blog.aidol.asia youngteens.net a-coon.com
rarefilm.net

Internetikasutaja ABC: 5 ohtlikku turvaviga, mida sa iga päev võrgus teed

Enamus nutiseadmete kasutajatest teeb hooletusest ja teadmatusest ohtlikke vigu. Kui Sa ei taha, et sinu paroolid, isiklikud pildid ja vara võõraste kätte satuvad, pead hoolitsema oma küberhügieeni eest. Alljärgnevalt 5 levinumat turvaviga, mida me kõik internetis teeme.

SAMA PAROOL Ära kasuta ühte ja sama parooli mitmel kontol ja võimaluse korral vaheta parooli regulaarselt. Kuna paroole on keeruline meelde jätta, siis selle jaoks on loodud nutikaid rakendusi, näiteks LastPass ja KeePass. Sama parooli kasutamine kõikjal on võrreldav ühe võtme kasutamisega kodu, pangakonto ja auto avamiseks.

Paroolide häkkimistehnoloogia on teinud suure hüppe, pahalased kasutavad tihti näiteks sotsiaalmeedia kaudu levivat nuhkvara. Turvaline parool peaks sisaldama suuri ja väiksed tähti, numbrikombinatsioone ja soovitavalt ka sümboleid.

NUBLA LUKUSTUS Kui pahalane pääseb mööda telefoni ekraanilukust, siis on tema käes suur osa sinu elust – alates isiklikest vestlustest kuni paroolide ja piltideni.

Siiani ei kasuta pea 15% nutitelefonide kasutajatest mingit telefoni lukustamist, kuigi valida on paljude võimaluste vahel. Üks turvalisemaid meetmeid on klassikaline PIN-kood või parool.

Et kaitsta telefoni sisu nuhkijate või üle õla piilujate eest võiks kasutada kuuekohalist PIN-koodi, sest seda on palju keerukam lahti muukida kui näiteks mustrilukku.

KAHEASTMELINE AUTENT Kui paroolid ja kasutajatunnused võivad lekkida, siis kaheastmeline autentimine on tavalisest paroolist oluliselt turvalisem lahendus.

Kõige tüüpilisem on juhuslikult genereeritud kood, mis saadetakse SMS-iga kinnitamiseks kasutaja telefonile. Suuremad teenusepakkujad nagu näiteks Facebook, Instagram, Twitter, Google, Apple, Microsoft, Amazon ja Dropbox võimaldavad kaheastmelist autentimist.

INFOLEKE Kogu informatsioon, mida internetis jagad, võib osutuda heaks abimaterjaliks häkkeritele. Nii võib sotsiaalmeediast leida vihjeid parooli lahtimuukimiseks kuni turvakontrolli küsimusele vastamiseks. Enne postitamist tasuks üle vaadata ka postituse sihtgrupp ehk kes sinu jagatud sisu näevad.

WI-FI VÕRK Häkkeritele ja pahalastele on avalikud WiFi-võrgud kullakaevandused, sest enamik inimesi ei kasuta turvameetmeid. Avaliku võrgu kasutamine on nutitelefonis ja sülearvutis asuvate andmetele turvarisk.

Avalikus võrgus tuleks vältida panga- ja meilikontodele sisselogimist, isiklike failide jagamist, veebipoes ostlemist ja turvamata veebilehtede külastamist.

Kindlasti ei tohiks automaatselt oma seadet ühendada võõraste seadmetega. Et välistada see turvaviga, tuleks võimalusel kasutada VPN-ühendust ehk virtuaalset privaatvõrku või mobiilset internetti.

Allikas: Tele2

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

blog.aidol.asia youngteens.net a-coon.com