Neljapäev, 25. aprill 2024
Tervise Arengu Instituut on valmis saanud suhtlusroboti, mis on valmis olema seltsiks unetutele, masenduses või üksinduse käes vaevlejatele. Suhtlemisaldis Abot ei ole küll Siri või Bixbyga võrreldavalt äge, ent räägib kasutajaga emakeeles ja püüab ta meeleolu paremaks muuta.

Suhtlusrobot Abot ehk “robot alkoholi asemel” loodi Tervise Arengu Instituudi (TAI) kampaania raames selleks, et pakkuda mingitki tegevust neile inimestele, kes kipuvad üksinduses ja masenduses napsutama.

See naljakas, alkoinfo lehel “töötav” tegelane üritab aktiivselt kaasvestleja mõtteid alkoholist ja muremõtetest eemale juhtida, pakub vaatamiseks õppevideoid ja kuulamiseks muusikat. Ka saab Abotiga koos harjutada sügavat hingamist, et uni rutem tuleks.

Lisaks Abotile on veebilehel ka emotsionaalse enesetunde test, mis aitab saada ülevaate oma emotsionaalsest seisundist.

Alkoholist loodetakse abi

2018. aasta augustis TAI tellimusel läbi viidud küsitlus näitas, et viimase kuu jooksul on enam kui pooled täisealistest eestimaalastest kogenud stressi, ülemäärast pinget või muret. Ligi pooltel oli raskusi uinumisega. 40% vastanutest on hiljuti tundnud üksildust, lootusetust või kurvameelsust.

Küsitluse tulemused näitasid, et jätkuvalt on inimesi, kes arvavad, et alkoholist võib selles abi saada – veerand vastanutest nõustus, et alkohol aitab neil saada paremaks suhtlejaks, viiendik peab alkoholi heaks unerohuks ning 14% näeb alkoholis head vahendit negatiivsete emotsioonidega toimetulekuks.

Pole ka ime, isegi laulusõnades on kirjas, et kui ei ole surmatõbi, siis saab ikka viinast abi. Ja ehkki tänapäeval on kõikvõimalike eneseabiõpikute riiulid lookas (ka kahtlase väärtusega) kraamist, kus õpetatakse oma eluga toime tulema kristallide, jooga, enesetsensuuri, abielu, seksi ja kes-teab-veel-mille abil, läheb esimene pilk paljudel masendujatel ikka baarikapi suunas.

Kiire elutempo ajab meid hulluks

Kliinilise psühholoogi Kariina Laasi sõnul näeb ta suureneva stressi ja süveneva depressiooni sümptomeid kahjuks aina enam.

„Leevendust pakkuvaid lahendusi justkui teatakse, kuid kahjuks lähevad üldtuntud ja kohati triviaalsed võtted inimestel sobival hetkel lihtsalt meelest ära. Selle asemel aga haaratakse liiga tihti klaasikese alkoholi järele, andmata enesele aru, et sealt võib alguse saada hoopis suurem probleem.”

Ta lisab, et Abot on lõbus kaaslane, „kes“ võib alguses näida vaid naiivse naljana, kuid selle väljatöötamise taga on rahvusvaheline kogemus.

TAI sel nädalal alanud kampaania „Ära toida depressiooni alkoholiga“ keskendub alkoholi tarvitamise ja vaimsete häirete seostele – alkoholi tarvitamine stressi ja negatiivsete emotsioonidega hakkama saamiseks võib neid hoopis süvendada ja viia ka näiteks uneprobleemide ja depressiooni tekkeni.

Kohmakas ent abivalmis

Abot meenutab natuke kunagi nii populaarset elektroonilist taskulooma, vaid selle vahega, et käega katsuda teda ei saa ning temaga suhtlemiseks peab olema arvuti või nuhvel ja internet.

Loodetavasti IT-osakond veel arendab suhtlusrobotit, sest praegu kulgeb jutustamine päris kohmakalt. Ka on jutumullides grammatikavigu.

Abot ütleb enda kohta “kes” – “olen robot, kes aitab toime tulla tunnetega, mis võivad panna jooma”. Temaga saab suhelda eesti või vene keeles.

“Suhtlemine” on muidugi selgelt ülehinnatud sõna kontekstis, kus inimene saab üksnes jutumullidel klõpsata, et valida tegevusi. Abot ei kuule ega näe. Kuigi võiks, Siri ja Bixby ju saavad sellega hakkama!

“Abot” tähendab antropomorfset robotit ning internetis on olemas isegi üsna pädev andmebaas, kust selliseid leida. Meie oma karskluspropageerija on üsna algeline.

Ent! Abotit ei pea kasutama üksnes need, keda kisub klaasipõhja kaudu maailma vaatama – päris lõbus on lasta robotil endale mängida unemuusikat või näidata videoloenguid, millest enamus on tõesti täiesti uinutava iseloomuga. Proovige, ja andke teada, kui ruttu uni tuli!

Allikas: TAI. Kaanepilt: kuvatõmmis

KOMMENTEERI SIIN