Susie Wolff teatas hiljuti oma 14 aasta pikkuse võidusõitjakarjääri lõpetamisest. Põhiliselt DTM-i sõitnud ja ka Williamsi meeskonnas F1-autot testinud Wolff oleks peaaegu startinud Austraalia F1-etapil, kui Valtteri Bottas kvalifikatsiooni ajal viga sai, kuid Williamsi meeskond otsustas seda siiski mitte teha.

See start Austraalias oleks Susie Wolffist teinud üle aastakümnete esimese F1-sarjas startinud naise. Jääme huviga ootama, kes selle tiitli lõpuks võtab; seniks tuletame meelde, kes on olnud teised edukad naissõitjad mootorispordi ajaloos. Kokku on teie ees 12 võimsat naist.

[dropcap]Maria Teresa de Filippis[/dropcap]Olles ühtlasi esimene naine, kes üldse F1-sarjas võistles, osales de Filippis viiel etapil aastatel 1958 ja 1959. Ta alustas 22-aastaselt, kui ta vennad vedasid temaga kihla, et ta ei suuda kiiresti sõita. Vennad kaotasid selle kihlveo ja de Filippis jõudis F1-sarja välja. 2006. aastal ütles ta, et ainuke kord, kui teda võistlema ei lastud, oli Prantsuse GP. Mujal ta enda meelest eelarvamusi ei kohanud, pigem oldi tema edu üle üllatunud. Maria Teresa de Filippis suri 89-aastasena 2016. aastal, 8. jaanuaril.

[dropcap]Lella Lombardi[/dropcap]12 etapil võistelnud itaallanna on ainuke F1-sarjas punkte saanud naine – tõsi, kuna 1975. aasta Hispaania GP-d lühendati 75-lt 29-le ringile, oli neid punkte kuuenda koha eest kõigest 0,5.

Lella Lombardi (paremal)

[dropcap]Michèle Mouton[/dropcap]Sir Stirling Moss’i ja Niki Lauda silmis väga kõrgelt hinnatud Mouton võitis Audiga 4 rallit ja jäi 1982. aastal Walter Röhrli järel maailmameistrivõistlustel teiseks. Nagu sellest vähe oleks, võitis ta 1986. aastal ka Pikes Peak’i rahvusvahelise mäkketõusuvõistluse ja püstitas rajarekordi.

[dropcap]Desiré Wilson[/dropcap]Kuigi tal ei õnnestunud kvalifitseeruda 1980. aasta Briti GP-le ega ka kolmel korral Indianapolis 500 aastatel 1982-1984, oli tal rohkem õnne lühikeseks jäänud Briti Aurora F1-sarjas, kus ta Brands Hatch’i rajal võitis ja kus tema järgi isegi üks tribüün on nime saanud.

[dropcap]Jutta Kleinschmidt[/dropcap]Maailma kõige raskemaks võidusõiduks peetava Dakari ralli võitis 2001. aastal autode klassis just nimelt Jutta Kleinschmidt koos kaardilugeja Andreas Schulziga. Ta ise ütles pärast võidusõitu, et kuigi nende Mitsubishi Pajero ei olnud kõige kiirem, ei teinud nad navigatsiooni- ega sõiduvigu. Enne, kui Jutta Dakaril autoroolis ajalugu tegi, võistles ta seal hoopiski mootorratta sadulas!

[dropcap]Sabine Schmitz[/dropcap]Top Geari vaatajatele kindlasti tuttav Sabine Schmitz on Nürburgringi Kuningannana läbinud sel rajal kümneid tuhandeid ringe, sealhulgas Ford Transitiga sõidetud uskumatu 10:08 aeg. Ja muidugi on ta võitnud äärmiselt nõudliku Nürburgringi 24 tunni sõidu. Kaks korda.

Sabine Schmitz

[dropcap]Sarah Fisher[/dropcap]9 korda Indianapolis 500 startinud ja parima kohana 2009. aastal 17ndana lõpetanud Fisher on selles sarjas kindel naiste rekordi omanik. Lisaks sai ta 2001-2003 kolmel korral IndyCar’i Kõige Populaarsema Juhi auhinna.

[dropcap]Danica Patrick[/dropcap]Väidetavalt hetkel kõige edukama võistleva naisjuhina võitis Patrick 2008. aastal esimese ja siiamaani ainsa naisena IndyCar’i võidusõidu Indy Japan 300-l. Tema edu lähima konkurendi ees oli kõigest 5 sekundit. 2008. aastal tühistati aga F1 testimine Hondaga, ning unistus sõita USA F1-meeskonnas ei saanud tõeks. Suurema osa oma karjäärist on Patrick veetnud Ühendriikides, tehes ilma nii IndyCar’i kui NASCARi sarjas. Hetkel on ta NASCARi Sprint Cup Series’i tabelis 26. kohal.

[dropcap]Susie Wolff[/dropcap]7 aastat DTM-i sarjas sõitnud šotlanna sai 2012. aastal Williamsi F1 meeskonna testisõitjaks. Kuigi ta ei võitnud ühtegi võidusõitu, on ta saanud jagu näiteks Lewis Hamiltonist, Paul di Restast, Mika Häkkinenist, Ralf Schumacherist, Tom Kristensenist, David Coulthardist ja Roberto Merhist.

Susie_Wolff,_Niki_Lauda
Susie Wolff ja Niki Lauda

[dropcap]Carmen Jorda[/dropcap]Kuigi GP3-sarjas veedetud kolme hooaja ja 44 võistluse kestel ei saanud ta ühtegi punkti, peetakse teda siiski üheks kiiremaks tänapäeval võidu sõitvaks naiseks. Olles võistelnud ka Le Mansi LMP2-klassis ja Indy Lights-sarjas, osaleb Jorda hetkel Lotuse treeningprogrammis ning loodab oma oskusi veelgi täiendada.

[dropcap]Simona de Silvestro[/dropcap]Eelmisel aastal Sauberi meeskonna juures sõitnud de Silvestro võistleb hetkel Andretti Autosport meeskonna all ning jäi alles aprillis Indy GP-l Louisianas neljandaks. Sama meeskonnaga osales ta ka Londonis peetud Vormel E etapil. Järgmiseks hooajaks on planeeritud võistelda koos Vormel Renault meistri Robin Frijns’iga.

[dropcap]ACCELERISTA KOMM [/dropcap]Selline on nimekiri kaheteistkümnest kiireimast naisest… siiamaani. Kindlasti ei ole see nimekiri lõplik, näiteks jäi sellest loetelust välja Ellen Lohr, kes ainsa naisena on võitnud DTM-i etapi.. See juhtud 1992. aastal ning siiani ei ole ühelgi naisautomotoportlasel see rohkem õnnestunud. Ellenist teeme kord pikema loo…

Tulles tosina juurde tagasi, siis kas kolmeteistkümnes võiks olla keegi meie hulgast? Kus on vinged eesti automotonaised?

 Keegi küsis ka, miks loo kaanepildil poseerib poolpajas kaunitar? Mis küsimus see selline on? Danica Patrick teeb aeg-ajalt toredaid kalendreid, et tõestada – võiduajamine ja rallisõit ei võta naiselt milligrammigi tema naiselikkusest. Naised on imetlusväärsed!

Allikas: Autoblog, Auto Motor und Sport, Top Gear

Jaga

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.