On paras aeg oma ID-kaart üles otsida ja kontrollida selle sertifikaatide kehtivust. 1. aprillist alates ei saa aegunud kaardiga enam e-teenuseid kasutada. Sertifikaate saab kauguuendada kuni märtsi lõpuni. Kõige lihtsam ja mugavam on seda teha oma arvutis.

Sertifikaatide uuendamise kohta leiad rohkem infot siit.

Riigi Infosüsteemi Amet tuletab meelde, et tuhandete ID-kaartide sertifikaadid on aegumas. Turvariski vältimiseks tuleb sertifikaate uuendada enne 1. aprilli.

ID- kaartide mastaapne turvarisk tekkis kiibi ja tarkvara koosmõjus. Kiipi muuta ei saa, kuid sertifikaatide ja kiibitarkvara uuendamisega saab kiibil olevat tarkvara kasutada nii, et see turvarisk ei avaldu.

1. aprillist 2018 tühistatakse turvanõrkusega sertifikaadid. Juhul kui sa ei ole selleks kuupäevaks sertifikaate uuendanud, aga sul on vaja ID-kaarti elektrooniliselt kasutada, tuleb taotleda uus ID-kaart.

MOBIIL-ID JA SMART-ID

Üks variant on teha endale Mobiil-ID või Smart-ID. Mobiil-ID abil on võimalik identifitseerida kasutajat, dokumente digitaalselt allkirjastada ja teha kõiki e-toiminguid, mida ka ID-kaardiga. Kuid seejuures ei ole vaja enam ID-kaardi lugejat, spetsiaalset tarkvara ja paroolid on võimalik sisestada oma nutitelefoni.

Smart-IDd saab kasutada e-teenustesse (nt internetipanka) sisenemiseks kui ka elektrooniliste allkirjade andmiseks. Smart-ID allkirjad ühilduvad Euroopa Liidu määrusega eIDAS, mis tähendab, et allkirjad on tunnustatud kõigis Euroopa Liidu liikmesriikides.

KONTROLLI OMA ID-KAARDI KEHTIVUST

Politsei – ja Piirivalveameti kodulehelt saab hõlpsasti kontrollida, kas sertifikaadid vajavad uuendamist. Siit lehelt leiab ka täpse juhendi, kuidas arvutis mugavalt oma kaardi sertifikaate uuendada.

Kontrolli oma ID-kaardi kehtivust siin

Jaga

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.