Neljapäev, 18. aprill 2024
Mai teisel nädalal veeres Londonis avalikkuse ette Rolls-Royce Cullinan, maailma kõige kallim seeriatootmisse jõudnud noobelmaastur. Müügile jõuab Cullinan juba tänavu aasta lõpus.

Erakordne kombinatsioon praktilisusest ja rätsepatööna valmivast luksusest on see, mis viib Cullinani, esimese SUV Rolls-Royce´i mudelivalikus, oma klassi tippu – nii tõotas Rolls-Royce´i tegevjuht Torsten Mueller-Oetvoes uudismudeli esitlusel Londonis.

Cullinanist saab maailma kõige kallim seeriatootmises SUV. Müügile peaks see jõudma käesoleva aasta lõpus või järgmise alguskuudel.

Koduturul Ühendkuningriigis algab maasturi hind 250 000 naelast ehk ligemale 283 100 eurost, kuid eritellimusel valmivad mudelid lükkavad hinnapiiri mitmete tuhandete jagu ülespoole.

Võrdluseks – Bentley Bentayga V-8 diiselmootoriga mudeli hinnatase algab 135 800 naelast ehk 153 800 eurost.

Vaata lisa Rolls-Royce Cullinan maasturi kohta tootja lehelt

PERESÕBRALIK SÕIDULUST

“Cullinan on kõige peresõbralikum ja sõidulusti pakkuvam superluksuslik SUV, mida üldse kujutleda võib,” on Mueller-Oetvoes tõdenud märtsikuisel eeltutvustusel. “See sobib täiuslikult nii laste kooli viimiseks kui ka õhtul ooperiteatrisse minekuks,” innustas Mueller-Oetvoes.

Rolls-Royce’i suurim turg on USA, seal oodatakse ka uudismudelile kõige suuremat müügiedu. Mueller-Oetvoes väitis Automotive News Europe´ile antud usutluses, et Cullinan saab olema “väga kasumlik” ka Hiinas.

Cullinan peaks viima Rolls-Royce´i müüginumbrid uue kasvu suunas, praegu müüakse ligemale 4000 sõidukit aastas. Täpsemaid eesmärke Mueller-Oetvoes ei sõnastanud.

Uus SUV tugineb samal Rolls-Royce´i alumiiniumplatvormil koos Phantom sedaani ja kõigi tulevaste uudismudelitega.

Cullinan on oma nime saanud maailma suurima ja täiuslikuma teemanti järgi. Selle jõuallikaks on 571 hj 6.75-liitrine kaksikturboga V-12 bensiinimootor, sama mis Rolls-Royce Phantomil.

Cullinan jääb mudelivaliku hierarhias Phantomist siiski allapoole, olles suunatud eeskätt luksussedaani Ghost ostjaskonnale. Ghost on teadupärast Rolls-Royce´i “esmatasandimudel”. Phantom jääb aga Mueller-Oetvoesi sõnul mudelivaliku vankumatuks lipulaevaks.

Cullinan on ainus seeriatootmises SUV, millel on ettepoole avanevad tagauksed – uste kinnitus ei ole niisiis traditsiooniliselt B-piilaril, vaid tagapool. Samasugune ustelahendus on ka Phantomil.

Mõõtmetelt on Cullinan lühem kui Ghost, kuid selles on rohkem jalaruumi kui pika teljevahega Range Rover SUV-s, kirjeldas Cullinani disainer Giles Taylor.

Disaini tarbeks ammutati inspiratsiooni ajaloost. 1920-aastatel kasutati Rolls-Royce mudeleid ka maastikusõiduks — näiteks pidasid India maharajad nendega tiigrijahti. Jutustused niisugustest karmidest seiklustest pakkusid disaineritele külluslikku ideede varasalve.

Taylori kirjeldusel on maasturi tagaosa kujunduses püütud saavutada sedaani pagasiruumi sarnast kuvandit. Soovisime luua niisuguse lahenduse, mille puhul maastikuvõimekusega sõidukis viibijad ei peaks siiski istuma oma pagasiga lähestikku.

Pagasiruumi saab osadeks jaotada klaasist vaheseina abil, mis hoolitseb selle eest, et salongi õhutemperatuur ei muutuks, kui juht avab pagasiluugi — näiteks kõrbes.

Samuti on Cullinanil kokkuklapitavad tagaistmed, mille abil saab suurendada pagasiruumi mahtu – tegemist on Rolls Royce´il esmakordse lahendusega.

Tootja pakub valikulisi “mooduleid”, mis on loodud klientide vabaõhuharrastustele vastavaks. Vajadusel saab neid pagasiruumi paigaldada.

Üks niisugune moodul kujutab endast kahte tahapoole suunatud elektriliselt reguleeritavat istet, nimetusega Cullinan Viewing Suite, mida saab koos kokteililauaga pagasiruumist välja klappida – nii moodustub spordivõistluste jälgimiseks mugav vaateplatvorm.

Samuti võib Rolls-Royce pakkuda mooduleid, mis on mõeldud droonilennutajaile, innukaile kalastajaile, fotograafidele, kaljuronijaile ja lumelauduritele.

Sõiduki disain on loodud klientide soovide kohaselt — kõrge katusejoon, sügavale paigutatud aknad ja jõuline profiil. Taylori sõnul palusid kliendid otsesõnu: ärge olge tagasihoidlikud, ärge tehke krossoverit, ärge joonistage ilusaid ja elegantseid pilte – tehke suurelt ja võimsalt!

MAASTIKUSÕLTLASEST NOOBEL

Rolls-Royce kinnitab, et sõidukil on reaalne off-road võimekus – tuginedes maailma eri paigus läbi viidud maastikutestidele. Katsetusi tehti ka ühel selle mudeli suurimatest turgudest, Lähis-Idas, sealsetel liivadüünidel.

Vedrustus on varustatud elektrooniliselt juhitavate amortisaatoritega, kasutatud on iga ratta jaoks individuaalselt rakenduvat õhkkompressioonisüsteemi. See tagab, et kõik rattad on alati kindlalt kontaktis maapinnaga. Off-road sõidurežiimis rakendub ka pidev nelikvedu.

Rolls-Royce´i kinnitusel toimivad sõiduki “lendava vaiba” hellitusnime saanud sõiduomadused ka maastikusõidul – see tähendab, et õhkvedrustus suudab maastikul sõiduki kõrgemaks tõsta.

Samuti suudab Cullinan läbida kuni 540 mm sügavusi veetakistusi, mis on tootja sõnul enam kui ühelgi teisel superluksusklassi SUV-l. Bentley Bentayga vastavad andmed on 500 mm, samas klassi võrra väiksem Range Rover suudab Land Roveri andmetel läbida 900 mm veetakistusi.

Juhiabitehnoloogiate hulka kuulub ka seesama Flagbearer stereokaamerasüsteem, mida esmaesitleti Phantomi varustuses möödunud aastal. Sõidukiirustel kuni 100 km/h toimiv süsteem suudab ette näha teekonarusi ning vastavalt ka ennetavalt vedrustust seadistada.

Allikas: ANE, tõlkis: Lena Murd. Pildid: Rolls-Royce

KOMMENTEERI SIIN