Esmaspäev, 4. detsember 2023
Enne uue kooliaasta algust võib tekkida vajadus osta lapsele tema esimene mobiiltelefon. Milline telefon osta ning kuidas ja millised reeglid selle kasutamiseks kehtestada? Palusime spetsialistil lapsevanematele nõu anda.

Uus kooliaasta on ukse ees ning paljud kooliteed alustavad lapsed vajavad suhtlemiseks uut telefoni, millega kodust eemal olles lähedastega ühendust hoida. Kui tegu on telefoniga alles sinasõprust sobitava lapsega, tuleb lisaks seadme ostule selgelt sõnastada ka reeglid, mille järgi telefoni kasutamine käima hakkab.

Lapse vanusest ja telefonikasutuse eesmärgist lähtuvalt tuleb välja valida konkreetne telefon, mida osta. Kindlasti tasub enne telefoni ostu lapsega ka nõu pidada: tihtipeale on noor kodanik oma vanematest targem ning teab täpselt, millist mudelit tal vaja on. Kui tekib olukord, et laps ihkab kallimat telefoni kui vaja on, tuleb vanematel mõistlikult selgitada seadme tegelikku otstarvet.

KAS NUTI- VÕI NUPUTELEFON?

Muidugi nutitelefon, ütleks iga laps. Facebook, Instagram, Snapchat – maailmaga peab olema ühenduses! Stopp. Uut telefoni ostes tuleb kõigepealt läbi mõelda, millistes olukordades laps telefoni kõige enam vajab ning kas telefon on eelkõige kõnelemiseks või vajalik ka kõikvõimaliku muu suhtluse jaoks.

Enamasti otsustavad lapsevanemad kohe nutitelefoni kasuks, Nutitelefoni praktilisi eeliseid on mitmeid, alates näiteks piltide saatmisest ja bussiaegade vaatamisest kuni selleni, et nutiseade pakub südamerahu lapse asukoha jälgimisel. Õige rakenduse olemasolul on nutitelefoni puhul vähe asju, mida sellega teha ei saa.

Nutitelefoni kasutamine on lihtne ja vajalike töövõtete omandamine käib kiiresti. Paraku pole nuhvel mõeldud õues liiva kaevamiseks ega palli mängimiseks või lombis ujutamiseks. Ka kipuvad väiksemad lapsed telefone kaotama. Kas olete valmis ootamatuteks väljaminekuteks või soovitate lapsele esimeseks telefoniks “tavalist”, nuppudega pilli?

Taskukohaseid, töökindlaid ja just noorematele lastele sobivaid nutitelefone pakub näiteks Samsung hiljuti turule tulnud A3 ja A5 mudelitega. Need pakuvad tipptelefonidega võrreldavat sisu, kuid on samas poes saadaval mõistliku hinnaga.

Kogenumale ja juba täiskasvanumale kasutajale sobivad ka Galaxy S8 või ka Galaxy S7, mis nii sisu kui tehnoloogia poolest telefonimaailma tippklass.

Noored ise hindavad väga Huawei telefone, näiteks P9 Lite on saanud suurepärase hinde kõigis vanuseklassides. Veendunud “õunaperekonnas” ostetakse lapselegi tõenäoliselt Apple’i telefon. Pisike ent kõiki asju tegev õunakas on iPhone’i “beebi” SE.

KEHTESTA KASUTAMISE REEGLID

Kuigi esmakordsele kasutajale võib kogu nutimaailm tunduda keeruline, on uue nutiseadmega kohanemine lapse jaoks üsna lihtne. Kuid nutitelefonide kasutamisel peab arvestama, et kõrvuti vahvate funktsioonide avastamisega tuleb telefoni kasutamise põhitõed läbi rääkida.

Igal juhul tuleb üheskoos paika panna kindlad reeglid, kuidas uue seadmega ümber käia. See hõlmab üheltpoolt praktilisi küsimusi, nagu näiteks hoolsus telefoni käsitsemisel, et vältida seadme purunemist või kadumist. Teisalt tuleb kokku leppida erinevate rakenduste ja keskkondade kasutamine, sh sotsiaalmeediakanalid.

Lapselt, kes pole kunagi varem nutitelefoni kasutanud ei maksagi eeldada, et ta teab kõiki norme iseenesest. Hea mõte on sõlmida oma lapsega leping, milles panete ühiselt reeglid paberile kirja. Eelnevalt muidugi kõiki “lepingupunkte” rahulikult selgitades, et laps ka nendest aru saaks, ega võtaks neid asjatute piirangutena, mis võivad hoopis trotsi tekitada.

Lepingul peab olema konkreetne eesmärk. Telefoni kasutamise puhul on see mõlema – nii lapse kui tema vanema südamerahu. Kui telefon on hästi hoitud ja turvaliselt kasutatud ning omavahel saadakse alati ühendust, on lepingu eesmärk täidetud.

TELEFON ON ISIKLIKUKS KASUTAMISEKS

Esimene reegel on telefoni kaitsmine lukuga – noorematel on lihtsam meelde jätta mustrilukk, aga juba vanemana peaks eelistama numbritest koosnevat parooli. Lukk on vajalik nii kadumise puhuks kui ka juhtumiteks, mil näiteks eakaaslased mänguhoos lapse telefoni haaravad ja seal kas kogemata või ka meelega mingeid tasulisi rakendusi alla laevad või klõpsavad kohtadesse, kuhu vaja pole.

Iga lapse nutiõppes peab sisalduma reegel – telefoni üldjuhul teistele kasutamiseks ei anta. Muidugi juhul kui sõbral on enda telefon kadunud ja vaja teha kiire kõne emale-isale, siis tuleb sõpra aidata.

Aga need peavad tõesti olema olukorrad, kus sõber või klassikaaslane on hädas, muudel juhtudel on telefon ainult lapse enda kasutada. Lapsele võiks selgitada, et pahatahtlik kasutaja saab helistada tasulistele numbritele või kasutada tema telefoni hämarateks tehinguteks.

LÄHEDASTE KÕNELE VASTA ALATI

Telefonikasutamise reeglid peaksid olema konkreetsed ning üheselt mõistetavad. Näiteks, et teineteise kõned võetakse olenemata olukorrast alati vastu. Ja see kehtib nii lapse kui ka vanema puhul – kui omavaheline “leping” nõuab kõne vastuvõtmist lapselt, siis samamoodi peab ka lapsevanem oma lapse kõnele alati vastama.

Telefonile saab paigaldada rakendusi, millega on vanemal võimalik oma lapse tegevusel silma peal hoida. Näiteks GeoZilla Family GPS Locator abil saab näha telefoni asukohta. See rakendus võib olla abiks nii telefoni kadumisel kui ka juhul, kui soovite oma lapse asukoha osas kindel olla.

Aususe huvides tuleb lapsele öelda, et jälgite teda – see annab ka teistipidi turvatunde. Laps teab, et kui telefon on kotis ja laetud ning ta näiteks eksib, saate teie tema asukoha tuvastada.

Väga oluline osa nutiseadme kasutamisest on küberturvalisus. Rääkida tuleks sellest, milliseid sõnumeid võib lugeda kahtlaseks ning milline on parim koht rakenduste allalaadimiseks. Alati tuleks kasutada ametlikke rakenduste poode: Androidi puhul Play Store ja Apple puhul App Store.

EESKUJU ON TÄHTIS

Hea viis vastutustundliku nutitelefoni kasutaja kujundamiseks on omapoolse eeskuju näitamine. Kui soovid, et laps pidevalt telefoni ekraani taga ei istuks, siis proovi ka ennast ohjeldada.

Ole oma järeltulija jaoks olemas ning anna talle vajadusel telefonikasutamisel nõu. Kuna inimese jaoks võib olla tegu esmakordse kogemusega, siis ei tasu eeldada, et laps kõigega ise hakkama saab.

Lahe on vahete-vahel praktiseerida ka vastupidist õppeprotsessi ning lasta lapsel endale tutvustada uusi rakendusi või vahvaid arendavaid mänge, mida ta kasutab. See loob usalduslikuma tunde ning teadmise, et laps võib alati oma mõtteid ja tegevusi lapsevanemaga jagada.

VEELKORD: HINGERAHU ON PEAMINE

Kui telefon on lapsele juba soetatud ning ka reeglid kokku lepitud, siis mõtle korraks ka telefoni füüsilise kaitsmise peale. Igal juhul tasub nutitelefonile soetada kaitseümbris, mis teda põrutuste ja kriimustuste eest kaitseb.

Kuid lisaks sellele on väga soovitatav ka kohe seadme ostul sõlmida nutikindlustus – sarnaselt kodu- ja reisikindlustusega annab see sulle hingerahu, kui seadme suur ekraan peaks õnnetul kombel kukkudes pragunema või veelgi hullem, telefon ära kaduma või pikanäpumehe saagiks langema.

Täname: Elisa tooteturunduse juht Mailiis Ploomann. Pilt: Ylle Rajasaar

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.