt tuli läbi mõelda turvaküsimus: väikelennukisse paigutati auto turvatool, et 4-aastane piloot lennuki juhiseni ulatuks.

Selleks, et unistuste päevast jääks kaunis mälestus, tuli appi filmimees Sten Ottep: “Mul on suur au selles projektis osaleda. Mis saab olla toredam, kui aidata kaasa kellegi unistuse täitumisele? Eriti, kui see on sinu võimuses!”

“Mitte keegi ei öelnud, et seda ei saa teha või et tal pole aega sellega tegeleda. See oli uskumatu tunne, kui ma nägin, mida inimesed olid valmis Steni heaks tegema,” meenutab Toomas.

VÄIKE SÜDI PILOOT

Unistuste Päeva ette valmistades ei teadnud abilistest keegi, kas kõik plaanitu ka õnnestub. Kas Sten on valmis väikelennukisse istuma? Kas ta jääb õhkutõusul rahulikuks? Kas ilm on väikese piloodi poolt?

Igaks juhuks mängiti läbi ka plaan B, kui väikemees ei peaks tahtma või saama õhku tõusta. Sel juhul oleks talle tehtud ekskursioon lennukisse ja lennujaama.

Kõik läks siiski nagu ühele ilusale unistusele kohane. Ilm oli päikeseline ja tuulevaikne. Väike Sten oli kohe kohtumise esimesest silmapilgust südikas ja julge.

“Alustasime lennu ettevalmistusega terminalis. Vaatasime lennukaarte ja rääkisime läbi, mida tegema hakkame. Täpselt nii, nagu iga teisegi lennu puhul, on oluline maa peal plaan paika saada, õhus olles ei arutleta lennu läbiviimise üle, vaid tegutsetakse kokkulepitult,” selgitab Toomas Uibo.

Stenil oli üksjagu küsimusi, millele ta vastuse sai. Steni ema ja isa jäid sel hetkel juba tagaplaanile, sest asjad oli vaja läbi arutada. Pärast briifingut teatas tulevane piloot, et on valmis Toomasega koos õhku tõusma, ja ema-isa võivad maha jääda.

“Steni vaprus ja sihikindlus hämmastasid mind. Me startisime ja võtsime suuna Tallinna linna kohale, sealt Tallinna lahele ja lõpuks sooritasime ühe madala ülelennu lennuraja kohal. Käisime läbi juhise erinevad efektid ja Sten sai proovida, mis tunne on päriselt lennukit juhtida. Ta võttis seda kõike väga tõsiselt ja fokuseeritult. Nagu tõeline piloot! Mul oleks eriline au omada tulevikus sellist kolleegi. Oleks au, kui Nordica meeskonnas oleks lennukikapten Sten,” on Toomas emotsionaalne.

PILOODID SOOVIVAD TULEVASELE KOLLEEGILE JÕUDU JA TERVIST

Uibo leppis Lennuliiklusteenindusega kokku, et juhul, kui Sten soovib, võib ta raadio teel maa peal ootavat ema tervitada. Tegemist on ametliku lennunudse raadioside kanaliga, mida kasutavad kõik Tallinnast lahkuvad ja saabuvad lennukid.

Piloodid, kes parasjagu lendasid ja kuulsid lapse häält eetris, sattusid korraks segadusse. Lennujuht rahustas nad maha ja teatas kõigile meeskondadele, et tegemist on kokku lepitud üritusega ja Eesti õhuruumis lendab praegu 4-aastane piloot Sten.

Üks teise järel soovisid piloodid Stenile jõudu ja tervist: ” See oli järjekordne emotsionaalne hetk kui ma tundsin, et õhk on headusest paks, ja kõik on alati võimalik,” võtab Toomas Uibo päeva kokku.

This slideshow requires JavaScript.

MINU UNISTUSTE PÄEV TEEB LAPSED ÕNNELIKUMAKS

Palusime algatuse Minu Unistuste Päev südamlikul toetusisikul Kersti Urbalal rääkida natuke Stenist ja sellest, kuidas ja miks on selline heategevuslik aktsioon ellu kutsutud.

“Sten on armas 4-aastane Tarbjast pärit poiss, kes põeb rasket, kuid õnneks ravile hästi alluvat haigust. Peres kasvab lisaks Stenile ka vanem vend Lauri ja pesamunast õeke Sandra,” räägib Kersti.

Minu Unistuste Päev teeb koostööd nelja Eesti haiglaga, sh Tallinna Lastehaiglaga, mille kaudu ka Sten individuaalsele unistuste päevale nomineeriti. Nominatsioone esitavad arstid, kes tunnevad ja teavad väikeste patsientide tervislikku seisundit kõige paremini.

Iga lapse unistuste päeva hakkab korraldama vabatahtlikest koosnev meeskond eesotsas projektijuhiga, kes vastutab, et lapse unistused saaksid ellu viidud ja unistuste päevast kujuneks üks tore päev täis positiivseid emotsioone, rõõmu ja naeru.

Unistuste Päeva organiseerima asudes lähtuvad vabatahtlikud alati lapse unistustest ja soovidest, kuid alati on oluline teha koostööd ka pere ja raviarstiga.

Esimene kontakt perega on tavaliselt telefoni vahendusel, mil vabatahtlik tutvustab organisatsiooni ja annab esmast informatsiooni unistuste päeva kohta. Vahel õnnestub lapse suurimad salasoovid juba esimesel vestlusel teada saada, kuid heaks tavaks on alati ka pere ja lapsega kohtumine, et osapooled saaksid üksteisega paremini tuttavaks.

Eestis ainulaadse Minu Unustuste Päeva fondi vabatahtlikud on heas mõttes nagu detektiivid, kellele ei jää märkamata ka kõige väiksemad detailid ja vihjed.

“Minu esimene kohtumine Steniga toimus Tallinnas Lastehaiglas, sest poiss oli parasjagu haiglas ravil. Sten teadis väga täpselt, et tema unistuste päeval on palju lennukeid,” kirjeldab Kersti.

“Haiglas olles mängisime väikese lennuki ja helikopteriga. Sten ütles, et tema on hea kapten ja päästab kõik ära. Unistasime sel päeval Steniga igasugustest asjadest, sest unistustega on see tore lugu, et kõik on võimalik!”

Kersti räägib, kuidas nad väikemehega koos võtsid kursi igale poole, et kõik head ära päästa. Naine usub, et Stenist saab tulevikus väga hea piloot. Julgus, vaprus ja rõõmus meel on sel noormehel looduse poolt kuhjaga kaasa antud.

Kersti ütleb, et Steni unistuste päev oli nagu muinasjutt kus kõik õnnestub, inimesed on lahked, abivalmid, hoolivad ja head: “Sten oma kapteniülikonna ja vormimütsiga pani inimesed ümberringi naeratama, tõi esile midagi, millest neil vist endal aimugi polnud.

Kiirteena sarnanevas maailmas astusid inimesed lennujaamas korraks rattast maha ja võtsid aega, et täita väikese vapra raskel teekonnal oleva poisi unistus. Lugupidamist ja imetlust väärt tegu! Toomas leidis kohe Steniga ühise keele ja võitis lapse südame. Videomeister Sten, väikese vapra nimekaim, oli kapten Stenile suureks sõbraks kogu lennu aja. Mina koos pere ja teiste kaasosalistega kuulasin raadiosidet torni ja kapten Steni vahel.

Uskuge, mitte ühtegi mossis nägu ega kuiva silmapaari polnud bussis, kui kuulsime eetris Steni rõõmsat häält: “Emme, kas sa nägid mind, emme?…” Lehvitasime. “Kapten Sten palub luba maandumiseks.” Ja lennujuhtimiskeskuse vastus: “Luba maandumiseks antud.”

Steni perekond palub kõiki unistuse täitumisele kaasa aidanuid südamest tänada ning on liigutatud kõigest, mis väikemehele osaks sai. Muinasjutud on vaid päriselu peegeldus. Sten paraneb jõudsalt, sest temas on pilooti!

IGAÜHEST VÕIB SAADA VÕLUR UNISTUSTE TÄITJA

Minu Unistuste Päeva eesmärk on tuua rõõmu, positiivseid emotsioone ja julgustust neile lastele ja peredele, kes seda kõige enam vajavad. Unistustes on midagi nii imelist ja ilusat, et see paneb unustama kurvad mõtted ja toob esile ainult hea. Unistus teeb imet!

“Viie vabatahtlikuaasta jooksul olen kohanud väga palju häid inimesi ja ettevõtteid, kes kuulavad mu ära ja haaravad siis mõttest kinni – nii, nagu seda tegi Tallinna Lennujaam. Minult küsitakse: “Kuidas me saame aidata?”

Eesti laste unistused võivad olla suured või väikesed, kuid nad on kõik väga erilised. Meie ülesanne vabatahtlikena on leida need imelised unistused laste südametes ülesse ja viia need ellu,” julgustab Kersti Urbala kõiki algatuses kaasa lööma.

Laste unistuste täitmisel saavad kaasa aidata nii eraisikud kui ka ettevõtted, annetades oma aega, teenuseid/tooteid või toetades fondi tegevust rahaliselt. Ka see, kui inimesed jagavad unistuste sündmuste postitusi meie sotsiaalmeediakanalites, aitab fondi head sõnumit edasi kanda. Iga abi on väga teretulnud.

Pildid ja video: Sten Ottep

blank

Ylle on teinud teadus-, haridus- ja keskkonnateemalisi telesaateid ning töötanud vabakutselise (kirjutava) ajakirjanikuna. Alates 2015 WWCOTY rahvusvahelise kohtunikekogu liige. 2015. aastal pälvis Ylle riiklikult tunnustatud teaduse populariseerija auhinna. Acceleristas vastutab Ylle lehe väljaandmise eest ning kirjutab aeg-ajalt talle omase otsekohesusega

KOMMENTEERI SIIN