Kaks-kolm põlvkonda eestlasi teavad, mida tähendab “Kahe kodu ballaad”: talvel oleskletakse linnakodus, niipea kui esimesed pungad puhkevad, kisub magnetina maakodu. Tänapäeval aga pole ka ükski suvila päris “see”, kui seal pole internetiühendust. Sidefirmad soovitavad suvekodus eelistada mobiilset internetti.

Pea pool aastat talvitunud suvilad saavad kevadel ja suvel uue hingamise, kui järjest rohkem inimesi linnast maale kolib. Kaugtöö on Eestis järjest populaarsem, nii jäävadki paljud mitmeks kuuks paikseks ning ajavad igapäevaasju maakodu mõnusas miljöös. Mida aga teha, kui metsa või randa kaabliga internet ei ulatu?

Tele2 raadiovõrgu juhi Tanel Sarri soovitab suvilas kasutada mobiilset internetti, sest Eesti metsades on väga hea levi. „Vask- ja fiiberkaablit pole igal pool, aga mobiilne internet on ja selle kvaliteet läheb kogu aeg paremaks,“ kõneleb Sarri.

Eesti operaatorite 4G võrgu katvus on üsna võrdne, ulatudes kõigi puhul üle 90%, nagu on näidanud ka Tehnilise Järelvalve Ameti mõõtmistulemused: „Interneti allalaadimiskiirus keskmiselt üle 50 megabiti sekundis ja senine kasutajakogemus kinnitavad, et mobiilse interneti kvaliteet on nii hea, et see on igati vääriline asendus püsiühendusele,“ selgitab Sarri.

Mobiilsel internetil on püsiühenduse ees mitu eelist. Taskuruuterit, kuumpunkti või ka akuga ruuterit saab kaasa võtta suvemajast randa või rabarajale ning panna üles improviseeritud pikniku koos internetiühendusega.

Kulutused ühenduse loomiseks on püsiühendusega võrreldes väiksemad. Ning kui on aeg maakodu talveks sulgeda, saab netiühenduse lihtsalt endaga kaasa võtta.

KUIDAS MAAKODU MAAILMAGA ÜHENDADA?

VÕimalusi on mitmeid. Toome neist levinumad teieni. Kohe esimese soovitusena: kui eelmisel suvel maakodu veel kehvas levipiirkonnas oli, siis proovige tänavu uuesti – kõik sideoperaatorid tihendavad järjest oma mobiilimastide ja tugijaamade võrgustikku ning leviala paraneb iga päevaga.

[dropcap]TASKURUUTER [/dropcap]Kaasaskantav WiFi ruuter näeb välja nagu keskmise suurusega nutitelefon. Tegemist on miniatuurse ruuteriga, kuid kaabliühenduse asemel on ruuteris SIM-kaart.

Seadmega saab luua oma privaatse internetiühenduse ja ühendada võrku korraga kuni kümme seadet alates telefonidest, süle- ja tahvelarvutitest kuni mängukonsoolide ja kaamerateni.

Taskuruuteri kasutamine lihtne, sest kui ruuteri aku on laetud, tuleb vaid SIM-kaart sisestada, seade sisse lülitada ja juba mõne sekundi pärast saab internetis kasvõi mitme seadmega surfata.

[dropcap]MOBIILNE KUUMKOHT [/dropcap]Võrreldes mobiiltelefonidega ei võimalda paljud praegused ruuterid operaatorite pakutavaid interneti tippkiirusi. Nii võib näiteks suvekodus olla mõistlikum kasutada WiFi tekitamiseks ruuteri asemel nutitelefoni.

[dropcap]RUUTER [/dropcap]Kui on plaanis suvilas tõsisemalt tööd teha, siis võib taskuruuterist ja telefoniga tekitatud internetist väheks jääda. Sel juhul tuleks kasutada ruuterit, mis tekitab poole parema levi.

Ruuteri kasutamine on imelihtne, tuleb vaid sisestada SIM-kaart ja seade ühendada vooluvõrku. Kui on teada, kus tugijaam asub, siis ruuter peaks toas asetsema selle pool, võimalikult kõrgel ja akna lähedal.

[dropcap]SUUNDANTENN [/dropcap]Ruuterile on võimalik juurde osta väline suundantenn. Interneti kvaliteet paraneb, kui viia antenn õue akna taha.

“Eesti operaatorite võrk areneb väga kiiresti. Kui eelmisel aastal teie suvilas kõige paremat levi ei olnud, siis tasub kindlasti sel aastal uuesti proovida, sest võrk võib olla vahepeal väga palju arenenud. Selleks, et teada saada, kui hea levi on sinu asukohas, tasub julgelt ühendust võtta oma operaatoriga,“ rääkis Sarri.

[dropcap]! [/dropcap]Interneti kiirust saab ise mõõta mobiilirakendustega Speedtest by Ookla, Fast.com Internet Speed Test ja Ruuter.ee.

Uuri suvilasse internetiühenduse võimaluste kohta ka siit:

Tele2
Elisa
Telia

Täname abi eest: Tele2

Jaga

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.